1397/08/14

ابرکامپیوتر اچ پی در ایستگاه فضایی بین المللی هنوز کار می‌کند

مردادماه سال قبل شرکت اچ پی (HPE) با همکاری کمپانی اسپیس اکس (SpaceX) و ناسا، یک ابرکامپیوتر را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد تا ببیند پس از یک سال، این کامپیوتر تا چه زمان می‌تواند به فعالیت بدون نقص خود ادامه داده و شرایط سخت محیط فضا را تحمل کند. حال بااینکه بیش از یک سال از زمان ارسال این محموله...
ابرکامپیوتر اچ پی در ایستگاه فضایی بین المللی هنوز کار می‌کند

مردادماه سال قبل شرکت اچ پی (HP) با همکاری شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) و ناسا، یک ابرکامپیوتر را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد تا ببیند پس از یک سال، این کامپیوتر تا چه زمان می‌تواند به فعالیت بدون نقص خود ادامه داده و شرایط سخت محیط فضا را تحمل کند. حال بااینکه بیش از یک سال از زمان ارسال این محموله می‌گذرد، گزارش‌شده که ابرکامپیوتر یادشده هنوز کار می‌کند و تاکنون عملکرد نسبتاً مطلوبی از خود بر جای گذاشته است.

ابرکامپیوتر اچ پی در ایستگاه فضایی بین المللی هنوز کار می‌کند
 این ابرکامپیوتر ۳۲هسته‌ای که با کمک ناسا بر اساس سرور‌های آپولو ۴۰ (Apollo 40) ساخته‌شده، علی‌رغم تشعشعات فضایی، یک سال کارایی خود را حفظ کرده است.
بااین‌وجود، برخی اوقات ۸بار در روز، به مدت ۳ثانیه تا ۲۰دقیقه ارتباط خود را با زمین ازدست‌داده است. علی‌رغم این اتفاق، داده‌ای را از دست نداده و این مسئله نشان می‌دهد ابرکامپیوتر مذکور، پتانسیل بالایی برای استفاده در مأموریت‌های فضایی دارد.
سخنگویان شرکت اچ پی دراین‌باره متذکر شده‌اند: «دوربین‌ها و ویدیو‌های 4K زیادی در ایستگاه فضایی بین‌المللی پخش می‌شوند. به همین دلیل باید یک پردازنده‌ تصویری قوی در این ایستگاه وجود داشته باشد تا پهنای باند به مسائل دیگری غیر از آن‌ها اختصاص یابد. حال ناسا با دیدن عملکرد مطلوب این ابرکامپیوتر متوجه شده که در آینده‌ به‌جای اینکه کامپیوتر‌هایش را بسازد می‌تواند آن‌ها را خریداری کند.»
ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار نزدیک زمین جای گرفته که محل خوبی برای کامپیوترها به شمار نمی‌رود. ازآنجاکه ISS بیرون از جو زمین قرار دارد، در معرض تابش‌های زیان‌بار خورشیدی و کیهانی بوده و این وضعیت می‌تواند ابزارهای فناوری را به‌مرور فرسوده سازد. به همین دلیل معمولاً کامپیوترهای ویژه‌ای با لایه‌های محافظ در برابر این امواج به فضا فرستاده می‌شود.
البته همان‌طور که انتظار می‌رود، محافظت از کامپیوترها به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد و وزن دستگاه‌ها را نیز افزایش می‌دهد.  ابرکامپیوتر اچ پی نخستین محصول تجاری عادی است که شرایط سخت فضا را تحمل کرده و کارایی خود را پس از یک سال حفظ نموده است.

منبع: دیجیاتو

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

راه اندازی قوی ترین ابر کامپیوتر ویژه تحقیقات فضایی در ژاپن

1397/06/24
دانشمندان امروزه به ابزارهای رصد قدرتمند و پیشرفته‌ای نظیر «تلسکوپ هابل» و «تلسکوپ بسیار بزرگ» واقع در شیلی دسترسی داشته و قرار است نمونه مدرن‌تر «جیمز وب» نیز به این مجموعه اضافه شود؛...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.