1397/08/14

ابرکامپیوتر اچ پی در ایستگاه فضایی بین المللی هنوز کار می‌کند

مردادماه سال قبل شرکت اچ پی (HPE) با همکاری کمپانی اسپیس اکس (SpaceX) و ناسا، یک ابرکامپیوتر را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد تا ببیند پس از یک سال، این کامپیوتر تا چه زمان می‌تواند به فعالیت بدون نقص خود ادامه داده و شرایط سخت محیط فضا را تحمل کند. حال بااینکه بیش از یک سال از زمان ارسال این محموله...
ابرکامپیوتر اچ پی در ایستگاه فضایی بین المللی هنوز کار می‌کند

مردادماه سال قبل شرکت اچ پی (HP) با همکاری شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) و ناسا، یک ابرکامپیوتر را به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد تا ببیند پس از یک سال، این کامپیوتر تا چه زمان می‌تواند به فعالیت بدون نقص خود ادامه داده و شرایط سخت محیط فضا را تحمل کند. حال بااینکه بیش از یک سال از زمان ارسال این محموله می‌گذرد، گزارش‌شده که ابرکامپیوتر یادشده هنوز کار می‌کند و تاکنون عملکرد نسبتاً مطلوبی از خود بر جای گذاشته است.

ابرکامپیوتر اچ پی در ایستگاه فضایی بین المللی هنوز کار می‌کند
 این ابرکامپیوتر ۳۲هسته‌ای که با کمک ناسا بر اساس سرور‌های آپولو ۴۰ (Apollo 40) ساخته‌شده، علی‌رغم تشعشعات فضایی، یک سال کارایی خود را حفظ کرده است.
بااین‌وجود، برخی اوقات ۸بار در روز، به مدت ۳ثانیه تا ۲۰دقیقه ارتباط خود را با زمین ازدست‌داده است. علی‌رغم این اتفاق، داده‌ای را از دست نداده و این مسئله نشان می‌دهد ابرکامپیوتر مذکور، پتانسیل بالایی برای استفاده در مأموریت‌های فضایی دارد.
سخنگویان شرکت اچ پی دراین‌باره متذکر شده‌اند: «دوربین‌ها و ویدیو‌های 4K زیادی در ایستگاه فضایی بین‌المللی پخش می‌شوند. به همین دلیل باید یک پردازنده‌ تصویری قوی در این ایستگاه وجود داشته باشد تا پهنای باند به مسائل دیگری غیر از آن‌ها اختصاص یابد. حال ناسا با دیدن عملکرد مطلوب این ابرکامپیوتر متوجه شده که در آینده‌ به‌جای اینکه کامپیوتر‌هایش را بسازد می‌تواند آن‌ها را خریداری کند.»
ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار نزدیک زمین جای گرفته که محل خوبی برای کامپیوترها به شمار نمی‌رود. ازآنجاکه ISS بیرون از جو زمین قرار دارد، در معرض تابش‌های زیان‌بار خورشیدی و کیهانی بوده و این وضعیت می‌تواند ابزارهای فناوری را به‌مرور فرسوده سازد. به همین دلیل معمولاً کامپیوترهای ویژه‌ای با لایه‌های محافظ در برابر این امواج به فضا فرستاده می‌شود.
البته همان‌طور که انتظار می‌رود، محافظت از کامپیوترها به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد و وزن دستگاه‌ها را نیز افزایش می‌دهد.  ابرکامپیوتر اچ پی نخستین محصول تجاری عادی است که شرایط سخت فضا را تحمل کرده و کارایی خود را پس از یک سال حفظ نموده است.

منبع: دیجیاتو

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

راه اندازی قوی ترین ابر کامپیوتر ویژه تحقیقات فضایی در ژاپن

1397/06/24
دانشمندان امروزه به ابزارهای رصد قدرتمند و پیشرفته‌ای نظیر «تلسکوپ هابل» و «تلسکوپ بسیار بزرگ» واقع در شیلی دسترسی داشته و قرار است نمونه مدرن‌تر «جیمز وب» نیز به این مجموعه اضافه شود؛...

پربازدیدکننده ترین خبر

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.