1397/08/19

جدیدترین مریخ‌نورد ناسا به کره مریخ نزدیک می‌شود

کارشناسان ناسا (NASA) در حال آماده‌سازی آخرین آزمایش‌ها برای بررسی توانایی و اشکال فنی مریخ‌نورد اینسایت (InSight) پیش از فرود نهایی آن در سطح سیاره مریخ هستند. بازه زمانی مأموریت مریخ‌نورد اینسایت، حدود دو سال و مأموریت اصلی آن بررسی سطوح زیر سطح سیاره است، این مریخ‌نورد با تجهیزات خود قادر است تا...
جدیدترین مریخ‌نورد ناسا به کره مریخ نزدیک می‌شود

کارشناسان ناسا (NASA) در حال آماده‌سازی آخرین آزمایش‌ها برای بررسی توانایی و اشکال فنی مریخ‌نورد اینسایت (InSight) پیش از فرود نهایی آن در سطح سیاره مریخ هستند.
اینسایت فاصله‌ای تقریبی برابر با ۲۰۹۲۱.۴۷۲کیلومتر را باید در جو کره مریخ طی کند تا در سطح آن فرود آید به همین دلیل کنترل و بررسی دقیق مکان فرود از سوی دانشمندان از اهمیتی بالا برخورداراست.
مریخ‌نورد اینسایت ناسا برای بررسی زمین‌شناسی و حفر حفره برای بررسی کانی‌های سطح سیاره سرخ به آن سیاره ارسال خواهد شد.
بازه زمانی مأموریت مریخ‌نورد اینسایت، حدود دو سال و مأموریت اصلی آن بررسی سطوح زیر سطح سیاره است، این مریخ‌نورد با تجهیزات خود قادر است تا ۵متر درون خاک سیاره مریخ به حفاری بپردازد.
کارشناسان ناسا امیدوار هستند درصورتی‌که پیش نیامدن مشکل فنی کاوشگر در تاریخ ۲۶ماه نوامبر سال جاری فرودی ایمن در سیاره مریخ داشته باشد.
مریخ‌نورد اینسایت به‌وسیله یک ماهواره‌بر در تاریخ ۵ماه می سال جاری کره زمین را به مقصد مریخ ترک کرد.

جدیدترین مریخ‌نورد ناسا به کره مریخ نزدیک می‌شود
کارشناسان در نظر دارند با استفاده از داده‌های مریخ‌نورد اینسایت به بررسی شیوه شکل‌گیری مریخ و کره زمین بپردازند.
افزون بر مطالعه عنصر‌های معدنی و فلز‌های درون خاک سیاره، این مریخ‌نورد تجهیزاتی برای بررسی دمای سطوح زیرین سیاره ازجمله، حسگر سنجش برای بررسی پالس و فرکانس‌های درونی، حسگر سنجش امواج و نیز حسگر بررسی امواج لرزه‌ای برای بررسی امکان وجود زمین‌لرزه در سطح یا زیرزمین مریخ دارد.

جدیدترین مریخ‌نورد ناسا به کره مریخ نزدیک می‌شود
کارشناسان قدمت تشکیل سیاره مریخ را حدود ۴.۵میلیارد سال پیش می‌دانند. کاوشگر اینسایت برای رسیدن به فضای سیاره مریخ حدود ۴۸۲میلیون کیلومتر مسیر در فضا را پیموده است.
بازه زمانی برای فرود بر سطح سیاره حدود هفت دقیقه به طول می‌انجامد و به گفته محققان چالش‌برانگیزترین بخش سفر پس از لحظه‌های اولیه پرتاب است زیرا هرگونه نقض یا خطای عملکردی می‌تواند سبب آسیب و صدمه به مریخ‌نورد، انفجار در جو مریخ و عملکرد دارای خطای محفظه‌های محافظت‌کننده و یا فرود در مکانی نامناسب از سیاره شود.

جدیدترین مریخ‌نورد ناسا به کره مریخ نزدیک می‌شود
مریخ‌نورد اینسایت به‌وسیله پنل‌های خورشیدی که با نور خورشید شارژ می‌شوند به مدت دو سال به پژوهش درباره ساختار زمین‌شناختی سیاره می‌پردازند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اذعان ناسا به از دست رفتن مریخ‌نورد فرصت

1397/06/12
ناسا (NASA) اذعان کرد که به دلیل طوفان عظیم گردوغبار در مریخ، ممکن است هرگز نتواند با مریخ‌نورد فرصت (Opportunity) ارتباط برقرار کند اما همچنان امید خود را در این زمینه از دست نداده است. مریخ‌نورد...

ممکن است مریخ‌نورد آپورچونیتی کاملاً ازکارافتاده باشد

1397/06/10
کاوشگر رباتیک ناسا (NASA)، آپورچونیتی (Opportunity) از زمان شروع طوفان شن مریخ در اواخر خردادماه، هنوز نتوانسته با مرکز کنترل ناسا تماس بگیرد. مریخ‌نورد ۶چرخه ناسا با آغاز طوفان شن خود را...

فعالیت های فضایی از مدار زمین تا مریخ

1397/07/23
همان‌گونه که مطلعید در حال حاضر سفینه‌های ساخت روسیه، تنها ناوهایی هستند که فضانوردان را به مدار می‌رسانند. گرچه ناسا مدعی بود در سال ۲۰۱۶ سفینه‌های ساخته‌شده توسط شرکت‌های خصوصی آمریکایی...

آزمایش نمونه اولیه مریخ‌نورد جدید

1397/08/08
این مریخ‌نورد که به‌اختصار چارلی نام‌گرفته سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای متعددی دارد که کارایی همه آن‌ها باید کنترل شود. قرار است این مریخ‌نورد در سال۲۰۲۱ به پرواز درآید و در حال حاضر آخرین...

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ ماهواره‌برها و پرتاب‌های مهم سال

ساخت و پرتاب ماهواره‌برها هر ساله از مهم‌ترین اخبار فضایی جهان هستند. سال گذشته پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرد تا مهم‌ترین پرتاب‌های فضایی انجام شده را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در زمینه ماهواره‌برها و پرتاب‌های فضایی طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید.