1397/08/19

صدور مجوز بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی برای رصد ماهواره‌

مرتضی براری اظهار داشت: «یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و برنامه‌های سازمان فضایی ایران شناسایی، ساماندهی، توانمندسازی و توسعه بازار شرکت‌های فعال در عرصه فضایی کشور است.» وی افزود: «شرکت‌های خصوصی و توانمند این بخش می‌توانند با ایجاد کنسرسیومی مشترک، خدمات و محصولات تولیدشده علمی و فناوری خود را تجاری‌سازی...
صدور مجوز بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی برای رصد ماهواره‌

مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به شکل‌گیری ظرفیت‌های مناسب بازار ارائه خدمات در حوزه فضایی، اظهار داشت: «یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و برنامه‌های سازمان فضایی ایران شناسایی، ساماندهی، توانمندسازی و توسعه بازار شرکت‌های فعال در عرصه فضایی کشور است.»
وی افزود: «شرکت‌های خصوصی و توانمند این بخش می‌توانند با ایجاد کنسرسیومی مشترک، خدمات و محصولات تولیدشده علمی و فناوری خود را تجاری‌سازی کرده تا زمینه حضور آنان در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم شود.»
براری با اشاره به ظرفیت بازار خدمات ایستگاه‌های زمینی و اقتصاد ۱۲۰میلیارد دلاری این حوزه گفت: «با توجه به حضور شرکت‌های خصوصی توانمند در این حوزه هنوز نتوانسته‌ایم بازارهای مربوط به خدمات این بخش را فعال و پویا کنیم.»
رئیس سازمان فضایی ایران افزود: «با این‌ وجود یکی از برنامه‌های دارای اولویت در سازمان فضایی ایران کمک به  شناسایی و توسعه بازار این حوزه است.»
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر کاربردی شدن فناوری فضایی افزود: «ایجاد شبکه‌های ایستگاه‌های زمینی جهت ارائه خدمات به سازمان‌های متولی مدیریت بحران مانند هلال‌احمر از اولویت‌ها و الزامات این بخش از فناوری فضایی است که در سازمان فضایی ایران با جدیت در حال پیگیری است.»
براری به تغییر مدل اقتصادی در شرکت‌های خصوصی از پیمانکار و کارفرما به مدل ارائه خدمات اشاره و ادامه داد: «در صورتی که محصولات ارائه‌شده توسط شرکت‌های بخش خصوصی از جنس خدمات باشد، دولت، بانک‌ها و سازمان‌ها می‌توانند حمایت‌های هدفمند و بیشتری انجام دهند.»
رئیس سازمان فضایی ایران افزود: «ایجاد شبکه ایستگاه‌های زمینی در کشور برای رصد ماهواره‌هایی که از فراز ایران عبور می‌کنند و همچنین افزایش عمق رصدها برای تولید خدمات یکی از الزامات مهم در این حوزه است. در این راستا تدوین پروانه بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی دریافت داده‌های ماهواره‌ای در وزارت ارتباطات در حال بررسی و انجام است.»
به گفته وی، با توجه به وضعیت اقتصاد در جهان شرکت‌هایی موفق هستند که از منابع دولتی فاصله گرفته و به سمت منابع و سرمایه گزاری مردمی حرکت کنند.

داخلی | خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلاش سازمان فضایی برای ورود به حوزه اینترنت اشیاء

1397/06/14
سی و دومین جلسه تخصصی فروم اینترنت اشیاء ایران با حضور دکتر مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران درمحل سازمان فضایی ایران برگزار شد. در این جلسه...

نشست مسئولان سازمان فضایی و نمایندگان سازمان بسیج ادارات

1397/07/30
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، نشست فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های تابعه مرکز مقاومت بسیج وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور مسئول و نمایندگان سازمان بسیج ادارات به میزبانی...

فراخوان جذب دانش‌آموختگان مشمول وظیفه در سازمان فضایی اعلام شد

1397/08/09
در راستای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در حوزه سرمایه‌های انسانی، سازمان فضایی ایران جذب و پذیرش دانش‌آموختگان برتر از دانشگاه‌های معتبر دولتی مشمول وظیفه را در دستور کار قرارداد. براین اساس...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.