1397/08/13

فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد

ناسا (NASA) مجبور است فضاپیمای دان (Down) که طی مدت مأموریت ۱۱ساله‌اش مشغول مکاشفه دو مورد از بزرگ‌ترین اجسام کمربند سیارک‌ها بود را کنار بگذارد. این فضاپیما در ۲۷سپتامبر سال۲۰۰۷ به فضا پرتاب شد و سال۲۰۱۱ به مدار وستا رسید. دان در سال۲۰۱۲ از مدار وستا هم خارج شد و فوریه۲۰۱۵ سرانجام در مدار سرس قرار...
فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد

ناسا (NASA) مجبور است فضاپیمای دان (Down) که طی مدت مأموریت ۱۱ساله‌اش مشغول مکاشفه دو مورد از بزرگ‌ترین  اجسام کمربند سیارک‌ها بود را کنار بگذارد.
این فضاپیما در ۲۷سپتامبر سال۲۰۰۷ به فضا پرتاب شد و سال۲۰۱۱ به مدار وستا رسید. دان در سال۲۰۱۲ از مدار وستا هم خارج شد و فوریه۲۰۱۵ سرانجام در مدار سرس قرار گرفت. سرانجام ناسا روز گذشته اعلام کرد که با اتمام سوخت دان، این فضاپیما نیز به پایان مأموریت طولانی خود رسیده است.
البته چند ماهی می‌شود که ناسا انتظار پایان سوخت دان را داشت و سرانجام این موضوع را روز گذشته به‌صورت رسمی اعلام کرد که ارتباط خود را با این فضاپیما ازدست‌داده و دان دیگر قادر به شارژ پنل‌های خورشیدی و ارتباط با زمین نیست.
مارک رایان (Marc Rayman)، مدیر پروژه دان در رابطه با پایان مأموریت این فضاپیما می‌گوید: «خواسته‌های ما از دان بسیار زیاد بود اما هر بار از پس آن‌ها برآمد. خداحافظی با این سفینه فضایی شگفت‌انگیز بسیار سخت است اما زمانش فرارسیده.»

فضاپیمای دان بعد از ۱۱ سال سرانجام بازنشست شد
پیش‌ازاین  قرار بود فضاپیمای دان در سال۲۰۱۶ بازنشسته شود اما محققان قصد داشتند با ارسالش به‌سوی شی‌ء دیگری به نام آداونا (Adeona) در کمربند سیارک‌ها مأموریت آن را تمدید کنند، بااین‌حال ناسا تصمیم خود منصرف شد و مطالعه دقیق‌تر سرس (Ceres) را به دان واگذار کرد.
در ضمن روز گذشته هم مشخص شد که تلسکوپ فضایی کپلر هم بعد از شناسایی بیش از ۲۶۰۰سیاره خارج از منظومه شمسی که حتی در بعضی از آن‌ها نشانه‌های حیات هم یافت می‌شد، سرانجام به پایان مأموریت خود رسیده و با اتمام سوختش، وارد دوره بازنشستگی خواهد شد.
از سمتی دیگر، دیگر کاوشگر ناسا یعنی پارکر (Parker) رکورد نزدیک‌ترین فاصله یک شی بشری با خورشید را شکست. رکورد پیشین در سال۱۹۷۶ به ثبت رسیده بود و به فضاپیمای آلمانی-آمریکایی  هلیوس۲ (Helios 2) تعلق داشت.

منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: گذر شهاب برساوشی از کنار پارکر

1397/06/26
نور درخشانی که در بالا سمت راست این تصویر مشاهده می‌کنید، یکی از شهاب های بارش برساوشی است.

کاوشگر داون (Dawn) ناسا ؛ هیوستون! مأموریت به پایان رسید

1397/06/24
کاوشگر داون (Dawn) یا کاوشگر بامداد یا سپیده‌دم ناسا در روزهای پایانی مأموریت ۱۱ساله خود به سر می‌برد. در این نوشتار به میراث این کاوشگر در زمینه علوم سیاره‌ای و مهندسی فضاپیما نگاهی انداختیم. پس...

تلسکوپ فضایی کپلر بازنشسته شد

1397/07/11
تلسکوپ کپلر در سال۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و قرار بود مأموریت آن حدود ۳.۵سال به طول بینجامد. اما این زمان حدود ۵سال دیگر نیز تمدید شد. حال با کاهش شدید ذخیره سوخت کپلر (Kepler) و کاهش کیفیت...

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ ماهواره‌برها و پرتاب‌های مهم سال

ساخت و پرتاب ماهواره‌برها هر ساله از مهم‌ترین اخبار فضایی جهان هستند. سال گذشته پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرد تا مهم‌ترین پرتاب‌های فضایی انجام شده را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در زمینه ماهواره‌برها و پرتاب‌های فضایی طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید.