1397/08/15

مرگ کپلر، تولد تس

با اتمام سوخت و خاموش شدن تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler )، ناسا (NASA) امیدوار است با استفاده از تلسکوپ فضایی تس (Tess) اکتشاف در عمق فضا را باقدرت بیشتری پیگیری کند. تلسکوپ فضایی کپلر پس از ۹سال فعالیت و کشف حدود ۳هزار سیاره فراخورشید در مدار ستاره‌های دوردست، با اتمام سوخت برای همیشه خاموش شد. کپلر در...
مرگ کپلر، تولد تس

با اتمام سوخت و خاموش شدن تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler )، ناسا (NASA) امیدوار است با استفاده از تلسکوپ فضایی تس (Tess) اکتشاف در عمق فضا را باقدرت بیشتری پیگیری کند.
تلسکوپ فضایی کپلر پس از ۹سال فعالیت و کشف حدود ۳هزار سیاره فراخورشید در مدار ستاره‌های دوردست، با اتمام سوخت برای همیشه خاموش شد.
کپلر در ماه مارس سال۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد. مأموریت این تلسکوپ ۵۵۰میلیون دلاری برای ۳.۵سال برنامه‌ریزی‌شده بود، تا پیش از بروز برخی مشکلات، کپلر باقدرت به فعالیت و کشف سیاره‌های فراخورشیدی ادامه می‌داد.
طی چند ماه اخیر مشکلات مختلفی برای کپلر روی داد و ناسا در دفعات مختلف مجبور شد تلسکوپ را در وضعیت خواب (sleep mode) قرار دهد. در این وضعیت، سامانه‌های غیرضروری کپلر خاموش می‌شدند تا تلسکوپ با حداقل سوخت مصرفی کار کند.
پس از ارسال موفق داده‌های آخرین مأموریت رصدی، گروه مأموریت کپلر، جمعه ۱۹اکتبر مصادف با ۱۹مهر، دستور قرارگیری در موقعیت جدید برای شروع مأموریت تازه جمع‌آوری داده را با استفاده از شبکه فضایی عمیق (Deep Space Network) برای تلسکوپ ارسال کردند.
اما مشخص شد کپلر به دلیل تمام شدن سوخت، خود را در وضعیت خواب قرار داده است. درنهایت، هفته قبل ناسا به‌صورت رسمی اعلام کرد که تلسکوپ فضایی کپلر پس از ۹سال فعالیت برای همیشه خاموش شد.
خداحافظ کپلر، سلام تس
تلسکوپ فضایی تس (Tess) که با همکاری پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و ناسا طراحی و ساخته شد، ۱۸آوریل۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد.
مأموریت تس، جستجوی سیاره‌های فراخورشید در فضایی ۴۰۰برابر مناطق تحت پوشش تلسکوپ کپلر است. ناسا امیدوار است با کمک تلسکوپ تس بتواند بیش از ۲۰هزار سیاره فراخورشید دیگر را شناسایی کرده و احتمال وجود حیات در آن‌ها را موردبررسی قرار دهد.
همچنین با بررسی کل آسمان، امکان شناسایی منظومه‌هایی در مدار ستارگان ۱۰برابر نزدیک‌تر و ۱۰۰برابر درخشان‌تر از نمونه‌های کشف‌شده توسط تلسکوپ کپلر فراهم می‌شود.

منبع: سیناپرس

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده ناسا از آخرین نفس تلسکوپ کپلر

1397/06/27
درحالی‌که مشخص نیست چه میزان سوخت برای تلسکوپ کپلر باقی‌مانده، دانشمندان ناسا می‌خواهند شانس خود را امتحان کنند و بار دیگر کپلر را بیدار کنند تا مأموریتی جدید انجام دهد.

تلسکوپ فضایی کپلر بازنشسته شد

1397/07/11
تلسکوپ کپلر در سال۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و قرار بود مأموریت آن حدود ۳.۵سال به طول بینجامد. اما این زمان حدود ۵سال دیگر نیز تمدید شد. حال با کاهش شدید ذخیره سوخت کپلر (Kepler) و کاهش کیفیت...

کپلر از نفس افتاد

1397/08/05
تلسکوپ فضایی کپلر در ماه مارس سال ۲۰۰۹به فضا پرتاب شد. مأموریت این تلسکوپ ۵۵۰میلیون دلاری برای ۳.۵سال برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون بیش از ۹سال از فعالیت این تلسکوپ می گذرد. طی چند ماه...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.