1397/08/12

جایگاهی برای یک تلسکوپ غول‌پیکر

دوران تلسکوپ‌های بسیار بزرگ درحال آغاز است که انقلابی در شناخت ما از جهان هستی به پا خواهد کرد. تلسکوپ بسیار بزرگ (Extremely Large Telescope -ELT) اکنون در بیابان دوردست آتاکامای شیلی در دست‌ساخت است؛ که به‌تنهایی می‌تواند ۲۰۰برابر ِ تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) نور جمع‌آوری کند. از میان تلسکوپ‌هایی...
جایگاهی برای یک تلسکوپ غول‌پیکر

دوران تلسکوپ‌های بسیار بزرگ درحال آغاز است که انقلابی در شناخت ما از جهان هستی به پا خواهد کرد. تلسکوپ بسیار بزرگ (Extremely Large Telescope -ELT) اکنون در بیابان دوردست آتاکامای شیلی در دست‌ساخت است؛ که به‌تنهایی می‌تواند ۲۰۰برابر ِ تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) نور  جمع‌آوری کند.
از میان تلسکوپ‌هایی ازاین‌دست که اکنون در مکان‌های گوناگونی از رصدخانه‌ جنوبی اروپا (European Southern Observatory-ESO) کار می‌کنند، بزرگ‌ترین آینۀ اصلی، آینه‌ای که یک تلسکوپ با آن نور جمع‌آوری می‌کند، آینه‌های ۸.۲متری چهار تلسکوپ در اختیار تلسکوپ بزرگ (Very Large Telescope -VLT) است. ولی حتی این چهارآینۀ بسیار بزرگ هم در برابر آینه‌ این تلسکوپ جدید که قطری برابر با ۳۹متر خواهد داشت کوچک خواهند بود!
ساختن تک-آینه‌ای به این پهنا با کاربرد علمی اصلاً کار ساده‌ای نیست- آینۀ اصلی این تلسکوپ غول‌پیکر در حقیقت آرایه‌ای از ۷۹۸آینه‌ شش‌گوش ۱.۴متری است که با چینش کندوی عسل کنار هم چیده شده‌اند. یافتن جایی مناسب برای چنین ساختاری هم کار آسانی نیست. تلسکوپ بسیار بزرگ افزون بر اینکه باید درجایی بدون آلودگی نوری و به‌اندازۀ کافی بالاتر از سطح دریا باشد، نیاز به فضایی بسیار بزرگ برای برپا کردن شالوده‌اش دارد.
عملیات پیچیدۀ ساختن جایگاهی برای این تلسکوپ با تراشیدن و صاف کردن کوه سِرو آرمازونس در شیلی آغازشده و ۱۸متر از بلندی آن کم شده است. چنانچه در این تصویر می‌بینید، این جایگاه اکنون با شبکه‌ای از شالوده‌ها و پایه‌ها پوشیده شده است.

منبع: بیگ بنگ

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت یک تلسکوپ جدید برای بررسی سیگنال‌های مرموز

1397/06/14
پژوهشگران در حال ساخت یک تلسکوپ جدید برای بررسی سیگنال‌های مرموزی که با زمین برخورد می‌کنند، هستند. به گزارش دیلی‌میل، ممکن است یک تلسکوپ بزرگ جدید بتواند راز سیگنال‌های پنهانی که روزانه...

درک بهتر هستی با تلسکوپ موجود در قطب جنوب

1397/06/27
محققان به‌تازگی ابزار جدیدی در تلسکوپ موجود در قطب جنوب افزوده‌اند که می‌تواند تابش‌های کیهانی را تشخیص دهد. محققان در پاسخ به سؤال‌های موجود راجع به فهم تابش زمینه کیهانی (Cosmic microwave...

از دوربینی با کارایی خارق‌العاده تا ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان

1397/07/04
اختراعات مخترعان در سراسر جهان، سبب رشد و پیشرفت کشور و باز شدن دریچه‌هایی جدید از علم و فناوری می‌شود؛ در این بسته خبری بنا داریم به معرفی برخی اختراعات ساخته‌شده در سراسر جهان بپردازیم.

احیای دوباره تلسکوپ هابل

1397/08/02
ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است. چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در...

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن پرتاب ناموفق ماهواره‌های پیام و دوستی بود. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرده تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.