1397/08/15

عکس‌هایی عجیب از مریخ منتشر شد!

این ابرها بر فراز یک آتش‌فشان در سطح مریخ گسترده شده‌اند اما ظاهراً هیچ ارتباطی بین آن‌ها و فعالیت‌های آتش‌فشانی وجود ندارد. گروهی بر این باور هستند که این ابرها نشان‌دهنده زندگی بیگانگان است، حتی یکی از روزنامه‌ها، ناسا (NASA) را متهم به مخفی کردن مدارک و شواهد به‌دست‌آمده کرده است. ولی دلیل واقعی...
عکس‌هایی عجیب از مریخ منتشر شد!

این ابرها بر فراز یک آتش‌فشان در سطح مریخ گسترده شده‌اند اما ظاهراً هیچ ارتباطی بین آن‌ها و فعالیت‌های آتش‌فشانی وجود ندارد.
باور کسانی که این عکس‌ها را تماشا می‌کنند آن است که آتش عظیمی در سطح این سیاره در حال سوختن است، هرچند که این مسئله ازنظر فنی غیرممکن است.
جالب این‌که گروهی بر این باور هستند که این ابرها نشان‌دهنده زندگی بیگانگان است، حتی یکی از روزنامه‌ها، ناسا (NASA) را متهم به مخفی کردن مدارک و شواهد به‌دست‌آمده کرده است.
ولی دلیل واقعی شکل گرفتن این ابرها خیلی جالب است، درواقع این ابرها نه‌تنها گرم نیستند بلکه به‌شدت سرد هستند. ابرهای یخی بر فراز این آتش‌فشان متراکم می‌شوند. به این پدیده ایژیا مونز (Asia Mons) گفته می‌شود و می‌توان زمانی که در سطح سیاره گسترده می‌شوند آن‌ها را تشخیص داد.
این ابرها نخستین بار در اواخر ماه سپتامبر رؤیت شدند و در تمام طول ماه اکتبر ردگیری‌شده‌اند تا درنهایت صدها عکس فوق‌العاده از آن‌ها به ثبت رسیده است. این عکس‌ها توسط آژانس فضایی اروپا (European Space Agency) بانام مارس اکسپرس (Mars Express) گرفته‌شده است.
این ابرهای سفیدرنگ بیشتر از ۱۵۰۰کیلومتر از سطح سیاره را پوشانده‌اند. درواقع، این ابرها بسیار بزرگ‌تر از ابرهایی هستند که به علت فعالیت‌های آتش‌فشانی شکل می‌گیرند.
معمولاً در این موقع از سال ابرها ناپدید می‌شوند. شروع فصل سرما در کره مریخ ۱۶اکتبر است و بیشتر ابرها قبل از آغاز زمستان ناپدید می‌شوند.

 

عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

فرهنگ‌های باستانی درباره مریخ چگونه فکر می‌کردند؟

1397/06/18
انسان‌ها همواره توجه‌ خاصی به همسایه‌ی نزدیک خود داشته‌اند، احتمالاً اجداد ما در هزاران سال قبل همچون ما، مجذوب سیاره‌ سرخ بودند.چه کسی مریخ را کشف کرد؟ پاسخ به این سؤال بسیار دشوار است....

ناسا برای حل مشکلات سفر به مریخ مسابقه برگزار می‌کند

1397/06/14
ناسا ترجیح می‌دهد فضانوردانی که به کره مریخ سفر می‌کنند، بتوانند مواد موردنیازشان را در همین سیاره تأمین کنند و از همین رو با چالش‌های مختلفی مواجه است. مدیران ناسا تصمیم گرفته‌اند برای...

سیگنال موجودات فضایی از طریق برخورد ستاره‌های نوترونی به ما خواهد رسید!

1397/06/17
سیگنال موجودات فضایی نشانه‌ای از وجود فرازمینی‌ها است که دانشمندان برای دهه‌ها به دنبال کشف آن بوده‌اند؛ بااین‌وجود دانشمندانی از کشور ژاپن به‌تازگی پدیده برخورد ستاره‌های نوترونی را به...

ادعای وجود اکسیژن در سطح زیرین مریخ

1397/08/02
ناسا می‌گوید جدیدترین بررسی‌ها حاکی از این است که احتمالا سطح زیرین مریخ مملو از اکسیژن است که می‌تواند امکان زندگی و سکونت در سیاره سرخ را فراهم کند. این مطالعه توسط ولادا استامنکوویچ،...

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن پرتاب ناموفق ماهواره‌های پیام و دوستی بود. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرده تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.