1397/08/12

ناسا همچنان امیدوار به برقراری تماس با مریخ نورد «فرصت» است

مریخ نورد فرصت (Opportunity) سال سختی را پشت سر گذاشته است. طوفان شن در مریخ باعث شده ارتباط مریخ نورد فرصت با زمین قطع شود و تا به امروز تلاش‌ها برای برقراری مجدد تماس امکان پذیر نبوده است. مرداد ماه امسال بود که ناسا مهلتی ۴۵روزه برای «فرصت» تعیین کرد تا با زمین تماس بگیرد. مدت زمانی که به پایان...
ناسا همچنان امیدوار به برقراری تماس با مریخ نورد «فرصت» است

مریخ نورد فرصت (Opportunity) سال سختی را پشت سر گذاشته است. طوفان شن در مریخ باعث شده ارتباط مریخ نورد فرصت با زمین قطع شود و تا به امروز تلاش‌ها برای برقراری مجدد تماس امکان پذیر نبوده است.

مرداد ماه امسال بود که ناسا مهلتی ۴۵روزه برای «فرصت» تعیین کرد تا با زمین تماس بگیرد. مدت زمانی که به پایان رسیده و همچنان خبری از مریخ نورد کوچک نیست. اما ناسا تصمیم گرفته تا همچنان امید‌ به برقراری تماس با مریخ نورد کوچک را حفظ کند.

اواخر مهر ماه، ناسا اعلام کرد که شدت بادها در مریخ رو به افزایش است و ممکن است مقداری از خاک گرفتگی‌ها روی پنل‌های خورشیدی «فرصت» را از بین ببرد تا امکان برقراری تماس از زمین با این دستگاه امکان پذیر شود. ناسا در این باره گفته: «باد‌ها در مریخ رو به افزایش هستند -موضوعی که گروه «فرصت» آن را «فصل شن روبی» می‌نامد و بین آبان تا دی‌ماه اتفاق می‌افتد و ممکن است باعث شود پنل‌های مریخ‌نورد پاک گردند.» گروه [فرصت] امیدوار است تا با پاک شدن مقداری از این گردوخاک مجدداً تماس با مریخ‌نورد را امکان‌پذیر نماید.

ناسا همچنان امیدوار به برقراری تماس با مریخ نورد «فرصت» است

ناسا با بازبینی شرایط تصمیم گرفت استراتژی قبلی خود مبنی بر پایان دادن به تلاش برای برقراری تماس با فرصت را حداقل تا اواسط دی‌ماه سال جاری به تعویق بی اندازد.با افزایش شدت باد‌ها در مریخ ناسا امیدوار است پنل‌های مریخ‌نورد کوچکشان مجدداً فعال شود و بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

ناسا قرار است مریخ‌نوردهای جدیدی را در سال ۲۰۲۰ به سیاره‌ی همسایه‌مان ارسال کنند. اما در تلاش‌اند تا مریخ‌نوردان کنونی را نیز حفظ کنند.

 
منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش نمونه اولیه مریخ‌نورد جدید

1397/08/08
این مریخ‌نورد که به‌اختصار چارلی نام‌گرفته سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای متعددی دارد که کارایی همه آن‌ها باید کنترل شود. قرار است این مریخ‌نورد در سال۲۰۲۱ به پرواز درآید و در حال حاضر آخرین...

پربازدیدکننده ترین خبر

زندگینامه اون گاریوت دانشمند و فضانورد فقید ناسا

اون گاریوت دانشمند و فضانورد ناسا که در برنامه های ماموریت‌های ایستگاه فضایی اسکای‌لب و کیهان پیمای شاتل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.