1397/08/09

درِ کثیف فضایی در روسیه!

حدود یک هفته تا ۱۰روز قبل از پرتاب هر سفینه سرنشین‌دار، فضانوردان از شهر ستاره‌ای در حومه مسکو به مرکز پرتاب‌های فضایی بایکونور پرواز می‌کنند. در بایکونور، کیهان‌نوردان در هتلی به نام کاسمونافت ساکن می‌شوند. در روزهای بعد آن‌ها ضمن انجام تمرین‌های مختلف، دادن آزمون‌های نظری و عملی، در مراسم مختلفی بر...
درِ کثیف فضایی در روسیه!

حدود یک هفته تا ۱۰روز قبل از پرتاب هر سفینه سرنشین‌دار، فضانوردان از شهر ستاره‌ای در حومه مسکو به مرکز پرتاب‌های فضایی بایکونور پرواز می‌کنند. در بایکونور، کیهان‌نوردان در هتلی به نام کاسمونافت ساکن می‌شوند.
در روزهای بعد آن‌ها ضمن انجام تمرین‌های مختلف، دادن آزمون‌های نظری و عملی، در مراسم مختلفی بر اساس سنت‌های مرسوم شرکت می‌کنند. در روز پرتاب، قبل از خروج از هتل، کیهان نوردان طبق سنت مرسوم باید در اتاق خود را امضا کنند. این رسم یادگاری از روز ۱۲آوریل ۱۹۶۱و بنیان‌گذار آن یوری گاگارین (Yuri Gagarin) نخستین فضانورد جهان است.
وی بعد از آنکه از اتاقش خارج شد تا به محل پوشیدن لباس فضایی و سپس سکوی پرتاب برود، در اتاق را به رسم یادبود امضا کرد. چند روز بعد از سفر گاگارین و بازگشت او به مسکو، مسئولان بایکونور تصمیم گرفتند با نصب قاب عکس بر روی این در، از امضای گاگارین حفاظت کنند اما وقتی به سراغ اتاق گاگارین آمدند متوجه شدند پیرزنی که مسئول جارو و نظافت اتاق بوده به تصور اینکه کسی در را کثیف کرده، امضای گاگارین را به کلی پاک کرده است.
گرچه امضای گاگارین از بین رفت اما این کار به عنوان یک سنت باقی ماند و از آن تاریخ تا امروز همه فضانوردان در روز پرتاب بعد از ترک اتاق، در را امضا می کنند. درها بعد از چند امضا، به موزه منتقل می‌شود و در جدیدی جای آن را می گیرد! جالب آنکه موزه‌های زیادی در روسیه و حتی کشورهای دیگر که فضانوردشان از بایکونور به فضا سفر کرده مشتاق آن هستند که این درها را داشته باشند.

 

 

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

جانشین فضانورد ترشکوا درگذشت

1397/06/10
تاتیانا کوزنتسوا (Tatiyana Kuznetsova) زن فضانوردی که به‌عنوان عضو علی‌البدل گروه والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) به همراه او آموزش‌دیده بود، ۲۸اوت۲۰۱۸ درگذشت.

چهل و یکمین فضانورد شوروی

1397/07/28
والری ریومین (Valery Ryumin)، چهل و یکمین فضانورد شوروی و دارای دو مدال قهرمان اتحاد شوروی، در ۱۶اوت ۱۹۹۳ در کامسامولسک آمور در ناحیه خاباروفسک روسیه به دنیا آمد .کالج فنی کالنینگراد (Kaliningrad...

پربازدیدکننده ترین خبر

زندگینامه اون گاریوت دانشمند و فضانورد فقید ناسا

اون گاریوت دانشمند و فضانورد ناسا که در برنامه های ماموریت‌های ایستگاه فضایی اسکای‌لب و کیهان پیمای شاتل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.