1397/08/07

چین نخستین بانک ژن فضایی را به مدار فرستاد

شرکت چینی من‌وی (Shainghai ManWei Technology) در شانگهای برای نخستین بار در تاریخ, یک محفظه به نام دی.اس.بی-۰۱ (DSB-01) حاوی ژن‌های انسانی را به فضا فرستاد. تلویزیون مرکزی چین گزارش داد این محفظه از مرکز پرتاب‌های فضایی تاییوان(Taiyuan) در استان شانشی، در شمال چین با کمک ماهواره‌بر چانگژنگ-۴ (Changzheng-4)...
چین نخستین بانک ژن فضایی را به مدار فرستاد

شرکت چینی من‌وی (Shainghai ManWei Technology) در شانگهای برای نخستین بار در تاریخ, یک محفظه به نام دی.اس.بی-۰۱ (DSB-01) حاوی ژن‌های انسانی را به فضا فرستاد.
تلویزیون مرکزی چین گزارش داد این محفظه از مرکز پرتاب‌های فضایی تاییوان(Taiyuan) در استان شانشی، در شمال چین با کمک ماهواره‌بر چانگژنگ-۴ (Changzheng-4) پرتاب شد و در مداری به ارتفاع ۹۵۰کیلومتر قرار گرفت.
به گفته مدیران این پروژه که دی اسپیس (DSPACE) نام دارد، ماده ژنی دریافت شده از هشت شهروند جمهوری چین با شیوه‌های مختلف زندگی، که در یک ظروف مخصوص قرار گرفته از خطرات ناشی از تابش کیهانی در امان هستند. این محفظه می‌تواند محموله خود را تا حدود ۱۰۰۰سال سالم نگهداری کند.
مدیر این برنامه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی مدعی شد با توجه به محاسبات متخصصان، زمین به دلیل نابودی منابع حیاتی و رشد بیش از حد جمعیت در ۴۰۰سال آینده، برای بشریت نامناسب خواهد شد. فرض بر این است که با کمک این بانک ژن در آینده دور, تمدن جدید انسان ایجاد شود.
این شرکت در نظر دارد به زودی به ایجاد یک بانک ژن فضایی با ذخیره میلیون‌ها نمونه اقدام کند. آن‌ها می‌گویند براساس این طرح تلاش خواهند کرد مخزن‌های حاوی ماده ژنی به مریخ و یا سیاراتی مشابه با زمین فرستاده شود.
چین به طور فعال برنامه فضایی ملی خود را توسعه می‌دهد. علاوه بر هواشناسی، مخابرات و ماهواره‌های ناوبری، این کشور در حال توسعه فن‌آوری‌هایی برای مطالعه سیارک‌ها و مریخ است تا مطالعات فشرده‌ای را که دانشمندان چینی قصد دارند در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۵ بنا کنند به مرحله عمل برسد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین یک سامانه پیشران کپسول‌های آزمایشگاهی را در ایستگاه فضایی خود آزمایش کرد

1397/06/06
منابع آگاه خبری از آزمایش موفقیت‌آمیز سامانه پیشران کپسول‌های آزمایشگاهی چین در ایستگاه فضایی این کشور خبر دادند. مهندسان، سامانه پیشران کپسول‌های آزمایشگاهی در ایستگاه فضایی چین را با...

چین ماهواره تشخیص موج‌های گرانشی فضایی پرتاب می‌کند

1397/07/28
چین قصد دارد اولین ماهواره خود را برای آزمایش فناوری‌های برنامه تشخیص موج گرانشی مبتنی بر فضا تیانکین (Tianqin) تا پایان سال ۲۰۱۹، پرتاب کند. برنامه تیانکین توسط پژوهشگران دانشگاه Sun...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.