1397/08/07

چین نخستین بانک ژن فضایی را به مدار فرستاد

شرکت چینی من‌وی (Shainghai ManWei Technology) در شانگهای برای نخستین بار در تاریخ, یک محفظه به نام دی.اس.بی-۰۱ (DSB-01) حاوی ژن‌های انسانی را به فضا فرستاد. تلویزیون مرکزی چین گزارش داد این محفظه از مرکز پرتاب‌های فضایی تاییوان(Taiyuan) در استان شانشی، در شمال چین با کمک ماهواره‌بر چانگژنگ-۴ (Changzheng-4)...
چین نخستین بانک ژن فضایی را به مدار فرستاد

شرکت چینی من‌وی (Shainghai ManWei Technology) در شانگهای برای نخستین بار در تاریخ, یک محفظه به نام دی.اس.بی-۰۱ (DSB-01) حاوی ژن‌های انسانی را به فضا فرستاد.
تلویزیون مرکزی چین گزارش داد این محفظه از مرکز پرتاب‌های فضایی تاییوان(Taiyuan) در استان شانشی، در شمال چین با کمک ماهواره‌بر چانگژنگ-۴ (Changzheng-4) پرتاب شد و در مداری به ارتفاع ۹۵۰کیلومتر قرار گرفت.
به گفته مدیران این پروژه که دی اسپیس (DSPACE) نام دارد، ماده ژنی دریافت شده از هشت شهروند جمهوری چین با شیوه‌های مختلف زندگی، که در یک ظروف مخصوص قرار گرفته از خطرات ناشی از تابش کیهانی در امان هستند. این محفظه می‌تواند محموله خود را تا حدود ۱۰۰۰سال سالم نگهداری کند.
مدیر این برنامه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی مدعی شد با توجه به محاسبات متخصصان، زمین به دلیل نابودی منابع حیاتی و رشد بیش از حد جمعیت در ۴۰۰سال آینده، برای بشریت نامناسب خواهد شد. فرض بر این است که با کمک این بانک ژن در آینده دور, تمدن جدید انسان ایجاد شود.
این شرکت در نظر دارد به زودی به ایجاد یک بانک ژن فضایی با ذخیره میلیون‌ها نمونه اقدام کند. آن‌ها می‌گویند براساس این طرح تلاش خواهند کرد مخزن‌های حاوی ماده ژنی به مریخ و یا سیاراتی مشابه با زمین فرستاده شود.
چین به طور فعال برنامه فضایی ملی خود را توسعه می‌دهد. علاوه بر هواشناسی، مخابرات و ماهواره‌های ناوبری، این کشور در حال توسعه فن‌آوری‌هایی برای مطالعه سیارک‌ها و مریخ است تا مطالعات فشرده‌ای را که دانشمندان چینی قصد دارند در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۵ بنا کنند به مرحله عمل برسد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین یک سامانه پیشران کپسول‌های آزمایشگاهی را در ایستگاه فضایی خود آزمایش کرد

1397/06/06
منابع آگاه خبری از آزمایش موفقیت‌آمیز سامانه پیشران کپسول‌های آزمایشگاهی چین در ایستگاه فضایی این کشور خبر دادند. مهندسان، سامانه پیشران کپسول‌های آزمایشگاهی در ایستگاه فضایی چین را با...

چین ماهواره تشخیص موج‌های گرانشی فضایی پرتاب می‌کند

1397/07/28
چین قصد دارد اولین ماهواره خود را برای آزمایش فناوری‌های برنامه تشخیص موج گرانشی مبتنی بر فضا تیانکین (Tianqin) تا پایان سال ۲۰۱۹، پرتاب کند. برنامه تیانکین توسط پژوهشگران دانشگاه Sun...

پربازدیدکننده ترین خبر

سالیوت-۱ نخستین ایستگاه فضایی جهان

اولین ایستگاه مداری جهان روز ۱۹ آوریل ۱۹۷۱ موشک پروتون از پایگاه بایکونور به فضا پرتاب شد. تا آن زمان هیچ سفینه‌ای با چنین ابعاد و موقعیتی به فضا پرتاب نشده بود. هدف از پرتاب سالیوت، آزمایش سامانه‌های ایستگاه فضایی و انجام پژوهش‌ها و آزمایش‌های مختلف درزمینه طولانی شدن مدت اقامت انسان در فضا بود.