1397/09/13

تصویر نجومی روز ناسا: شهاب، دنباله‌دار و سحابی مرغ دریایی

یک شهاب، یک دنباله‌دار و یک سحابی تماشایی، همه در این‌یک تصویر حضور دارند. نزدیک‌ترین و زودگذرترین آن‌ها، همان شهابی است که به‌صورت یک خط در بالا سمت راست قرار دارد، این شهاب، برای کمتر از یک ثانیه قابل‌مشاهده بود. دنباله‌دار ۲۱پی، در تصویر در قسمت داخلی منظومه شمسی درحالی‌که حرکت است و با دنباله‌ای...
تصویر نجومی روز ناسا: شهاب، دنباله‌دار و سحابی مرغ دریایی

یک شهاب، یک دنباله‌دار و یک سحابی تماشایی، همه در این‌یک تصویر حضور دارند.
نزدیک‌ترین و زودگذرترین آن‌ها، همان شهابی است که به‌صورت یک خط در بالا سمت راست قرار دارد، این شهاب، برای کمتر از یک ثانیه قابل‌مشاهده بود.
شهاب که در جو زمین تجزیه‌شده بود، احتمالاً تکه‌ای کوچک از ذرات خارج‌شده از دنباله‌دار ۲۱پی/ژاکوبینی-زینر (21p/giacobini-zinner) بوده. این دنباله‌دار هم در تصویر حضور دارد.
دنباله‌دار ۲۱پی، در تصویر در قسمت داخلی منظومه شمسی درحالی‌که حرکت است و با دنباله‌ای از گردوغبار که به‌صورت افقی در فضا از خود در حال انتشار دادن است، به‌خوبی در مرکز تصویر، قابل‌تشخیص است.
این دنباله‌دار، از چند ماه پیش تاکنون با دوربین دوچشمی قابل‌مشاهده بوده است اما اکنون با دور شدن آن و رفتنش به سمت مدار سیاره مشتری، درحالی‌که کم‌نورتر شدن در آسمان است.
دورترین این اجرام هم، سحابی مرغ دریایی یا آی‌سی۲۱۷۷ (IC 2177) است که با ۳۵۰۰سال نوری فاصله از زمین، در سمت چپ تصویر قابل‌مشاهده است.
سحابی نسبتاً وسیع مرغ دریایی با بال‌هایی به‌اندازه ۲۵۰سال نوری، احتمالاً تا چند صد هزار سال آینده قابل‌مشاهده باشد.
نوردهی‌های طولانی که حدوداً دو هفته پیش از شهر ایواکی کشور ژاپن گرفته شد، ترکیب شدند تا کم‌نورترین عناصر تصویر مشخص شوند.
شما هم می‌توانید هم‌چین شهابی را ببینید، احتمالاً سریع‌تر از زمانی که فکرش را می‌کردید: این شب‌ها، زمان اوج بارش شهابی جباری است.

تصویر نجومی روز ناسا: شهاب، دنباله‌دار و سحابی مرغ دریایی

 

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا عکسی از سحابی سیاره‌ای NGC 3918 منتشر کرده که شبیه چشم است

1397/06/12
این عکس که به کمک یکی از کمره‌های تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، یک ابر گازی درخشان در صورت فلکی قنطورس که حدود فاصله حدود ۴۹۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد، دیده می‌شود.

شکوه یک سحابی سرخ‌رنگ

1397/07/01
یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان در نزدیکی سحابی ان جی سی۶۹۱۴ (NGC 6914) انجام‌شده است.

دنباله‌دار، خوشه‌های ستاره‌ای، سحابی‌ها

1397/07/14
در این عکس دنباله‌دار گیاکوبینی-زینر ۲۱‌پی ( Giacobini–Zinner 21P) جلب‌توجه می‌کند. اگرچه عکس با لنز تله فوتو از خوشه ستاره‌ای و صورت فلکی ارابه‌ران مملو از سحابی گرفته‌شده است اما دنباله‌دار...

پربازدیدکننده ترین خبر

مرکز ملی فضایی رویایی که تعبیر نشد

عمر کوتاه مرکز ملی فضایی سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان با نامه‌ای از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور به پایان رسید و کلیه اختیارات این مرکز به جز بخش‌های مرتبط با توسعه فناوری به سازمان فضایی ایران تفویض شد. این تغییر که با عنوان ادغام مرکز ملی فضایی در برخی ستادهای معاونت علمی و تشکیل ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته در رسانه‌های رسمی بازتاب یافت با توجه به روند عملکرد این نهاد کاملا قابل انتظار بود.