1397/08/08

ماهواره مشترک فرانسه و چین

نخستین ماهواره فرانسه-چین برای مطالعه و بررسی بادهای سطحی اقیانوس‌ها و امواج، پیش‌بینی بهتر گردبادها و بهبود مطالعات و تحقیقات دانشمندان درباره پدیده تغییرات آب و هوایی، روز دوشنبه ،۷آبان،به مدار پرتاب شد. سازمان علوم، فناوری و صنایع دفاع ملی چین اعلام کرد ماهواره‌بر لانگ مارچ۲سی (Long march2c)، ۴۳دقیقه...
ماهواره مشترک فرانسه و چین

نخستین ماهواره فرانسه-چین برای مطالعه و بررسی بادهای سطحی اقیانوس‌ها و امواج، پیش‌بینی بهتر گردبادها و بهبود مطالعات و تحقیقات دانشمندان درباره پدیده تغییرات آب و هوایی، با نام CFOSAT روز دوشنبه ،۷آبان،به مدار پرتاب شد.

سازمان علوم، فناوری و صنایع دفاع ملی چین اعلام کرد ماهواره‌بر لانگ مارچ۲سی (Long march2c)، ۴۳دقیقه بامداد به وقت گرینویچ از مرکز پرتاب ماهواره جیوگوان در شمال غربی چین پرتاب شد تا در مدار در فاصله ۵۲۰کیلومتری از سطح زمین قرار گیرد. پرتاب ماهواره CFOSAT که اولین ماهواره مشترک چین و یک کشور دیگر محسوب می‌شود، 31امین پرتاب مداری این کشور در سال 2018 می‌باشد.
این ماهواره ۶۵۰کیلوگرمی در واقع نخستین ماهواره ساخت مشترک چین و فرانسه است و به دانشمندان امکان شناخت بهتر تاثیرات متقابل بین اقیانوس ها و جو را می دهد.
این ماهواره مجهز به دو رادار است: SWIM ساخت فرانسه که جهت و طول امواج را اندازه‌گیری خواهد کرد و SCAT چین که شدت و جهت وزش بادها را تحلیل خواهد کرد. این داده‌ها در هر دو کشور گردآوری و تحلیل و ارزیابی خواهد شد.

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

تقویت روابط فضایی روسیه و چین با فروش موتورهای ماهواره‌بر

1397/07/22
پس از آن که دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) مدیر سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) از آمادگی این سازمان برای فروش موتور ماهواره‌بر به چین خبر داد، طرف چینی نیز به این موضوع واکنش مثبت نشان...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.