1397/08/09

روسیه ماهواره‌بر فوق سنگین برای کشف ماه می سازد

رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرد که کشورش یک ماهواره‌بر فوق سنگین برای کشف ماه خواهد ساخت. دمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) در توئیتر با بیان این مطلب افزود: «تمام کارشناسان و طراحان شرکت روسکاسموس در ساخت و طراحی این ماهواره‌بر نقش دارند و این ماهواره‌بر قرار است برای برنامه‌های تحقیقاتی...
روسیه ماهواره‌بر فوق سنگین برای کشف ماه می سازد

 رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرد که کشورش یک ماهواره‌بر فوق سنگین برای کشف ماه خواهد ساخت. دمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) در توئیتر با بیان این مطلب افزود: «تمام کارشناسان و طراحان شرکت روسکاسموس در ساخت و طراحی این ماهواره‌بر نقش دارند و این ماهواره‌بر قرار است برای برنامه‌های تحقیقاتی و اکتشافات مورد نظر در ماه به کار گرفته شود.»
وی با بیان اینکه پیشنهادها برای طراحی و ظاهر فنی این ماهواره‌بر فوق سنگین و برنامه ساخت آن مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: «این پروژه بزودی کلید خواهد خورد.»
خبرگزاری ریانووستی نیز به نقل از راگوزین اعلام کرد که او چند ماه پیش اعلام کرده بود: «روسیه در پروژه آمریکا در خصوص ایستگاه فضایی درماه مشارکت نخواهد کرد و مسکو می‌تواند با مشارکت کشورهای عضو بریکس (ایستگاه فضایی در ماه راه‌اندازی کند.»
معاون نخست وزیر روسیه بارها در خصوص نیاز به اکتشافات بیشتر در ماه سخن گفته است، ضمن اینکه در سال ۲۰۱۶ کشورهای عضو ایستگاه فضایی بین المللی شروع به ایجاد پلتفرمی در نزدیکی ماه برای آغاز اکتشافات از آن کردند.
ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) در فروردین ۹۷، کمتر از یک ماه پس از انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد که این کشور برنامه ساخت ماهواره‌بر فوق‌سنگین برای تسخیر کره ماه و انتقال محموله‌ها به این قمر زمین را در دستور کار قرار داده است.
وی با بیان اینکه توسعه برنامه‌های فضایی در اولویت روسیه قرار دارد، گفت: «چندی پیش دستور ساخت ماهواره‌بر فوق‌سنگین را صادر کردم که برای پرواز به پهنه فضایی دوردست درنظر گرفته می‌شود. پروازها در ابتدا در مدار پیرامون کره زمین خواهد بود، سپس این ماهواره‌بر محموله‌ها را به کره زمین انتقال می‌دهد تا در آنجا ایستگاه فضایی تأسیس شود.»
وی تصریح کرد که برای پروازهای فضانوردان به کره ماه نیز فضاپیماهای مخصوصی ساخته خواهد شد.
رئیس جمهوری روسیه گفت: «به این ترتیب برنامه تسخیر کره ماه را دنبال خواهیم کرد، بدیهی است که در آینده به برنامه تحقیقات کره مریخ نیز توجه خواهد شد.»
وی با بیان این که درباره کره مریخ دو برنامه پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: «با شرکا توافقنامه مربوطه امضا شده است.»
پوتین از اینکه بخش فضایی به مسائل سیاسی ارتباطی ندارد، ابراز خرسندی کرد وگفت: «امیدوارم که برنامه‌ها در عرصه فضایی توسعه یابد چرا که به سود بشریت است.»
طرح‌های اخیر روسیه در حوزه فضایی در حالی دنبال می‌شود که کمتر از یک ماه پیش فضاپیمای سایوز (Soyuz) که در حال حاضر تنها وسیله انتقال انسان به فضا است در انجام مأموریت خود برای انتقال دو فضانورد روسی و آمریکایی به ایستگاه بین المللی (ISS) دچار مشکل شد و نتوانست فضانوردان را به ایستگاه فضایی برساند.
روس‌ها پس از توقف اعزام فضانوردان جهان توسط این فضاپیما از احتمال تعطیلی ایستگاه بین المللی فضایی به دلیل این مشکل خبر دادند و هنوز معلوم نیست که چه زمانی سایوز دوباره آغاز به کار خواهد کرد و فضانوردان را از زمین خارج خواهد کرد.

کاوش‌های فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه ناسا برای بازگشت به ماه اعلام شد

1397/07/09
ناسا برنامه فضایی جدید خود را برای شش سال آینده و فراتر از آن که شامل بازگشت به کره ماه و مأموریت‌های فضای عمیق را در پی دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد. این طرح...

برنامه جسورانه ناسا برای اعزام فضانوردان به ماه و مریخ

1397/07/16
ناسا به طور رسمی برنامه سه مرحله‌ای خود برای اعزام فضانوردان به ماه و مریخ را تشریح کرد. به این ترتیب بشر بار دیگر روی کره ماه قدم خواهد گذاشت، اما ظاهرا این‌بار قصد بازگشت زودهنگام از آن...

مشارکت کشورهای عضو بریکس در طرح ایستگاه مداری ماه؛ واقعیت یا تخیل؟

1397/07/21
هفته گذشته، چند خبرگزاری اطلاعاتی را منتشر کردند که سازمان فضایی روسیه (Ros‌cosmos) در طرح آمریکایی ایستگاه مداری ماه (Lunar Orbital Platform – Gateway) شرکت نخواهد کرد. ناسا این ایستگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.