1397/08/07

رصد خشکسالی در کشور با ماهواره

معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به پایش وضعیت خشکسالی کشور بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای گفت: «طی ۱۷ سال گذشته شرایط نسبتاً نرمالی از نظر خشکسالی در کشور وجود داشته است.» علی صادقی نائینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پایش خشکسالی یک روند بلند مدت است که تصاویر قابل دریافتی از ماهواره در...
رصد خشکسالی در کشور با ماهواره

معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به پایش وضعیت خشکسالی کشور بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای گفت: «طی ۱۷ سال گذشته شرایط نسبتاً نرمالی از نظر خشکسالی در کشور وجود داشته است.»
علی صادقی نائینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پایش خشکسالی یک روند بلند مدت است که تصاویر قابل دریافتی از ماهواره در موقعیت‌های مختلف جغرافیایی را ممکن می‌کند، گفت: «حتی اگر هوا ابری باشد و یا مشکلات جوی داشته باشیم هم امکان پایش خشکسالی از طریق تصاویر ماهواره‌ای ممکن است.»
وی افزود: «خشکسالی ازنظر پوشش گیاهی و یا وجود آب در منطقه در بلندمدت مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر این اساس هم‌اکنون اطلاعات ماهواره‌ای از وضعیت خشکسالی در کشور را به‌صورت ماهانه می‌توانیم اعلام کنیم. به این معنی که داده‌های ماهواره‌ای به ما می‌گویند که هر استان ماهانه چه وضعیتی از نظر خشکسالی دارد.»
معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به آخرین گزارش دریافتی از اطلاعات ماهواره‌ای که مربوط به پایان خرداد است، گفت: «بر مبنای این داده‌ها، وضعیت خشکسالی کشور را در ۱۷ سال گذشته مورد بررسی قرار داده‌ایم. بر این اساس مشخص شد هر استان در مقایسه با خرداد سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۶ چه وضعیتی داشته است.»
صادقی نائینی اضافه کرد: «بر مبنای این اطلاعات ماهواره‌ای، استان فارس وضعیت خوبی ندارد و نسبت به این بازه زمانی (۱۷ سال گذشته) خشکسالی شدیدتری را شاهد بوده است.»
وی یادآور شد:« اطلاعات ماهواره‌ای نشان می‌دهد که در بخش عمده‌ای از استان فارس، امسال نسبت به ۱۷ سال گذشته، وضعیت بدتری را در زمینه خشک‌سالی شاهد بودیم. به‌علاوه آن بخش‌هایی از استان اصفهان نیز وضعیت خوبی ندارند.»
معاون سازمان فضایی ایران گفت: «اما در کل کشور، اطلاعات ماهواره‌ای حاکی از آن است که نسبت به ۱۷ سال گذشته شرایط نرمال است و برای مثال در استان‌های شمال غربی کشور، میزان خشکسالی تغییر نکرده است.»
صادقی نائینی بابیان اینکه تصاویری که از طریق اطلاعات ماهواره‌ای به دست می‌آوریم با داده‌های سازمان هواشناسی متفاوت است، تصریح کرد: «سازمان هواشناسی، ایستگاه‌های مختلف را به‌صورت دقیق پایش می‌کند اما اطلاعات ماهواره‌ای، اطلاعاتی پیوسته است و به‌صورت یکپارچه گزارش می‌شود.»
وی تأکید کرد: «برای کل کشور نیازمند نقشه پیوسته از اطلاعات ماهواره‌ای هستیم البته دقت اطلاعاتی هم که از این حیث به دست می‌آید، از ایستگاه‌های زمینی کمتر، اما پیوسته است.»

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره اقیانوس‌شناسی جدید چین به فضا فرستاده شد

1397/08/04
چین بار دیگر یک ماهواره به فضا پرتاب کرد؛ ماهواره‌‌ای که قصد نظارت بر اقلیم اقیانوس‌ها را دارد. پرتابگر این ماهواره که " HY-۲B" نام دارد، لانگ مارج۴بی (Long March-۴B) است. این ماهواره از...

روسیه سامانه ضد ماهواره ساخت

1397/08/06
یک مقام آگاه در صنایع دفاعی روسیه از آزمایش سامانه ضدماهواره‌ای این کشور خبر داد که وظیفه آن از کار انداختن ماهواره‌های مخابراتی دشمن است. این منبع آگاه که نامی از وی در خبر برده نشده است،...

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن پرتاب ناموفق ماهواره‌های پیام و دوستی بود. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرده تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.