1397/08/09

نخستین فضانورد پاکستانی سال ۲۰۲۲ به فضا سفر می کند

وزیر اطلاع رسانی، میراث ملی و رسانه های پاکستان در خبری اعلام کرد که نخستین شهروند پاکستانی، سال 2022 با پشتیبانی و کمک علمی و فناوری دولت چین، به فضا سفر می کند. حسین فواد چودری وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان با اعلام مصوبه اخیر کابینه فدرال این کشور گفت: «توافقنامه همکاری بین گروه تحقیقاتی فضا و لایه‌های...
نخستین فضانورد پاکستانی سال ۲۰۲۲ به فضا سفر می کند

وزیر اطلاع رسانی، میراث ملی و رسانه های پاکستان در خبری اعلام کرد که نخستین شهروند پاکستانی، سال 2022 با پشتیبانی و کمک علمی و فناوری دولت چین، به فضا سفر می کند. حسین فواد چودری وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان با اعلام مصوبه اخیر کابینه فدرال این کشور گفت: «توافقنامه همکاری بین گروه تحقیقاتی فضا و لایه‌های بالای جو (SUPRACO) و یک شرکت چینی در این موضوع امضا شده است.»
سازمان فضایی پاکستان (SUPRACO) چهاردهم تیرماه امسال دو ماهواره تحقیقاتی به نام‌های پی آر اس اس۱ (PRSS-1) و پاک‌تس۱آ (PakTES-1A) را با کمک ماهواره‌بر چینی، در مدار کره زمین قرار داد.
ماهواره تحقیقاتی سنجش از راه دور  پی آر اس اس۱، به کمک کشور چین طراحی و ساخته شده و وزن آن ۲۸۵کیلوگرم است و با کمک این ماهواره‌ها، تحقیق در زمینه‌های جغرافیایی، شرایط اقلیمی و آب و هوا توسعه می‌یابد.
پاکستان در دهه ۹۰میلادی با فرستادن ماهواره بدر ۱ (Badr-1) به فضا توانست، نخستین کشور اسلامی باشد که از فناوری ماهواره استفاده می‌کند.

فضانوردی و سرنشین‌دار | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

انقلابی در ساخت موتور ماهواره‌بر

یک موتور ماهواره‌بر نوآورانه هواتنفسی به تازگی آزمایش‌های بازبینی طراحی سازمان فضایی اروپا (ESA) را با موفقیت گذرانده و برای تست‌های اصلی طی 18 ماه آینده آماده می‌شود. موتور ماهواره‌بر هواتنفسی سینرژتیک با نام اختصاری سابر (SABRE) که در شرکت بریتانیایی ری‌اکشن انجینز (Reaction Engines) در حال توسعه می‌باشد، قادر خواهد بود که بین دو حالت تغییر وضعیت دهد. در هنگام استفاده به عنوان موتور هواپیما، سابر از اکسیژن داخل اتمسفر استفاده کرده و در حالت استفاده به عنوان موتور ماهواره‌بر، هیدروژن مایع را به عنوان سوخت با یک اکسیدایزر وارد فرایند احتراق کرده و نیروی پیشران تولید می‌کند. این فناوری که مشخصا برای پروازهای فضایی زیرمداری و سفرهای فراصوت بین قاره‌ای کاربرد دارد، ممکن است انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی به وجود آورد.