1397/08/05

کپلر از نفس افتاد

تلسکوپ فضایی کپلر در ماه مارس سال ۲۰۰۹به فضا پرتاب شد. مأموریت این تلسکوپ ۵۵۰میلیون دلاری برای ۳.۵سال برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون بیش از ۹سال از فعالیت این تلسکوپ می گذرد. طی چند ماه اخیر مشکلات مختلفی برای کپلر (Kepler) روی داد و ناسا در دفعات مختلف مجبور شد تلسکوپ را در وضعیت خواب (sleep mode)...
کپلر از نفس افتاد

تلسکوپ فضایی کپلر در ماه مارس سال ۲۰۰۹به فضا پرتاب شد. مأموریت این تلسکوپ ۵۵۰میلیون دلاری برای ۳.۵سال برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون بیش از ۹سال از فعالیت این تلسکوپ می گذرد.
طی چند ماه اخیر مشکلات مختلفی برای کپلر (Kepler) روی داد و ناسا در دفعات مختلف مجبور شد تلسکوپ را در وضعیت خواب (sleep mode) قرار دهد. در این وضعیت، سامانه‌های غیرضروری کپلر خاموش می‌شوند تا حداقل سوخت مصرف شود؛ اما به نظر می‌رسد که مشکل تازه تلسکوپ کپلر جدی‌تر از موارد قبلی است.
پس از ارسال موفق داده‌های آخرین مأموریت رصدی، تیم مأموریت کپلر، جمعه گذشته، ۲۷ مهر، دستور قرارگیری در موقعیت جدید برای شروع مأموریت تازه جمع‌آوری داده را با استفاده از Deep Space Network برای تلسکوپ ارسال کردند.
اما مشخص شد که کپلر خود را وارد وضعیت خواب کرده است و احتمالا دیگر هرگز از این وضعیت خارج نخواهد شد.
تلاش ناسا برای برقراری ارتباط با کپلر ناکام مانده است و مهندسان ناسا تاکنون هیچ دلیل مشخصی برای به خواب رفتن کپلر پیدا نکرده‌اند؛ اما عنوان می‌شود که این مسأله احتمالا به دلیل به پایان رسیدن سوخت تلسکوپ است که به معنای پایان عمر کپلر در فاصله‌ای میلیون‌ها مایل دورتر از زمین خواهد بود.
تلسکوپ فضایی کپلر در طول مأموریت خود موفق به کشف تعداد زیادی سیاره فراخورشیدی در مدار ستاره‌های دوردست شد. در مجموع کپلر موفق به شناسایی حدود ۳هزار سیاره شد.
این کشف‌ها به درک نحوه شکل‌گیری سامانه‌های خورشیدی، تعداد کهکشان‌ها و شباهت آن‌ها به منظومه شمسی کمک شایانی کرد.
ناسا در حالی امید خود به بازیابی کپلر را از دست داده است که تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی چاندرا نیز با مشکلات مختلفی مواجه شده‌اند.

منبع: سینا پرس

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلسکوپ هابل دچار اختلال شد

1397/07/21
دو ژیروسکوپ تلسکوپ فضایی هابل با اختلال روبرو شدند و به همین دلیل این ابزار فضایی از فعالیت خارج شده و تنها می‌تواند فعالیت‌های اولیه را انجام دهد. تلسکوپ هابل یکی از مهم‌ترین ابزارهای...

دومین تلسکوپ ناسا از فعالیت خارج شد

1397/07/25
دومین تلسکوپ ناسا در چند روز اخیر از فعالیت خارج شد. تلسکوپ فضایی چاندار (Chandra X-ray Observatory) احتمالا به دلیل خرابی ژیروسکوپ در وضعیت ایمن قرار گرفته است. این تلسکوپ از سال ۱۹۹۹میلادی...

احیای دوباره تلسکوپ هابل

1397/08/02
ناسا اعلام کرد گام بزرگی برای احیای دوباره تلسکوپ فضایی "هابل" برداشته است. چندی پیش ناسا به دنبال اختلال در ژیروسکوپ فضاپیمای هابل، عملیات‌های علمی این تلسکوپ فضایی را معلق کرده بود. در...

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن پرتاب ناموفق ماهواره‌های پیام و دوستی بود. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرده تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.