1397/08/06

سازمان نیروی فضایی با حمایت کنگره تشکیل می شود

مايک پنس (Mike Pence)، معاون رياست جمهوری آمريکا، اعلام کرد که به زودی با حمايت و تأييد کنگره آمريکا نيروی فضايی ايالات متحده به یک واقعيت تبديل می‌شود. معاون رئیس جمهوری آمريکا روز سه‌شنبه، ۱آبان، در گردهمايی شورای ملی فضايی در شهر واشنگتن در تشريح گزارش کار مربوط به اضافه شدن شاخه ششم به جمع نيروهای...
سازمان نیروی فضایی با حمایت کنگره تشکیل می شود

مايک پنس (Mike Pence)، معاون رياست جمهوری آمريکا، اعلام کرد که به زودی با حمايت و تأييد کنگره آمريکا نيروی فضايی ايالات متحده به یک واقعيت تبديل می‌شود.
معاون رئیس جمهوری آمريکا روز سه‌شنبه، ۱آبان، در گردهمايی شورای ملی فضايی در شهر واشنگتن در تشريح گزارش کار مربوط به اضافه شدن شاخه ششم به جمع نيروهای مسلح آمريکا به نام نيروی فضايی گفت که اين شاخه به زودی ايجاد خواهد شد، اما ممکن است حداقل يک گام عقب‌تر از آن چيزی باشد که رئيس جمهوری در نظر داشته است.
او در بخشی از سخنانش گفت: «همۀ کشورها اکنون در صدد يافتن راهی برای مختل کردن سامانه‌های فضايی ما هستند و هرگز مثل امروز توانایی‌های اقتصادی و نظامی ما دست کم گرفته نشده است.»
او اضافه کرد: «دشمنان از روسيه و چين گرفته تا کره شمالی و ايران سال‌ها است که از طريق حملات الکترونيکی از زمين در تلاش برای ايجاد اختلال، از کار انداختن و کور کردن ماهواره‌های ارتباطاتی ما هستند، تا جنگ را به فضا بکشانند.»
مايک پنس در اين گردهمايی اعلام کرد که رئيس جمهوری به‌زودی از کنگره آمريکا می‌خواهد تا با همکاری نيروهای مسلح و يک گروه غيرنظامی، يک نيروی فرماندهی فضايی، واحدی شبيه به نيروهای ويژه در ارتش تشکيل دهند.
او گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ (Donald Trump) اعلام کرده است که رهبران دانشگاه دفاع ملی ما از مدت‌ها پيش معتقدند فضا هم همچون زمين، هوا و دريا به ميدان جنگ تبديل خواهد شد و ايالات متحده در فضا هم بايد مثل زمين نيروی غالب باشد.»
به گفته مايک پنس، حدود ۶۰ هزار نفر از واحدهای مختلف ارتش و سرويس‌های امنيتی آمريکا هم اکنون در حال مطالعه و کار روی سامانه امنيت فضايی هستند.
آقای پنس گفت که دولت از سال آينده قصد دارد با مصوبه کنگره، تا سال ۲۰۲۰ يک نيروی مستقل فضايی ايجاد کند.

جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نگرانی آمریکا از توان بالقوه نظامی روسیه و چین در فضا

1397/07/02
تحقیقات یک موسسه نظامی در آمریکا نشان داده که روسیه و چین، اصلی‌ترین رقبای ایالات‌متحده و مهم‌ترین تهدید برای این کشور در عرصه فضا بشمار می‌روند.

اسپیس ایکس ممکن است سلاح‌های نظامی به فضا ارسال کند

1397/07/11
اسپیس ایکس (SpaceX) اعلام کرده که مشکلی برای ارسال سلاح‌های نظامی به فضا ندارد، البته تا زمانی که هدف دفاع از کشور ایالات متحده آمریکا باشد. گویین شاتول، از روسای اسپیس ایکس، اعلام کرده...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.