1397/08/15

فاز جدید تحقیقات علمی شهاب سنگ در کشور آغاز شده است

کاوشگر شهاب‌سنگ در استان کرمان گفت: «در مهروموم‌های گذشته به لحاظ یافته‌های علمی در حوزه شهاب‌سنگ بسیار ضعیف بودیم و با کشف نمونه شهاب‌سنگ‌های جدید دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی درگیر شدند و درواقع این مقوله وارد فاز جدید تحقیقاتی کشورمان شده است.» حجت کمالی روز سه‌شنبه گفت:«با اشاره به اینکه شهاب‌سنگ‌ها...
فاز جدید تحقیقات علمی شهاب سنگ در کشور آغاز شده است

حجت کمالی کاوشگر شهاب‌سنگ در استان کرمان گفت: «در مهروموم‌های گذشته به لحاظ یافته‌های علمی در حوزه شهاب‌سنگ بسیار ضعیف بودیم و با کشف نمونه شهاب‌سنگ‌های جدید دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی درگیر شدند و درواقع این مقوله وارد فاز جدید تحقیقاتی کشورمان شده است.»
حجت کمالی گفت:«با اشاره به اینکه شهاب‌سنگ‌ها در سالیان دور محمل افسانه و رؤیاپردازی بوده است، در مورد شهاب‌سنگ در ایران کار علمی منسجم چندانی انجام‌نشده و تحقیقات همواره به‌صورت فردی و پراکنده انجام می‌شود.» 
وی تصریح کرد: «طی ۲ سال اخیر به همت دانشگاه تهران و سازمان زمین‌شناسی کشور کارگاه‌ها و درس گروهی‌های آموزشی برای استادان و دانشجویان برگزارشده است .» 
مرد شهاب‌سنگ ایران تأکید کرد: « همین کارگاه‌های علمی موجب شد دانشجویان و علاقه‌مندان برای همکاری تماس‌های زیادی برقرار کنند و به‌طورقطع در آینده دستاوردهای علمی بسیاری در این حوزه خواهیم داشت.»
وی اظهار داشت: «درزمینهٔ شناخت شهاب‌سنگ کتاب معتبر علمی وجود ندارد و درصدد هستیم کتابی جامع راجع به این پدیده فضایی تهیه شود و همچنین با همکاری سازمان زمین‌شناسی اطلس عکس شهاب‌سنگ‌های کشور به‌زودی چاپ خواهد شد. »
کمالی گفت: «با انتشار اخبار کشف شهاب‌سنگ‌ها و فعالیت‌های علمی این حوزه گروه‌های زیادی از نقاط مختلف کشور برای همکاری اعلام آمادگی کرده‌اند. »
وی با اشاره به تخصصی بودن بحث شهاب‌سنگ افزود: «اغلب مردم فکر می‌کنند با جمع‌آوری و فروش شهاب‌سنگ به ثروت برسند، اما شهاب‌سنگ‌ها با خود مجموعه‌ای از اطلاعات گران‌بهای علمی به همراه دارند که از آن برای تکمیل و گره‌گشایی مجهولات علوم فضایی و نجومی استفاده می‌شود.»
کمالی بیان کرد: «نمونه‌ای از شهاب‌سنگ‌های کشف‌شده پس از کشف به مرکز تحقیقات شهاب‌سنگ‌ها در دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه ارسال می‌شود که پس از آزمایش‌ها تخصصی در سایت بولتن جهانی به ثبت می‌رسد.»
مرد شهاب‌سنگی ایران بیان کرد: «در طول فعالیت‌ها و کاوش‌های خود بیش از سه هزار شهاب‌سنگ از نقاط مختلف ایران کشف و جمع‌آوری کرده‌ام که افزون بر ۲۰۰ قطعه از آن در بولتن جهانی شهاب‌سنگ به ثبت رسیده است.»
وی ادامه داد: «جغرافیای کویری استان کرمان یکی از مناطق مهم سقوط شهاب‌سنگ‌ها است که تاکنون ۲۴۰ شهاب‌سنگ از این خطه در بولتن جهانی شهاب‌سنگ ثبت‌شده است. »
کمالی با اشاره به‌سختی ها و مخاطرات کشف شهاب‌سنگ تصریح کرد: «افراد زیادی به سودای پیدا کردن شهاب‌سنگ به دل بیابان و صحرا می‌زنند اما کمتر موفق به پیدا کردن این سنگ گران‌بها می‌شوند، زیرا این کار تجربه و مهارت خود را لازم دارد.» 
محقق شهاب‌سنگ گفت: «ایران در سال ۲۰۱۶ درزمینهٔ ثبت شهاب‌سنگ رتبه دوم جهانی را کسب کرده است و هم‌اکنون فقط ۱۰۰ گروه درزمینهٔ کشف شهاب‌سنگ‌ها فعالیت دارند. »
وی اظهار داشت: «مطالعه شهاب‌سنگ‌ها ازآن‌جهت اهمیت دارند که دریافتن نشانه‌های حیات زیستی در کره‌ها و سیارات دیگر فضا به بشر بسیار کمک می‌کنند. »
اجرام سرگردان جداشده از سیارک‌ها در منظومه شمسی براثر ورود به جو زمین و تأثیر جاذبه به‌شدت گرم شده و می‌سوزند و اگر تکه‌هایی از این اجرام که وزنشان از چندین گرم تا چندین تن هم می‌رسد به زمین سقوط کنند، شهاب‌سنگ نامیده می‌شود. 
حدود ۸۰ هزار سال قبل بزرگ‌ترین شهاب‌سنگ دنیا با وزن بیش از ۶۰ تن در مزرعه هوبا نامیبیا در آفریقا به زمین برخورد کرد که امروزه آن را بزرگ‌ترین شهاب‌سنگ شناخته‌شده دنیا می‌دانند. 
تاریخچه نخستین شهاب‌سنگ ایران به سال ١٨٨٠ میلادی در ورامین برمی‌گردد که ٥٤ کیلوگرم وزن دارد و هم‌اکنون در موزه کاخ گلستان نگهداری می‌شود. 

داخلی | نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: گذر شهاب برساوشی از کنار پارکر

1397/06/26
نور درخشانی که در بالا سمت راست این تصویر مشاهده می‌کنید، یکی از شهاب های بارش برساوشی است.

آیا جمع آوری شهاب سنگ ها قانونی است؟

1397/07/25
از زمانی که ما انسان‌ها پی برده‌ایم که شهاب سنگ‌ها تکه سنگ‌هایی هستند که از آسمان سقوط می‌کنند، همواره آن‌ها را جمع آوری کرده‌ایم. گاهی اوقات، خوش آمدگویی ناخوشایندی در سیاره زمین با آن‌ها...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.