1397/08/13

اولین نگاه تاسواره‌های مریخ‌گرد به سیاره سرخ

یکی از دو تاسواره‌ای که برای اولین بار به مأموریت فضای عمیق فرستاده شده‌اند، اولین عکس خود را از مریخ گرفته‌ و به زمین مخابره کرد. ناسا در ماه مه با پرتاب فرودگر مریخی اینسایت (InSight)، دو ماهواره کوچک یا همان تاسواره را به اندازه دو کیف دستی به نام‌های مارکو-آ (Marco-A) و مارکو-بی (MarCO-B) با...
اولین نگاه تاسواره‌های مریخ‌گرد به سیاره سرخ

یکی از دو تاسواره‌ای که برای اولین بار به مأموریت فضای عمیق فرستاده شده‌اند، اولین عکس خود را از مریخ گرفته‌ و به زمین مخابره کرد.
 ناسا در ماه می با پرتاب فرودگر مریخی اینسایت (InSight)، دو ماهواره کوچک یا همان تاسواره را به اندازه دو کیف دستی به نام‌های مارکو-آ (Marco-A)  و مارکو-بی (MarCO-B)  با آن همراه کرد.
این دو فضاپیمای کوچک در نوع خود اولین هستند که به فضای عمیق رسیده‌اند و اکنون یک تصویر از اولین نگاه‌شان به سیاره سرخ را برای ما فرستاده‌اند.
در این تصویر که در تاریخ ۳ اکتبر توسط MarCO-B گرفته شده، مریخ را به شکل نقطه کوچک قرمز رنگی در سمت راست می‌بینیم.
تاسواره برای گرفتن این عکس باید برنامه‌ریزی می‌شد تا بچرخد و بتواند دوربین خود را به سمت مریخ بگیرد.

اولین نگاه تاسواره‌های مریخ‌گرد به سیاره سرخ
گوشه‌هایی از چندین ابزار جانبی تعبیه شده روی تاسواره از جمله یک پتوی حرارتی در سمت چپ و بالا و در زیر آن، آنتن تغذیه نیز در حاشیه این عکس دیده می‌شود. همچنین سمت راست تصویر توسط با استفاده از آنتن تقویت اشغال شده است.
این عکس از فاصله حدود ۱۲.۸ میلیون کیلومتری گرفته شده است، اما جالب اینجاست که تا رسیدن این دو تاسواره به مریخ ۸۵ میلیون کیلومتر راه مانده است، چرا که مریخ در حال دور شدن از تاسواره‌ها است.
هنگامی که آن‌ها به مریخ برسند، با فرود فرودگر اینسایت بر سطح مریخ، به تقویت ارتباط با زمین کمک می‌کنند.

اولین نگاه تاسواره‌های مریخ‌گرد به سیاره سرخ
گفته می‌شود که مدارگرد ام ار او “MRO” اغلب کارها را انجام می‌دهد و مأموریت مارکو (MarCO) بیشتر برای آزمایش آن است که آیا تاسواره‌ها قادر به تحمل سختی چنین سفر فضایی دشواری هستند یا خیر؟
به نظر می‌رسد که ناسا به تاسواره‌ها بیشتر جذب شده است، چرا که ضمن داشتن اندازه کوچک، بسیار ارزان‌تر و ساده‌تر از فضاپیماهای رایج کنونی هستند.
تاکنون، تاسواره‌ها برای نظارت بر آب و هوا، شکار سیاره‌های فراخورشیدی، تمیز کردن زباله‌های فضایی و آزمایش چگونگی رشد سبزیجات در فضا برای مأموریت‌های آینده انسانی تنها به مدار زمین فرستاده شده بودند و این اولین بار است که دو تاسواره به فضای عمیق فرستاده می‌شوند.
اگر مأموریت مارکو موفقیت‌آمیز باشد، می‌تواند مسیر را برای تا سواره‌های دیگر در مأموریت‌های فضای عمیق هموار کند.
برنامه‌ها برای ارسال تاسواره‌ها به ماه، سیارک‌ها و احتمالاً حتی سفرهای میان ستاره‌ای با سرعت بالا به آلفا سنتاوری در حال تدوین است.
تاسواره‌های مارکو  قرار است در تاریخ ۲۶ نوامبر به مریخ برسند.


کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه فناوری ماهواره‌های مکعبی برای ارائه خدمات کاربردی

1397/06/26
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای در دستور کار قرار گرفت تا بر اساس نیازهای کشور، فناوری فضایی توسعه‌یافته و خدمات کاربردی به جامعه ارائه...

مخابرات لیزری در ماهواره‌های مکعبی

1397/07/15
شرکت آمریکایی آیرواسپیس کورپوریشن (Aerospace Corporation) با انجام ماموریت اخیر خود با عنوان مخابرات اپتیکال و آزمایش سنسور (OCSD) موفق شد برای نخستین بار مخابرات لیزری را بر روی ماهواره‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.