1397/08/02

پژوهشگاه فضایی ایران آماده‌ی همکاری با سندیکای صنعت مخابرات

دکتر حسین صمیمی در دیدار با مهندس فرامرز رستگار، دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران، اظهار داشت: «پژوهشگاه فضایی ایران در اجرای مأموریت خود برای طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان در ارتباط بوده و از همکاری با سندیکای صنعت مخابرات نیز استقبال می‌کند.» وی...
پژوهشگاه فضایی ایران آماده‌ی همکاری با سندیکای صنعت مخابرات

 دکتر حسین صمیمی در دیدار با مهندس فرامرز رستگار، دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران، اظهار داشت: «پژوهشگاه فضایی ایران در اجرای مأموریت خود برای طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در ارتباط بوده و از همکاری با سندیکای صنعت مخابرات نیز استقبال می‌کند.»
وی افزود: «تعامل و همکاری مجموعه پژوهشگاه فضایی ایران با سندیکای صنعت مخابرات می‌تواند آثار خیری برای صنعت فضایی کشور داشته باشد.»
در این دیدار که روز دوشنبه مورخ ۳۰مهر سال‌جاری در محل پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران صورت گرفت، مهندس رستگار دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران از پروژه‌های ماهواره‌ای و پروژه‌های جاری این پژوهشکده بازدید کرد.
دبیر سندیکای صنعت مخابرات ایران با بازدید از پروژه‌های ماهواره‌ای در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران گفت: «دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه فضایی کشور در پژوهشگاه ارائه شده که قابل تقدیر است.»
وی افزود: «سندیکای صنعت مخابرات ایران که هم‌اکنون دارای ۱۳۰عضو است، توانایی‌های زیادی برای همکاری با پژوهشگاه فضایی ایران در توسعه صنعت فضایی کشور دارد که باید از این توان استفاده کرد.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌ها در زمینهٔ حقوق بین‌الملل فضایی

1397/05/30
در جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری مابین سازمان فضایی ایران و مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران تأکید شد. تفاهم‌نامه همکاری مابین سازمان فضایی ایران و موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه...

حمایت پژوهشگاه فضایی از طرح‌های پژوهشی دانشگاهی

1397/06/04
حسین صمیمی در دیدار با جمعی از اساتید حوزه هوافضای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه، تعاملات خوب و هدفمندی با دانشگاه‌های برتر کشور در حوزه فضا انجام شده است، گفت: «پژوهشگاه فضایی ایران...

تجهیز آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی با استانداردهای سازمان فضایی اروپا (ESA)

1397/06/31
پژوهشگاه فضایی آزمایشگاه خواص جرمی برای سنجش تجهیزات و سامانه‌های فضایی تا جرم یک‌تن را مطابق با استاندارد‌های سازمان فضایی اروپا اندازه‌گیری کرده است. آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

برنامه‌ریزی در حوزه فضا باید واقعی باشد تا فضایی

سیروس برزو از پیشکسوتان و روزنامه‌نگاران حوزه علم نجوم در یادداشتی این‌چنین آورده است: آنچه طی سال‌های اخیر روی‌داده، نشان‌دهنده آن است که سند جامع هوافضا بنا به دلایل مختلف قابل‌اجرا نیست. بررسی و تصویب مرحله نخست این سند با توجه به وضعیت هوافضای کشور در سال ۹۰ به پایان رسید. جدای از این‌که باید دید این مصوبه در همان زمان آیا بر پایه واقعیت‌ها شکل گرفت یا خیر؛ کارشناسان و متصدیان این فناوری به‌خوبی مطلع هستند که شرایط امروز ایران و نگاه مسئولان فعلی با دیدگاه‌های مسئولان در زمان تصویب این سند فاصله بسیار دارد. در مورد کاوشگرها و آزمایش‌های زیستی انجام‌شده درگذشته، نیز متأسفانه سیاست درستی در پیش‌گرفته نشده بود و باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. اگر پرتاب حیوانات به ارتفاع‌های بالا در اواخر دهه ۱۹۴۰ و دهه بعد آن را به‌دقت بررسی کنیم می‌بینیم اهداف اصلی این عملیات نظامی بوده و ربطی به فضانوردی سرنشین دار نداشته است. چه در آمریکا و چه شوروی، در آن دوران درصدد ساخت هواپیماهایی بودند که به شکل بالستیک بتواند خود را به خاک دشمن برساند به همین دلیل لازم بود بدانند در این شرایط وضعیت دستگاه‌های بدن چطور کار می‌کند. اما بعد که نظر نظامی‌ها به بالا بردن قدرت موشک‌های قاره‌پیما جلب شد از پرتاب‌های بالستیک موجود زنده خودداری کردند. در مورد آزمایش‌های قبلی و پرتاب کاوشگرها در ایران با موجود زنده نیز متأسفانه نگاه به مقوله پرتاب کاوشگرها اشتباه و ناشی از عدم اطلاع دقیق دست‌اندرکاران از واقعیت‌های پشت پرده پرتاب حیوانات در برنامه‌های غیرمداری بود. به همین دلیل ادامه این کار، اشتباه و هدر دادن هزینه است. چنانچه روزی ایران سفینه سرنشین دار خود را بسازد و بخواهد سامانه‌های آن را آزمایش کند بازهم آزمایش‌های انجام‌شده با کاوشگرها مفید نخواهد بود بلکه باید همان سفینه با حیوانات مورد آزمایش قرار بگیرد لذا ادامه پرتاب کاوشگرها هدر دادن بودجه است.