1397/08/02

ناسا از اموال خود مراقبت نمی کند

دفتربازرسی کل ناسا (NASA) به‌تازگی گزارشی منتشر کرده که شامل جزئیاتی از بی‌احتیاطی این سازمان در مراقبت از ابزارها و یادگاری‌های تاریخی است. به‌نظر می‌رسد ناسا طی سال‌های گذشته چند دارایی مهم خود را گم کرده است از جمله یک کیسه حاوی خاک ماه، کنترل دستی ماژول فرماندهی آپولو ۱۱ (Apollo-11) و حتی یک نمونه...
ناسا از اموال خود مراقبت نمی کند

دفتربازرسی کل ناسا (NASA) به‌تازگی گزارشی منتشر کرده که شامل جزئیاتی از بی‌احتیاطی این سازمان در مراقبت از  ابزارها و یادگاری‌های تاریخی است.
به‌نظر می‌رسد ناسا طی سال‌های گذشته چند دارایی مهم خود را گم کرده است از جمله یک کیسه حاوی خاک ماه، کنترل دستی ماژول فرماندهی آپولو ۱۱ (Apollo-11) و حتی یک نمونه اولیه از ماه‌نورد.
در این گزارش آمده است: «فرایندهای امانت‌دهی  اموال تاریخی ناسا طی ۶دهه گذشته بهبود یافته است. اما در این میان تعداد زیادی از اموال  تاریخی  سازمان گم یا جابه‌جا شده‌اند، گاهی اوقات حتی یک کارمند قدیمی یا پیمانکار به دلیل نبود فرایندهای  لازم آن‌ها را همراه خود برده است.»
حال آنکه بازپس گرفتن این اموال تاریخی چالش برانگیز است، زیرا باید تلاش زیادی برای یافتن شی انجام شود و از سوی دیگر ناسا نیز گاهی اوقات تمایل به ادعای مالکیت شی ندارد.
همچنین تلاش‌های پیشین برای بازگرداندن اموال تاریخی ناسا چندان رضایت بخش نبوده است. طبق این تحقیق علاوه بر موارد گفته شده گاهی اوقات ناسا اشیای تاریخی را بدون توافقنامه‌های  قابل قبول امانت داده است.
در همین راستا این سازمان چند توصیه برای برطرف کردن این چالش‌ها نیز ارائه کرده است.

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

نتایج دستاوردهای ناسا در زندگی روزمره

1397/07/07
ناسا ابزار تعاملی جالبی توسعه داده است که نشان می‌دهد، چگونه فناوری‌های فضایی این سازمان در زندگی روزمره انسان اثرگذار بوده است. این ابزار تعاملی (NASA Home and City) نام دارد و در آن،...

پربازدیدکننده ترین خبر

زندگینامه اون گاریوت دانشمند و فضانورد فقید ناسا

اون گاریوت دانشمند و فضانورد ناسا که در برنامه های ماموریت‌های ایستگاه فضایی اسکای‌لب و کیهان پیمای شاتل در سن ۸۸ سالگی درگذشت.