1397/08/02

تاریخ طبیعی زمین، راهنمایی برای یافتن سیارات فرا خورشیدیِ زیست‌پذیر

دو اختر زیست‌شناس به نام‌های جک اومالِی جیمز (Jack O'Malley-James) و لیزا کالتِنگِر (Lisa Cooltonger) از انستیتوی کارل ساگان (Carl Sagan) وابسته به دانشگاه کرنل (Cornell University)،با نگاه به تاریخ طبیعی زمین،الگویی را برای آثار و نشانه‌های زندگی ِگیاهی جهت تعیین سن سیارات فراخورشیدیِ زیست پذیر یافته‌اند. ...
تاریخ طبیعی زمین،  راهنمایی برای یافتن سیارات فرا خورشیدیِ زیست‌پذیر

بابک خلیلی مرندی: دو اختر زیست‌شناس به نام‌های جک اومالِی جیمز (Jack O'Malley-James) و لیزا کالتِنگِر (Lisa Cooltonger) از انستیتوی کارل ساگان (Carl Sagan) وابسته به دانشگاه کرنل (Cornell University)،با نگاه به تاریخ طبیعی زمین،الگویی را برای آثار و نشانه‌های زندگی ِگیاهی جهت تعیین سن سیارات فراخورشیدیِ زیست پذیر یافته‌اند.

آثار زمین شناسی برجای مانده از ۵۰۰میلیون سال گذشته نشان می‌دهند که سطح کره زمین ( از پوشیدگی سرتاسری توسط یخ گرفته تا گسترش جنگل های عظیم بر روی خشکی) به‌طور چشمگیری تغییر یافته است. در تاریخ آغازینِ سیاره ما تا مدت زمان زیادی اصلا گیاهی بر روی خشکی وجود نداشت،اما درنهایت گیاهان در سراسر سطح آن گسترش یافتند.

خزه‌ها به عنوان گیاهان اولیه در روی زمین تنها علائم ضعیفی از زندگی گیاهی را نشان می‌دهند که برای اخترشناسان یافتن و مقایسه آن‌ها با درختان تکامل یافته و مدرن امروزی امری بعید بوده و مشکل است. دکتر جک اومالِی جیمز گفت: «مدل‌های ما نشان می‌دهد که علامت و نشانه بازتاب زندگی گیاهی ِ زمین با پوشش سطح سیاره،همچنین با سن سیاره ما افزایش می‌یابد.» 

دکتر کالتنگر اظهار داشت: «ما از تاریخچه زمین به عنوان کلیدی برای جستجوی حیات در جهان استفاده می‌کنیم. تحقیقات ما نشان می‌دهد با روند تکامل گیاهان در روی زمین،نشانه‌های زندگی گیاهی که حضور خودشان را آشکار ساختند قوی‌تر شدند. این موضوع باعث شد که ما دریابیم سیارات فراخورشیدیِ قدیمی مکان‌های بسیار جالبی جهت جست‌وجوی زندگی گیاهی می‌باشند.» سیارات فراخورشیدی ممکن است بسیار خشک و سوزان،بی‌آب و علف با آسمان‌هایی صاف و جنگل‌های وسیع و بی‌انتهایی از کاکتوس بوده یا اینکه امکان دارد دنیاهای گرمی پوشیده از جنگل‌های استوایی باشند. دکتر کالتنگر خاطر نشان نمود :«این مکان‌ها در ورای فواصل بین ستاره‌ای ممکن است بهترین اهداف به منظور مکان‌یابیِ حیات گیاهی باشند.» 

هنگامی که در سال ۱۹۸۹ فضاپیمای گالیله ناسا برای انجام مأموریت خود زمین را به مقصد مشتری ترک کرد،کارل ساگان (Carl Edward Sagan) ستاره‌شناس فقید دانشگاه کرنل درخواست نمود تا ابزارهای این فضاپیما جهت مشاهده ی چگونگیِ بازتاب نور از یک سیاره سرشار از زندگی و سکونت پذیر نگاهی به زمین بیاندازند. مشاهدات دسامبر ۱۹۹۰ نشان دهنده افزایش قابل توجهی در بازتاب بین طیف قرمز و فروسرخ بود که فراتر از دید انسان است و ناشی از زندگی گیاهی که اصطلاحا لبه سرخ حیات گیاهی نامیده می‌شود،می‌باشد.   

دکتر اومالِی جیمز گفت: «سیگنال‌هایی که فضاپیمای گالیله برای زمین آشکار ساخت ممکن بود شبیه علائمی باشند که از مشاهدات یک سیاره فراخورشیدی واقع در یک سامانه ستاره‌ای دیگر به نظر برسند. البته باید توجه داشت فضاپیمای گالیله خیلی به ما نزدیکتر بود. رصد یک سیاره فراخورشیدی کار بسیار چالش برانگیزیست، اما فناوری تلسکوپ‌ها در مکان‌یابی و کشف سیگنال‌های ضعیف روز‌به‌روز در حال بهتر شدن است. با فاکتور قرار دادنِ چشم اندازهای در حال تغییر کره زمین در مدل‌های ما،در آینده یافتن زندگی گیاهی در جهان‌های دیگر آسان‌تر خواهد شد.»

دکتر کالتنگر گفت: «نگاه به اینکه حیات چگونه علائم زیستیِ زمین را در طول زمان دگرگون ساخته در جهت کشف این موضوع که کدام سیارات بیشترین احتمال را در نشان دادن قوی‌ترین علائم حیات دارند،کمک شایانی می‌کند و درنهایت بهترین شانس موفقیت‌آمیز را به منظور تعیین دقیق حیات ( البته اگر وجود داشته باشد ) به ما ارائه می‌دهد.                                                                      
نتایج این تحقیق در ژورنال اخترزیست شناسی منتشر شده است.                                              

انجمن نجوم آیاز تبریز

منبع: sci-news

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

زمین در آستانه نقطه بی‌بازگشت

1397/06/13
دانشمندان علوم آب‌وهوایی در آخرین مطالعات خود هشدار داده‌اند که زمین به‌سرعت به سمت نقطه بدون بازگشت پیش می‌رود، مگر اینکه انسان‌ها بلافاصله وارد عمل شوند. ۳۰سال از زمانی که جیمز هانسن...

مهیب ترین اتفاقاتی که می‌توانند باعث نابودی زمین شوند

1397/06/17
نابودی سیاره زمین سرنوشتی است که بر اساس ادعای دانشمندان، به‌صورت اجتناب‌ناپذیری در انتظار کره آبی و زیبایی که بر روی آن زندگی می‌کنیم، قرار دارد؛‌ در همین رابطه قصد داریم تا هشت مورد از...

زمین ۱۰ متر از محور خود منحرف شده است!

1397/07/08
یک مطالعه جدید از ناسا می‌گوید زمین طی قرن گذشته حدود ۱۰ متر از محور خود منحرف شده است. دانشمندان ناسا در جدیدترین مطالعه خود دریافته‌اند که محور کره زمین در قرن اخیر حدود ۱۰ متر جابجا...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد. اسمارت دراگون-۱ در این پرواز سه ماهواره را با خود به فضا برد. این ماهواره‌بر توسط آکادمی فناوری پرتابگر چین (CALVT) و برای کاربردهای تجاری طراحی و ساخته شده است.