1397/08/01

پرتاب ۴۵۰ هزار گالن آب تنها در یک دقیقه+فیلم

اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا با استفاده از یک سامانه که خود آن را سامانه حفاظت از جرقه زنی و تخریب صدا آب (Ignition Overpressure Protection and Sound Suppression water deluge system) نامیده است، موفق به فرستادن ۴۵۰هزار گالن آب تنها در یک دقیقه در هوا شد. در عرض یک دقیقه، این سامانه حدود ۴۵۰هزار...
پرتاب ۴۵۰ هزار گالن آب تنها در یک دقیقه+فیلم

اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا با استفاده از یک سامانه که خود آن را  سامانه حفاظت از جرقه زنی و تخریب صدا آب (Ignition Overpressure Protection and Sound Suppression water deluge system) نامیده است، موفق به فرستادن ۴۵۰هزار گالن آب تنها در یک دقیقه در هوا شد.  در عرض یک دقیقه، این سامانه حدود ۴۵۰هزار گالن آب را آزاد کرد. ارتفاع آب‌های فرستاده شده به هوا تا ۳۰متر می‌رسد.
به گفته ناسا هدف این عملیات، کاهش شدید میزان گرما و انرژی تولید شده توسط پرتاب ماهواره‌برها است. میزان آب آزاد شده توسط این سامانه به اندازه مقدار آب لازم برای پر کردن یک استخر شنا است.
این آزمایش که ۱۵اکتبر و در مجموعه پرتاب ۳۹‌بی (‌39B) پایگاه فضایی کندی در فلوریدا انجام شد یک عملیات آماده سازی برای مأموریت اکتشافی-۱ (Exploration Mission-۱) نیز بود، بنابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این مأموریت قرار است در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ انجام شود.
این مأموریت نخستین پرواز بدون خدمه سامانه پرتاب فضایی (Space Launch System) خواهد بود و شاید قوی‌ترین ماهواره‌بری باشد که تاکنون ساخته شده است زیرا ناسا بیش از یک دهه برای توسعه این ماهواره‌بر وقت صرف کرده است.

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضاپیمای اوریون بارهای تجاری ناسا را به فضا می‌برد

1397/07/18
شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) در حال آماده‌سازی فضاپیمای اوریون (Orion) برای ماموریت‌های فضایی ناسا است. این فضاپیما می‌تواند بیش از یک سرنشین و بار مفید ناسا را به فضا حمل کند. نخستین...

نخستین سفرهای اکتشافی در منظومه­ شمسی

1397/07/28
بالاخره یک ماموریت باید اولین باشد. در فضا اولین اکتشاف­گران، فضاپیماهای دوقلوی پایونیر ۱۰ و ۱۱ (Pioneer-10،11) بودند که مسیر اکتشفات کیهانی را نشان دادند، در این مقاله در مورد این کاوشگرها...

پربازدیدکننده ترین خبر

سالیوت-۱ نخستین ایستگاه فضایی جهان

اولین ایستگاه مداری جهان روز ۱۹ آوریل ۱۹۷۱ موشک پروتون از پایگاه بایکونور به فضا پرتاب شد. تا آن زمان هیچ سفینه‌ای با چنین ابعاد و موقعیتی به فضا پرتاب نشده بود. هدف از پرتاب سالیوت، آزمایش سامانه‌های ایستگاه فضایی و انجام پژوهش‌ها و آزمایش‌های مختلف درزمینه طولانی شدن مدت اقامت انسان در فضا بود.