1397/08/01

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

شرکت هواپیماسازی ایرباس (Airbus) در جدیدترین طرح خود درحال ساخت محفظه فضایی فوق پیشرفته برای فضانوردانی است که درایستگاه فضایی دروازه ناسا (Nasa's Gateway space station) درسال‌های آینده زندگی خواهند کرد. ایرباس این طرح را به طور مشترک با آژانس فضایی اتحادیه اروپا (ESA) انجام خواهد داد؛ ایستگاه فضایی...
فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

شرکت هواپیماسازی ایرباس (Airbus) در جدیدترین طرح خود درحال ساخت محفظه فضایی فوق پیشرفته برای فضانوردانی است که در ایستگاه فضایی دروازه ناسا (Nasa's Gateway space station) در سال‌های آینده زندگی خواهند کرد.
ایستگاه فضایی دروازه ناسا، در مداری به دور کره ماه خواهد چرخید و کارشناسان اعتقاد دارند ساخت آن در بازه زمانی سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد.
ایرباس این طرح را به طور مشترک با آژانس فضایی اتحادیه اروپا (ESA) انجام خواهد داد؛ ایستگاه فضایی بین‌المللی دروازه ناسا، پایگاهی بین‌المللی برای پژوهش، زندگی و مطالعه فضانوردان و دانشمندان در آینده خواهد بود.
قرار است از این پایگاه برای ارسال فضانوردان به سفر‌های فضایی به سیاره مریخ و دیگر ماموریت‌های طولانی در فضای عمیق استفاده شود.
محفظه فضایی ساخت ناسا، حدود ۶.۵متر طول و ۹تن وزن خواهد داشت؛ ایرباس همچنین برنامه‌هایی برای سوخت‌گیری محفظه، اتصال به ایستگاه بین المللی دروازه فضایی و زیرساخت‌های مخابراتی در نظر گرفته است.

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند
در ساخت ایستگاه بین‌المللی دروازه فضایی، کشور‌های آمریکا، روسیه، کانادا، ژاپن و آژانس فضایی اتحادیه اروپا با نظارت آژانس فضایی آمریکا، به مشارکت پرداخته‌اند.
مقام‌های ناسا اعلام کرده‌اند قصد دارند تا سال ۲۰۲۰ بدنه اصلی این ایستگاه فضایی منحصر به فرد را به مدار کره ماه برسانند.
دلیل ساخت این ایستگاه فضایی جدید، نزدیک شدن زمان بازنشستگی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است و دروازه فضایی جایگزین ایستگاه فضایی بین‌المللی در آینده خواهد شد.
برخلاف ایستگاه فضایی بین‌المللی که همیشه دارای فضانورد انسانی برای هدایت و کنترل سیستم‌هاست. در ساخت دروازه فضایی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها به شیوه‌ای استفاده شده است که نیاز به حضور دائم فضانورد نباشد. ایستگاه فضایی دروازه فضایی درمدار کره ماه جای می‌گیرد.

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

ساخت دروازه فضایی بخشی از پروژه بلند مدت  ارسال انسان به مریخ
ساخت این ایستگاه بخشی از پروژه بلند مدت برای ارسال انسان به سیاره مریخ است. ناسا در نظر دارد در این ایستگاه خدمه انسانی قرار دهد و از آنجا فضانوردان را به سفر به سیاره مریخ، کره ماه و سایر سیاره‌های منظومه شمسی اعزام کند.
ساخت ایستگاه فضایی دروازه فضایی، یکی از پرهزینه‌ترین طرح‌های فضایی در دنیاست و کارشناسان تخمین می‌زنند ساخت آن از ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز بیشتر خواهد بود.

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.