1397/08/01

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

شرکت هواپیماسازی ایرباس (Airbus) در جدیدترین طرح خود درحال ساخت محفظه فضایی فوق پیشرفته برای فضانوردانی است که درایستگاه فضایی دروازه ناسا (Nasa's Gateway space station) درسال‌های آینده زندگی خواهند کرد. ایرباس این طرح را به طور مشترک با آژانس فضایی اتحادیه اروپا (ESA) انجام خواهد داد؛ ایستگاه فضایی...
فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

شرکت هواپیماسازی ایرباس (Airbus) در جدیدترین طرح خود درحال ساخت محفظه فضایی فوق پیشرفته برای فضانوردانی است که در ایستگاه فضایی دروازه ناسا (Nasa's Gateway space station) در سال‌های آینده زندگی خواهند کرد.
ایستگاه فضایی دروازه ناسا، در مداری به دور کره ماه خواهد چرخید و کارشناسان اعتقاد دارند ساخت آن در بازه زمانی سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ اجرایی خواهد شد.
ایرباس این طرح را به طور مشترک با آژانس فضایی اتحادیه اروپا (ESA) انجام خواهد داد؛ ایستگاه فضایی بین‌المللی دروازه ناسا، پایگاهی بین‌المللی برای پژوهش، زندگی و مطالعه فضانوردان و دانشمندان در آینده خواهد بود.
قرار است از این پایگاه برای ارسال فضانوردان به سفر‌های فضایی به سیاره مریخ و دیگر ماموریت‌های طولانی در فضای عمیق استفاده شود.
محفظه فضایی ساخت ناسا، حدود ۶.۵متر طول و ۹تن وزن خواهد داشت؛ ایرباس همچنین برنامه‌هایی برای سوخت‌گیری محفظه، اتصال به ایستگاه بین المللی دروازه فضایی و زیرساخت‌های مخابراتی در نظر گرفته است.

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند
در ساخت ایستگاه بین‌المللی دروازه فضایی، کشور‌های آمریکا، روسیه، کانادا، ژاپن و آژانس فضایی اتحادیه اروپا با نظارت آژانس فضایی آمریکا، به مشارکت پرداخته‌اند.
مقام‌های ناسا اعلام کرده‌اند قصد دارند تا سال ۲۰۲۰ بدنه اصلی این ایستگاه فضایی منحصر به فرد را به مدار کره ماه برسانند.
دلیل ساخت این ایستگاه فضایی جدید، نزدیک شدن زمان بازنشستگی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است و دروازه فضایی جایگزین ایستگاه فضایی بین‌المللی در آینده خواهد شد.
برخلاف ایستگاه فضایی بین‌المللی که همیشه دارای فضانورد انسانی برای هدایت و کنترل سیستم‌هاست. در ساخت دروازه فضایی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها به شیوه‌ای استفاده شده است که نیاز به حضور دائم فضانورد نباشد. ایستگاه فضایی دروازه فضایی درمدار کره ماه جای می‌گیرد.

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

ساخت دروازه فضایی بخشی از پروژه بلند مدت  ارسال انسان به مریخ
ساخت این ایستگاه بخشی از پروژه بلند مدت برای ارسال انسان به سیاره مریخ است. ناسا در نظر دارد در این ایستگاه خدمه انسانی قرار دهد و از آنجا فضانوردان را به سفر به سیاره مریخ، کره ماه و سایر سیاره‌های منظومه شمسی اعزام کند.
ساخت ایستگاه فضایی دروازه فضایی، یکی از پرهزینه‌ترین طرح‌های فضایی در دنیاست و کارشناسان تخمین می‌زنند ساخت آن از ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز بیشتر خواهد بود.

فضانوردان هم خانه‌دار می‌شوند

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

قدمی دیگر برای منظومه ماهواره‌ای نظامی آمریکا

ماهواره‌ مخابراتی نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) توسط اتحادیه پرتاب‌ (ULA) به فضا پرتاب شد. این پرتاب روز شنبه ۱۶ مارس ( ۲۵ اسفند) ساعت ۲:۲۶ بامداد به وقت تهران در پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال انجام شد. ماهواره‌بر این پرتاب دلتا-۴ (Delta-IV) بود که متعلق به اتحادیه پرتاب ماهواره‌ای آمریکا است. در سال ۲۰۰۱ مزایده‌ای برای ساخت ماهواره‌های یک منظومه ماهواره‌ای مخابراتی به منظور تامین ارتباطات نیرو‌های استراتژیک نیروی هوایی آمریکا از جمله پهپاد‌ها در سراسر جهان با شبکه اطلاعات دفاعی ارتش آمریکا (DISN) برگزار شد که طی آن شرکت بوئینگ برنده شد و قرار شد بوئینگ ۱۰ ماهواره‌ برای این منظومه که ست‌کام (Wideband Global Satcom) نام‌گذاری شده بود بسازد. بودجه ساخت پنج ماهواره اول این منظومه ۱.۴ میلیارد دلار اعلام شده است. WGS-10 که دهمین ماهواره این منظومه است قرار بود آخرین نمونه باشد اما در سال ۲۰۱۸ کنگره آمریکا بودجه‌ای ۶۰۰ میلیون دلاری برای ساخت و پرتاب شماره‌های ۱۱ و ۱۲ را تصویب کرد. البته هنوز زمان دقیق ساخت و پرتاب این دو ماهواره‌ مشخص نشده است. ماهواره WGS-10 قرار است در مدار ژئو قرار بگیرد و طول عمر آن ۱۴ سال برنامه ریزی شده است. این ماهواره با ۵۹۸۷ کیلوگرم وزن از ۸ ترانسپاندر باند ایکس (X-Band) و ۱۰ ترانسپاندر باند کا (KA-Band) برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند. ​