1397/07/30

نشست مسئولان سازمان فضایی و نمایندگان سازمان بسیج ادارات

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، نشست فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های تابعه مرکز مقاومت بسیج وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور مسئول و نمایندگان سازمان بسیج ادارات به میزبانی پایگاه مقاومت بسیج سازمان فضایی ایران برگزار شد. مهندس حجت تارزاده، مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی و دبیرخانه شورای...
نشست مسئولان سازمان فضایی و نمایندگان سازمان بسیج ادارات

نشست فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های تابعه مرکز مقاومت بسیج وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور مسئول و نمایندگان سازمان بسیج ادارات به میزبانی پایگاه مقاومت بسیج سازمان فضایی ایران برگزار شد.
مهندس حجت تارزاده، مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی و دبیرخانه شورای عالی فضایی، با اشاره به کاربردهای فناوری فضایی اظهار داشت: «در برنامه ۱۰ساله اول فضایی کشور که با هدف توسعه فناوری فضایی تدوین شده بود با کمک خداوند متعال به این هدف دست یافتیم و ضمن دستیابی به چرخه فناوری فضایی، توانسته‌ایم جزء ۱۲کشور دارای این تکنولوژی قرار بگیریم و در منطقه نیز حائز رتبه یک و در دنیا به رتبه ۱۱علمی در حوزه فضایی برسیم.»
تارزاده افزود: «به منظور تأمین منافع ملی در این بخش، حضور جدی و موثر در مجامع بین المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در برنامه مدیریت بلایای طبیعی و واکنش سریع، با دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل (UNOOSA) همکاری خوبی داریم که در پایش گرد و غبار در منطقه خاورمیانه نیز، مسئولیت تدوین متدولوژی این موضوع به عنوان دفتر حامی به ایران محول شده است. »
در ادامه این نشست مهندس سعید مهدیون، فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت ارتباطات ضمن تأکید بر اهمیت کاربردهای فناوری فضایی گفت: «فناوری فضایی و کاربردهای صلح‌آمیز آن می‌تواند نقش بسیار مفید و موثری برای حل چالش‌ها و مشکلات زیست محیطی داشته باشد.»
وی افزود: «باتوجه به رقابت شدید بین کشورهای منطقه و جهان در این حوزه، لازم است تلاش و همت بیشتری برای ارتقای فناوری فضایی در راستای منافع ملی انجام شود.»
در ادامه این مراسم مسئول سازمان بسیج ادارات، ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی (ع) خاطرنشان کرد: «باید از فناوری و امکانات فضایی کشور درجهت ترویج فرهنگ اسلامی و انتشار آن استفاده حداکثری نمود و مسئولیت سازمان فضایی ایران در این خصوص بسیار خطیر و کارآمد است.»
شایان ذکر است در این نشست، مرتضی ابراهیمی، فرمانده پایگاه مقاومت بسیج سازمان فضایی ایران گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در طی یکسال گذشته ارائه کرد.


داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فناوری‌های فضایی نوین در خدمت مردم

1397/07/26
اسکای‌انداسپیس (SSG) یک شرکت دولتی بریتانیا است که یک منظومه ماهواره‌ای شامل 200 نانوماهواره را در مدار پایین زمین برای ارتباطات باریک‌باند بکار می گیرد. ماهواره ها قابلیت اتصال به شبکه‌های...

علم و آگاهی از فناوری فضایی، کمک به ساخت آینده

1397/07/17
اولین همایش مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم و سازمان فضایی ایران در مجتمع فرهنگی هنری مرکز ۱۰ پردیسان برگزار شد. این همایش که در سالن‌ همایش‌های مجتمع کانون استان قم...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.