1397/07/30

ایران رتبه نخست فضایی منطقه است

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، در برنامه «تیتر امشب» از پایان مراحل ساخت و آماده سازی ماهواره پیام امیرکبیر خبر داد و گفت: «این ماهواره سنجشی و با قدرت تفکیک مکانی ۴۰متر است که تست‌های آن با موفقیت انجام شده و طی هفته‌های آینده برای عملیات پرتابگر تحویل می‌شود.» وی کاربرد ماهواره پیام امیرکبیر...
ایران رتبه نخست فضایی منطقه است

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، در برنامه «تیتر امشب» از پایان مراحل ساخت و آماده سازی ماهواره پیام امیرکبیر خبر داد و گفت: «این ماهواره سنجشی و با قدرت تفکیک مکانی ۴۰متر است که تست‌های آن با موفقیت انجام شده و طی هفته‌های آینده برای عملیات پرتابگر تحویل می‌شود.»
وی کاربرد ماهواره پیام امیرکبیر را برای پایش زمین‌های کشاورزی و تعیین میزان تشعشعات فضایی عنوان کرد و افزود: «ایران رتبه اول منطقه در حوزه فضایی به حساب می‌آید به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۶ در مهندسی فضا رتبه ۱۴ دنیا بودیم که در سال ۲۰۱۷ سه پله افزایش رتبه پیدا کرده ایم و به رتبه ۱۱ در دنیا رسیده‌ایم و ما امیدواریم این اقتدار علمی به اقتدار فناوری و اقتدار صنعتی و  اقتصادی برسد.»
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروزه فضا یک فرصت و دغدغه برای کسب ثروت است، اظهار کرد: «اقتصاد فضا به عنوان اقتصاد نوظهور مطرح است به‌طوری‌که در ۱۰سال گذشته بیش از ۱۳۹درصد رشد داشته که متوسط رشد آن نسبت به متوسط اقتصاد جهان ۶.۵برابر بیشتر بوده و تا ۲۰ سال آینده این رشد ادامه دارد.»
براری با اشاره به اینکه سال ۲۰۱۷ سهم اقتصاد فضا در دنیا ۳۴۵میلیارد دلار بوده که ۷۶درصد آن توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، تصریح کرد: «با تأکید وزیر ارتباطات، سازمان فضایی ارایه پروانه به اپراتورهای خصوصی ماهواره‌های مخابراتی را فراهم کرد و علاوه بر آن موضوع تدوین پروانه به اپراتورهای خصوصی ماهواره‌ای سنجشی نیز هم اکنون در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حال بررسی است. »

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

دلایل تاخیر پرتاب ماهواره پیام

1397/07/18
مدیر پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیرکبیر دلیل تأخیر در پرتاب این ماهواره را سازگاری آن با پرتابگر سیمرغ بیان کرد و گفت: «بر اساس توافقات انجام‌شده قرار شد این ماهواره با پرتابگر سیمرغ در...

امکان پایش زمین‌های کشاورزی با ماهواره امیرکبیر

1397/07/28
مصطفی صفوی، مدیر پروژه ماهواره امیرکبیر، در گفت‌وگویی در خصوص ماهواره امیرکبیر گفت: «پروژه ماهواره امیرکبیر طراحی و ساخت ماهواره‌ای کوچک و تحقیقاتی است که حدود ۱۰۰کیلوگرم وزن دارد و قرار...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی بهمن ۹۷

دومین ماه زمستان ۹۷را با گرفت کامل ماه آغاز می‌کنیم. خسوفی که شمال‌غرب ایران آن ‌هم بصورت جزئی قابل رویت است. صورفلکی زمستانی چون جبار، سگ بزرگ و سگ کوچک بر پهنه آسمان خودنمایی می‌کنند. در این یادداشت نگاهی به صورفلکی زمستانی، پدیده‌های رصدی بهمن و سیارات قابل رویت خواهیم داشت.