1397/07/25

فضاپیمای انگلیسی به عطارد می‌رود

قرار است شنبه هفته آتی مصادف با ۲۸مهرماه یک فضاپیمای ساخت انگلیس به عطارد سفر کند. این فضاپیما که BepiColombo نام دارد و قرار است نخستین مأموریت سازمان فضایی اروپا (ESA) به این سیاره را انجام دهد. همراه فضاپیمای مذکور دو کاوشگر برای بررسی سیاره ارسال می شوند. فضاپیما پس از پرتاب، سفری ۷ساله را آغاز...
فضاپیمای انگلیسی به عطارد می‌رود

قرار است شنبه هفته آتی مصادف با ۲۸مهرماه یک فضاپیمای ساخت انگلیس به عطارد سفر کند.
این فضاپیما که BepiColombo نام دارد، قرار است نخستین مأموریت سازمان فضایی اروپا (ESA) به این سیاره را انجام دهد. همراه فضاپیمای مذکور دو کاوشگر برای بررسی سیاره ارسال می شوند. این درحالی است که دمای سطح عطارد به ۴۵۰درجه سانتیگراد می‌رسد.
به هرحال فضاپیمای ۴تنی همراه ماهواره‌بر آریان۵ (Ariane 5) از مقر سازمان فضایی اروپا در کورو (واقع در گینه فرانسوی) در ۲۸ مهرماه به آسمان برود.
 فضاپیما پس از پرتاب، سفری ۷ساله را آغاز می‌کند و پس از طی ۸.۵‌میلیارد کیلومتر در ۲۰۲۵ میلادی به سیاره عطارد می رسد.
در این مرحله مدارگرد مرکوری (Mercury Planetary)  ترکیبات و سطح سیاره را مطالعه می کند. شرکت ایرباس (Airbus Space and Defence) این مدارگرد را ساخته است. یکی از مهمترین ابزارهای این مداگرد وجود دستگاه عکس‌برداری طیف سنج اشعه ایکس است. این ابزار ۱۳کیلوگرمی شامل دو تلسکوپ اشعه ایکس است که یکی از آن‌ها برای ثبت تصاویر از سطح سازه و دیگری برای تحلیل ترکیبات آن به کار گرفته می شوند.
 پس از آن مدارگرد ژاپنی مرکوری مگنتوسفریک (Mercury Magnetospheric) یا به اختصار MMO روی محیط های الکترومغناطیسی این سیاره تمرکز می کند.  
انبوهی از ذرات اتمی خورشید که انرژی زیادی دارند، به سطح عطارد می‌بارند و به همین دلیل سیاره با نور فلورسنت می‌درخشد و اشعه ایکس از آن منتشر می‌شود. تحلیل این اشعه‌ها اطلاعاتی درباره ترکیبات سازنده سیاره فراهم می‌کند.
تابه حال فقط دو فضاپیما به عطارد رفته‌اند. فضاپیمای مارینر۱۰ (Mariner10) ناسا در سال‌های ۱۹۷۴تا ۷۵ میلادی ۳بار از کنار سیاره گذشت. علاوه برآن کاوشگر Messenger همین سازمان از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی دور عطارد مدار زد و تصاویری از سطح آن ثبت کرد.

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضاپیمای ۳.۵متری به دنبال حیات در همسایگی منظومه شمسی می‌رود

1397/07/01
یک متفکر میلیاردر روسی و مدیر سابق مرکز تحقیقات ایمز ناسا (NASA Ames Research Center) به همراه گروهی از فیزیکدانان و مهندسان سطح بالا قصد دارند که صدها فضاپیمای کوچک را به سیستم ستاره‌ای...

برخورد ذره‌های خورشید با جو کره زمین زیباترین پدیده آسمانی را خلق کرد

1397/06/27
دگرگونی‌های خورشیدی و وقوع توفان‌های شدید بر سطح خورشید سبب ایجاد شفق‌های قطبی منحصربه فرد در آسمان مناطق قطبی شده است. کارشناسان به‌تازگی با رصد شفق‌های قطبی دریافتند دگرگونی در اتمسفر...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.