1397/07/25

فضاپیمای انگلیسی به عطارد می‌رود

قرار است شنبه هفته آتی مصادف با ۲۸مهرماه یک فضاپیمای ساخت انگلیس به عطارد سفر کند. این فضاپیما که BepiColombo نام دارد و قرار است نخستین مأموریت سازمان فضایی اروپا (ESA) به این سیاره را انجام دهد. همراه فضاپیمای مذکور دو کاوشگر برای بررسی سیاره ارسال می شوند. فضاپیما پس از پرتاب، سفری ۷ساله را آغاز...
فضاپیمای انگلیسی به عطارد می‌رود

قرار است شنبه هفته آتی مصادف با ۲۸مهرماه یک فضاپیمای ساخت انگلیس به عطارد سفر کند.
این فضاپیما که BepiColombo نام دارد، قرار است نخستین مأموریت سازمان فضایی اروپا (ESA) به این سیاره را انجام دهد. همراه فضاپیمای مذکور دو کاوشگر برای بررسی سیاره ارسال می شوند. این درحالی است که دمای سطح عطارد به ۴۵۰درجه سانتیگراد می‌رسد.
به هرحال فضاپیمای ۴تنی همراه ماهواره‌بر آریان۵ (Ariane 5) از مقر سازمان فضایی اروپا در کورو (واقع در گینه فرانسوی) در ۲۸ مهرماه به آسمان برود.
 فضاپیما پس از پرتاب، سفری ۷ساله را آغاز می‌کند و پس از طی ۸.۵‌میلیارد کیلومتر در ۲۰۲۵ میلادی به سیاره عطارد می رسد.
در این مرحله مدارگرد مرکوری (Mercury Planetary)  ترکیبات و سطح سیاره را مطالعه می کند. شرکت ایرباس (Airbus Space and Defence) این مدارگرد را ساخته است. یکی از مهمترین ابزارهای این مداگرد وجود دستگاه عکس‌برداری طیف سنج اشعه ایکس است. این ابزار ۱۳کیلوگرمی شامل دو تلسکوپ اشعه ایکس است که یکی از آن‌ها برای ثبت تصاویر از سطح سازه و دیگری برای تحلیل ترکیبات آن به کار گرفته می شوند.
 پس از آن مدارگرد ژاپنی مرکوری مگنتوسفریک (Mercury Magnetospheric) یا به اختصار MMO روی محیط های الکترومغناطیسی این سیاره تمرکز می کند.  
انبوهی از ذرات اتمی خورشید که انرژی زیادی دارند، به سطح عطارد می‌بارند و به همین دلیل سیاره با نور فلورسنت می‌درخشد و اشعه ایکس از آن منتشر می‌شود. تحلیل این اشعه‌ها اطلاعاتی درباره ترکیبات سازنده سیاره فراهم می‌کند.
تابه حال فقط دو فضاپیما به عطارد رفته‌اند. فضاپیمای مارینر۱۰ (Mariner10) ناسا در سال‌های ۱۹۷۴تا ۷۵ میلادی ۳بار از کنار سیاره گذشت. علاوه برآن کاوشگر Messenger همین سازمان از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی دور عطارد مدار زد و تصاویری از سطح آن ثبت کرد.

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضاپیمای ۳.۵متری به دنبال حیات در همسایگی منظومه شمسی می‌رود

1397/07/01
یک متفکر میلیاردر روسی و مدیر سابق مرکز تحقیقات ایمز ناسا (NASA Ames Research Center) به همراه گروهی از فیزیکدانان و مهندسان سطح بالا قصد دارند که صدها فضاپیمای کوچک را به سیستم ستاره‌ای...

برخورد ذره‌های خورشید با جو کره زمین زیباترین پدیده آسمانی را خلق کرد

1397/06/27
دگرگونی‌های خورشیدی و وقوع توفان‌های شدید بر سطح خورشید سبب ایجاد شفق‌های قطبی منحصربه فرد در آسمان مناطق قطبی شده است. کارشناسان به‌تازگی با رصد شفق‌های قطبی دریافتند دگرگونی در اتمسفر...

پربازدیدکننده ترین خبر

انقلابی در ساخت موتور ماهواره‌بر

یک موتور ماهواره‌بر نوآورانه هواتنفسی به تازگی آزمایش‌های بازبینی طراحی سازمان فضایی اروپا (ESA) را با موفقیت گذرانده و برای تست‌های اصلی طی 18 ماه آینده آماده می‌شود. موتور ماهواره‌بر هواتنفسی سینرژتیک با نام اختصاری سابر (SABRE) که در شرکت بریتانیایی ری‌اکشن انجینز (Reaction Engines) در حال توسعه می‌باشد، قادر خواهد بود که بین دو حالت تغییر وضعیت دهد. در هنگام استفاده به عنوان موتور هواپیما، سابر از اکسیژن داخل اتمسفر استفاده کرده و در حالت استفاده به عنوان موتور ماهواره‌بر، هیدروژن مایع را به عنوان سوخت با یک اکسیدایزر وارد فرایند احتراق کرده و نیروی پیشران تولید می‌کند. این فناوری که مشخصا برای پروازهای فضایی زیرمداری و سفرهای فراصوت بین قاره‌ای کاربرد دارد، ممکن است انقلابی در صنعت حمل و نقل فضایی به وجود آورد.