1397/07/24

ناسا تأکید کرد همچنان از فضاپیمای سایوز روسیه استفاده می کند

رئیس سازمان ملی هوافضای آمریکا (NASA) روز جمعه، ۲۰مهر، از برنامه فضایی روسیه تمجید کرد و گفت انتظار دارد به رغم حادثه اخیر برای فضاپیمای سایوز (Soyuz)روسیه، در ماه دسامبر چند فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اعزام شوند. جیم بریدنستین (Jim Bridenstine) گفت: «من کاملا مطمئنم بار دیگر با ماهواره‌بر...
ناسا تأکید کرد همچنان از فضاپیمای سایوز روسیه استفاده می کند

رئیس سازمان ملی هوافضای آمریکا (NASA) روز جمعه، ۲۰مهر، از برنامه فضایی روسیه تمجید کرد و گفت انتظار دارد به رغم حادثه اخیر برای فضاپیمای سایوز (Soyuz)روسیه، در ماه دسامبر چند فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اعزام شوند.
جیم بریدنستین (Jim Bridenstine) گفت: «من کاملا مطمئنم بار دیگر با ماهواره‌بر سایوز پرواز خواهیم کرد و هیچ دلیلی ندارم که بخواهم در این مقطع باور کنم چنین گزینه‌ای در برنامه نخواهیم داشت.»
بریدنستین یک روز پس از حادثه برای ماهواره‌بر  سایوز در سفارت آمریکا در مسکو با خبرنگاران صحبت می‌کرد؛ بر اثر این حادثه الکسی اوچینین (Aleksey Ovchinin) کیهان نورد روس و نیک هیگ فضانورد آمریکایی مجبور شدند اندکی پس از پرتاب از ایستگاه بین المللی سایوز واقع در قزاقستان، فرود اضطراری داشته باشند.
در این حادثه هیچ یک از خدمه سایوز آسیبی ندیدند.
این نخستین حادثه از این دست در برنامه فضایی روسیه پس از فروپاشی شوروی به‌شمار می‌رود و یک پسرفت بی‌سابقه در صنعت فضایی روسیه محسوب می‌شود.
ماهواره‌بر سایوز که در زمان شوروی سابق طراحی شد تنها ماهواره‌بر فعال کنونی در جهان برای انتقال خدمه به ایستگاه فضایی بین‌المللی است و این حادثه هم بر فعالیت ناسا و هم ایستگاه فضایی بین‌المللی تاثیر خواهد گذاشت.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

فرود اضطراری سرنشینان ماهواره‌بر سایوز در قزاقستان

1397/07/19
ماهواره‌بر روسی سایوز (Soyuz) پس از پرتاب به مقصد ایستگاه بین‌المللی فضایی دچار حادثه شد و دو فضانورد این ماهواره‌بر مجبور به نشست اضطراری شدند. فضانوردان روسی و امریکایی که قرار بود از...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.