1397/07/24

ناسا تأکید کرد همچنان از فضاپیمای سایوز روسیه استفاده می کند

رئیس سازمان ملی هوافضای آمریکا (NASA) روز جمعه، ۲۰مهر، از برنامه فضایی روسیه تمجید کرد و گفت انتظار دارد به رغم حادثه اخیر برای فضاپیمای سایوز (Soyuz)روسیه، در ماه دسامبر چند فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اعزام شوند. جیم بریدنستین (Jim Bridenstine) گفت: «من کاملا مطمئنم بار دیگر با ماهواره‌بر...
ناسا تأکید کرد همچنان از فضاپیمای سایوز روسیه استفاده می کند

رئیس سازمان ملی هوافضای آمریکا (NASA) روز جمعه، ۲۰مهر، از برنامه فضایی روسیه تمجید کرد و گفت انتظار دارد به رغم حادثه اخیر برای فضاپیمای سایوز (Soyuz)روسیه، در ماه دسامبر چند فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اعزام شوند.
جیم بریدنستین (Jim Bridenstine) گفت: «من کاملا مطمئنم بار دیگر با ماهواره‌بر سایوز پرواز خواهیم کرد و هیچ دلیلی ندارم که بخواهم در این مقطع باور کنم چنین گزینه‌ای در برنامه نخواهیم داشت.»
بریدنستین یک روز پس از حادثه برای ماهواره‌بر  سایوز در سفارت آمریکا در مسکو با خبرنگاران صحبت می‌کرد؛ بر اثر این حادثه الکسی اوچینین (Aleksey Ovchinin) کیهان نورد روس و نیک هیگ فضانورد آمریکایی مجبور شدند اندکی پس از پرتاب از ایستگاه بین المللی سایوز واقع در قزاقستان، فرود اضطراری داشته باشند.
در این حادثه هیچ یک از خدمه سایوز آسیبی ندیدند.
این نخستین حادثه از این دست در برنامه فضایی روسیه پس از فروپاشی شوروی به‌شمار می‌رود و یک پسرفت بی‌سابقه در صنعت فضایی روسیه محسوب می‌شود.
ماهواره‌بر سایوز که در زمان شوروی سابق طراحی شد تنها ماهواره‌بر فعال کنونی در جهان برای انتقال خدمه به ایستگاه فضایی بین‌المللی است و این حادثه هم بر فعالیت ناسا و هم ایستگاه فضایی بین‌المللی تاثیر خواهد گذاشت.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

فرود اضطراری سرنشینان ماهواره‌بر سایوز در قزاقستان

1397/07/19
ماهواره‌بر روسی سایوز (Soyuz) پس از پرتاب به مقصد ایستگاه بین‌المللی فضایی دچار حادثه شد و دو فضانورد این ماهواره‌بر مجبور به نشست اضطراری شدند. فضانوردان روسی و امریکایی که قرار بود از...

پربازدیدکننده ترین خبر

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.