1397/07/24

هزینه‌های سرسام آور پروژه ارسال فضاپیما به مریخ

با نزدیک شدن رقابت شدید میان شرکت‌های پیشگام درحوزه فضا به نقطه اوج خود، به نظر می‌رسد اسپیس ایکس (SpaceX) پرچم‌دار این رقابت باشد. براساس گزارش‌های کارشناسان ناسا، هزینه ساخت و ارسال فضاپیما به سیاره مریخ دوبرابر مبلغ تخمین زده شده پیشین، به رقمی افزون بر ۸.۹میلیارد دلار رسیده است. در حال حاضر ناسا...
هزینه‌های سرسام آور پروژه ارسال فضاپیما به مریخ

با نزدیک شدن رقابت شدید میان شرکت‌های پیشگام درحوزه فضا به نقطه اوج خود، به نظر می‌رسد اسپیس ایکس (SpaceX) پرچم‌دار این رقابت باشد.
براساس گزارش‌های کارشناسان ناسا، هزینه ساخت و ارسال فضاپیما به سیاره مریخ دوبرابر مبلغ تخمین زده شده پیشین، به رقمی افزون بر ۸.۹میلیارد دلار رسیده است.
در حال حاضر ناسا (NASA) و بوئینگ (Boing) در همکاری برای ساخت نسل آینده فضاپیماها و ارسال آن به سیاره سرخ هستند و این رقابت با شرکت اسپیس ایکس وارد مرحله جدی شده است به ویژه پس از آنکه اسپیس ایکس با موفقیت ماهواره‌بر فالکون هوی را در ماه فوریه سال جاری به فضا پرتاب کرد. شرکت بوئینگ سه سال پیش برنده رقابت ساخت ماهواره‌بر برای ارسال به سیاره مریخ به قیمت قراردادی ۶.۲میلیارد دلار شد.
مقام‌های ناسا اعلام کرده‌اند ماهواره‌بر SLS که قرار است فضاپیمای اوریون را به عمق فضا بفرستد بسیار پرقدرت‌تر از فالکون هوی (Faclon Heavy) ساخت اسپیس ایکس است و سفینه ایلان ماسک (Elon musk) هرگز توانایی رقابت با ناسا را ندارد.
شرکت‌های اسپیس ایکس و بوئینگ رقابت تنگاتنگی با یکدیگر برای ارسال اولین فضانورد به فضای عمیق به ویژه سیاره مریخ دارند.
مقام‌های شرکت بوئینگ که با مشارکت چند شرکت دیگر درحال ساخت ماهواره‌بر SLS برای ناسا هستند و اعلام کرده‌اند اولین آزمایش ارسال سفینه به سیاره مریخ درسال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد و درسال ۲۰۲۲این پرتاب با خدمه انسانی انجام خواهد شد.
زمان راه‌اندازی و آزمایش ماهواره‌بر ارسالی به سیاره مریخ تاکنون سه بار به تعویق افتاده است و حال افزایش باورنکردنی هزینه ساخت، آزمایش نهایی را دوباره به تعویق می‌اندازد.
بازرسان ناسا مواردی چون مسائل مدیریتی، فنی و زیرساخت‌ها را عامل عملکرد ضعیف بوئینگ دراجرای تعهدات خود دربازه‌های زمانی استاندارد اعلام کرده‌اند.
کارشناسان درنظر دارند درمرحله‌های آتی، از ماهواره‌بر SLS برای ارسال فضانورد به سایر سیاره‌های منظومه شمسی چون کره ماه مریخ، مشتری و حتی زحل استفاده کنند.
مقام‌های اسپیس ایکس نیز درتلاش برای اجرایی کردن پرتاب نمونه اصلی ماهواره‌بر فالکون به سیاره مریخ هستند و حتی ایلان ماسک، مالک اسپیس ایکس، اعلام کرده است درنظر دارد درآینده سیاره مریخ را مسکونی کند.

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش موفقیت آمیز پیشرانه یونی ناسا گامی دیگر در راستای سفر به مریخ

1397/06/12
شرکت آمریکایی ایروجت راکتدین (Aerojet Rocketdyne) در همکاری با مرکز تحقیقاتی گلین (Glenn) توانسته نسل بعدی پیشرانه یونی خود که قرار است در آینده فضانوردان ناسا را به مریخ ببرد، با موفقیت...

ناسا برای حل مشکلات سفر به مریخ مسابقه برگزار می‌کند

1397/06/14
ناسا ترجیح می‌دهد فضانوردانی که به کره مریخ سفر می‌کنند، بتوانند مواد موردنیازشان را در همین سیاره تأمین کنند و از همین رو با چالش‌های مختلفی مواجه است. مدیران ناسا تصمیم گرفته‌اند برای...

برنامه جسورانه ناسا برای اعزام فضانوردان به ماه و مریخ

1397/07/16
ناسا به طور رسمی برنامه سه مرحله‌ای خود برای اعزام فضانوردان به ماه و مریخ را تشریح کرد. به این ترتیب بشر بار دیگر روی کره ماه قدم خواهد گذاشت، اما ظاهرا این‌بار قصد بازگشت زودهنگام از آن...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصویر نجومی روز ناسا: بازدید آپولو۱۲ از کاوشگر سرویور۳ بر روی ماه

آپولو۱۲ (apollo 12)، دومین مأموریتی بود که در آن، انسان‌ها بر روی کره ماه فرود آمدند. مکان فرود به نحوی انتخاب‌شده بود که نزدیک به‌جایی باشد که کاوشگر سرویور۳ در آنجا قرار داشت؛ سرویور ۳، یک کاوشگر رباتیک بود که سه سال قبل از فرود آپولو۱۲، بر روی ماه فرود آمده بود. این تصویر به‌وسیله آلن بین (Alan Bean)، خلبان ماه نشین این مأموریت گرفته‌شده. در تصویر، فرمانده پیت کنراد (Pete Conrad) را می‌بینیم که درحال تکان دادن کاوشگر سرویور است تا ببیند چه اندازه سرجایش محکم شده است. ماه نشین این مأموریت هم کمی دورتر قابل‌مشاهده است. آپولو۱۲ با خود تعداد زیادی عکس و نمونه‌هایی از سنگ‌کره ماه را به زمین آورد. از میان کارهای مهم انجام‌شده به‌وسیله آپولو۱۲، می‌توان به‌کارگیری بسته آزمایشگاهی سطح ماه آپولو را نام برد که آزمایش‌های زیادی ازجمله اندازه‌گیری بادهای خورشیدی را انجام داد.