1397/07/23

دانشمندان ایرانی در کاربردهای فضا سرآمد بوده‌اند

در ادامه برنامه‌های هفته جهانی فضا، نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی با همت مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم برگزار شد. دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران|، در نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی گفت: «امروزه فضا یک فرصت برای توسعه کشورهاست...
دانشمندان ایرانی در کاربردهای فضا سرآمد بوده‌اند

در ادامه برنامه‌های هفته جهانی فضا، نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی با همت مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم برگزار شد.
دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، در نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی گفت: «امروزه فضا یک فرصت برای توسعه کشورهاست و برای حل چالش‌های زیست محیطی جهان، نیاز به یک راهکار جهانی داریم و فضا و فناوری فناوری ظرفیتی برای کمک به این چالش‌های بشر است.»
دکتر براری ضمن اشاره به افتخارات تاریخی ایرانیان در علوم مختلف افزود: «جای مباهات دارد که دانشمندان ایرانی به‌ عنوان پیشتازان حوزه فناوری فضایی نقش کلیدی در پیشرفت این فناوری در دنیا و خدمت به بشریت داشته‌اند. به عنوان مثال خوارزمی در ۱۲۰۰سال پیش با پایه‌گذاری دانش جبر و تولید دقیق‌ترین نقشه جهان در زمان خود، ابوریحان بیرونی در ۱۰۰۰سال پیش با محاسبه قطر کره زمین و محاسبه طول و عرض جغرافیایی از طریق ستارگان، خیام در ۹۰۰سال پیش با احیای تقویم شمسی و محاسبه زمان دقیق نوروز و خواجه نصیرالدین طوسی در حدود ۸۰۰سال پیش با تأسیس رصدخانه مراغه به عنوان یک دانشگاه و مرکز تحقیقاتی به دنیا و بشریت خدمت کرده‌اند.»
وی ادامه داد: «همواره دانشمندان ایرانی در کاربردهای فضا سرآمد بوده‌اند و در تلاش هستیم تا این اقتدار علمی هزار ساله را حفظ نماییم.»
معاون وزیر ارتباطات ضمن تشکر از فعالیت های ارزشمند انجام شده در حوزه ترویج و آموزش در مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم افزود: «امروزه نیاز داریم ترویج دانش فضایی و کاربردهای آن را در کشور نهادینه نماییم و بسیار علاقمندیم که مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم تبدیل به مرکز تولید محتوای نجومی شود.»
رئیس سازمان فضایی ایران ابراز امیدواری کرد: «همکاری بین تمام رصدخانه‌های کشور و شبکه‌سازی آن‌ها یکی از برنامه‌هایی است که در حوزه نجوم دنبال می‌کنیم و امیدواریم این مراکز علاوه بر تولید محتوای علمی و کشف و رهگیری اجرام، به تولید محتوای مناسب برای ترویج و معرفی کاربردها و خدمات فناوری فضایی در بین اقشار مختلف جامعه بپردازند.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه مقاله نویسی به مناسبت هفته جهانی فضا

1397/07/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سازمان درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار نماید. مقاله‌های ارسالی توسط کارشناسان...

برگزاری همایش آشنایی با فناوری فضایی در دانشگاه علم و صنعت ایران

1397/07/14
همایش آشنایی با فناوری فضایی و توانمندی‌های فضایی کشور شنبه ۱۴مهر از ساعت۱۳ تا۱۶ با سخنرانی رئیس سازمان فضایی کشور در آمفی‌تئاتر دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. ازجمله...

پربازدیدکننده ترین خبر

طرح نیروی فضایی آمریکا از دستورکار خارج می‌شود

قدرت گرفتن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب طرح ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی را نامحتمل کرده است. چند ماهی هست که دولت آمریکا طرح ایجاد یک نیروی فضایی را در دست بررسی دارد و هیچ‌کس به‌اندازه دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهوری این کشور، که نخستین بار این ایده را مطرح کرد، دراین‌باره ذوق و شوق ندارد. اما نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای تلاش‌های دولت را از بین برد. در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که در روز ۱۵ آبان در ایالت‌های این کشور برگزار شد، دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را کسب کرده و جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کردند. آدام اسمیت (Adam Smith)، نماینده ایالت واشنگتن، در بیانیه‌ای گفت: «من با طرح رئیس‌جمهور ترامپ برای تشکیل نیروی فضایی مخالفم. نگران آن هستم که طرح پیشنهادی وی درزمانی که با محدودیت در منابع لازم دفاعی و اولویت‌های مهم داخلی روبه‌رو هستیم،یک بروکراسی نظامی پرهزینه به کشور تحمیل کند. این طرح را در راستای منافع ملی آمریکا نمی‌دانم.» حتی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای نیز طرح نیروی فضایی در میان نمایندگان آمریکایی ازجمله جمهوری‌خواهان از حمایت چندانی برخوردار نبود. بااین‌وجود، کاخ سفید می‌گوید حتی اگر مجلس نمایندگان با طرح تشکیل نیروی فضایی مخالفت کنند این طرح را از دستور کار خود خارج نخواهد کرد.