1397/07/23

دانشمندان ایرانی در کاربردهای فضا سرآمد بوده‌اند

در ادامه برنامه‌های هفته جهانی فضا، نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی با همت مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم برگزار شد. دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران|، در نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی گفت: «امروزه فضا یک فرصت برای توسعه کشورهاست...
دانشمندان ایرانی در کاربردهای فضا سرآمد بوده‌اند

در ادامه برنامه‌های هفته جهانی فضا، نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی با همت مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم برگزار شد.
دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، در نشست تخصصی بررسی توسعه نجوم و هوافضا از منظر علوم دینی گفت: «امروزه فضا یک فرصت برای توسعه کشورهاست و برای حل چالش‌های زیست محیطی جهان، نیاز به یک راهکار جهانی داریم و فضا و فناوری فناوری ظرفیتی برای کمک به این چالش‌های بشر است.»
دکتر براری ضمن اشاره به افتخارات تاریخی ایرانیان در علوم مختلف افزود: «جای مباهات دارد که دانشمندان ایرانی به‌ عنوان پیشتازان حوزه فناوری فضایی نقش کلیدی در پیشرفت این فناوری در دنیا و خدمت به بشریت داشته‌اند. به عنوان مثال خوارزمی در ۱۲۰۰سال پیش با پایه‌گذاری دانش جبر و تولید دقیق‌ترین نقشه جهان در زمان خود، ابوریحان بیرونی در ۱۰۰۰سال پیش با محاسبه قطر کره زمین و محاسبه طول و عرض جغرافیایی از طریق ستارگان، خیام در ۹۰۰سال پیش با احیای تقویم شمسی و محاسبه زمان دقیق نوروز و خواجه نصیرالدین طوسی در حدود ۸۰۰سال پیش با تأسیس رصدخانه مراغه به عنوان یک دانشگاه و مرکز تحقیقاتی به دنیا و بشریت خدمت کرده‌اند.»
وی ادامه داد: «همواره دانشمندان ایرانی در کاربردهای فضا سرآمد بوده‌اند و در تلاش هستیم تا این اقتدار علمی هزار ساله را حفظ نماییم.»
معاون وزیر ارتباطات ضمن تشکر از فعالیت های ارزشمند انجام شده در حوزه ترویج و آموزش در مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم افزود: «امروزه نیاز داریم ترویج دانش فضایی و کاربردهای آن را در کشور نهادینه نماییم و بسیار علاقمندیم که مرکز مطالعات و پژوهش‌های فلکی - نجومی قم تبدیل به مرکز تولید محتوای نجومی شود.»
رئیس سازمان فضایی ایران ابراز امیدواری کرد: «همکاری بین تمام رصدخانه‌های کشور و شبکه‌سازی آن‌ها یکی از برنامه‌هایی است که در حوزه نجوم دنبال می‌کنیم و امیدواریم این مراکز علاوه بر تولید محتوای علمی و کشف و رهگیری اجرام، به تولید محتوای مناسب برای ترویج و معرفی کاربردها و خدمات فناوری فضایی در بین اقشار مختلف جامعه بپردازند.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه مقاله نویسی به مناسبت هفته جهانی فضا

1397/07/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سازمان درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار نماید. مقاله‌های ارسالی توسط کارشناسان...

برگزاری همایش آشنایی با فناوری فضایی در دانشگاه علم و صنعت ایران

1397/07/14
همایش آشنایی با فناوری فضایی و توانمندی‌های فضایی کشور شنبه ۱۴مهر از ساعت۱۳ تا۱۶ با سخنرانی رئیس سازمان فضایی کشور در آمفی‌تئاتر دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. ازجمله...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.