1397/07/21

منطقی:افزایش بودجه راه حل پیشرفت هوافضا

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی، در جمع خبرنگاران در رابطه با تأخیر چند ساله در پرتاب ماهواره شریف‌ست و چگونگی پرتاب آن گفت: «نام این ماهواره در حال حاضر با نام ماهواره دوستی مطرح است که به دلیل تأخیر چند ساله باید بازنگری شود. چراکه اینن ماهواره پیش‌تر برمبنای تراکنش‌های روز ساخته شده بود که مطمئناً...
منطقی:افزایش بودجه راه حل پیشرفت هوافضا

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی، در جمع خبرنگاران در رابطه با تأخیر چند ساله در پرتاب ماهواره شریف‌ست و چگونگی پرتاب آن گفت: «نام این ماهواره در حال حاضر با نام ماهواره دوستی مطرح است که به دلیل تأخیر چند ساله باید بازنگری شود. چراکه این ماهواره پیش‌تر برمبنای تراکنش‌های روز ساخته شده بود که مطمئناً تغییراتی پیدا کرده ولی قطعاً آماده پرتاب است اما یک آزمایش کلی انجام می‌شود که به‌طور مثال خالی نبودن باتری و این مسائل بررسی شود.»
وی در پاسخ به این سوال که چرا در سال‌های گذشته از پرتابگر خارجی برای پرتاب ماهواره‌ها استفاده می‌کردیم ولی حالا مسؤولان از پرتاب با پرتابگر داخلی خبر داده‌اند، اظهار داشت: «قبل از سال۸۷ ما پرتابگر داخلی نداشتیم و به همین دلیل برای پرتاب ماهواره‌ها از پرتابگر خارجی استفاده می‌کردیم ولی پس از آن از پرتابگر بومی استفاده شد. به‌طوری‌که ماهواره‌بر سفیر۱ تا ۲۵کیلوگرم را در مدار ۳۰۰کیلومتری قرار می‌دهد. ماهواره‌بر سفیر۲ نیز توانایی پرتاب ۶۰کیلوگرم را دارد و ماهواره‌بر سیمرغ می‌تواند ۳۰۰کیلوگرم را در مدار ۵۰۰کیلومتری قرار دهد. ساخت یک پرتاب‌کننده ارزان‌قیمت را نیز در دستورکار داریم.»

جزئیات اعزام موجود زنده به فضا
رئیس مرکز ملی فضایی با بیان اینکه اعزام موجود زنده به فضا نیز در دستور کار است، گفت: «مسیری که برای موجود زنده ترسیم شده پیش از این در دو فاز مطرح بود، این کار با میمون شروع شد که میمون در مدار ۲۰۰کیلومتر قرار گرفت ولی حالا برای ارتفاع بالاتر برنامه‌ریزی می‌شود. این کار ابتدا به صورت آزمایشی و بدون موجود زنده انجام می‌شود ولی در مرحله بعدی موجود زنده در فضا قرار می‌گیرد. پژوهش‌گاه هوافضا این کار را در دستورکار قرار داده و با کاوشگر۲ مراحل اولیه آن را شروع کرده است.»
منطقی همچنین از برنامه‌ریزی برای اعزام انسان به فضا با همکاری کشور روسیه خبر داد و گفت: «در مورد اعزام انسان با توجه به هزینه زیادی که دارد، کشورهای مختلف از امکانات موجود یکدیگر استفاده می‌کنند و در حال حاضر امکانات کشور روسیه تقریباً کامل است که ما قرار است با کشور روسیه این کار را انجام دهیم، ولی پروژه زمان‌بر است و نمی‌توان به سادگی در مورد زمان آن صحبت کرد.»

در بخش هوافضا دو مشکل داریم
وی‌ ادامه داد: «هواپیماها نیز در بخش‌های آموزشی، نظامی و مسافری هرکدام بازار خاص خود را دارد و به میزان حمایت از پیشرفت قابل توجهی برخوردار می‌شود. ما در بخش هوایی و فضایی استعدادهای خوبی داریم و مشکل فناوری نداریم، اما دو مشکل ما در بخش زیرساختی و بودجه است، به میزانی که بودجه بالاتر برود پیشرفت‌های ما نیز بیشتر می‌شود.»

پیشرفت علم فضایی ایران
رئیس مرکز ملی فضایی در رابطه با رتبه جهانی ایران در بخش هوافضا گفت: «آخرین رتبه علمی ما در سال ۲۰۱۷ در زمینه هوافضا یازدهم است درحالی‌که این رتبه در سال ۲۰۱۶، چهاردهم بود، با توجه به اینکه علم فضایی به بودجه مرتبط است و ما در سال‌های اخیر با کمبود بودجه مواجه بودیم،‌ پیشرفت چندانی نداشتیم ولی از لحاظ فناوری نیز کمبود نداریم.»
منطقی افزود: «ما از نظر علمی فعالیت‌های خوبی داریم، اما در منطقه سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در این بخش می‌شود و عقب‌افتادگی ما به دلیل کمبود بودجه است، خوشبختانه در سال ۹۷ و ۹۸ توجه ویژه‌ای به هوافضا می‌شود.»
وی‌ ادامه داد: «از نظر تولید مقاله علمی، ایران در منطقه اول است ولی ۲۸ ویژگی دیگر نیز برای رتبه‌بندی وجود دارد، مثلاً پارامتر دانشی، صنعتی و دارایی‌های فضایی که ما در پارامترهای تولید علم همیشه بالا بودیم ولی در بخش فناوری و صنعت، رژیم اشغالگر قدس در منطقه اول است، زیرا حیات این رژیم به بخش فضایی بستگی دارد و سرمایه‌گذاری زیادی در این بخش انجام می‌دهد، پس از این رژیم نیز کشورهای امارات و بقیه کشورهای منطقه قرار دارند.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

اعزام انسان به فضا متوقف نشده

1397/05/24
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «پروژه اعزام انسان به فضا متوقف نشده است و این پروژه به عنوان یکی از زیر پروژه‌های ۷ سرفصل سند نقشه راه فناوری فضایی کشور به مرور دنبال می‌شود.» مرتضی براری...

اعلام رتبه‌های فضایی ایران

1397/05/27
به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی، در خصوص رتبه ایران در حوزه فناوری‌های فضایی در منطقه، بیان کرد: «به‌منظور درک...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.