1397/07/22

تا پایان امسال چندین ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی، در حاشیه همایش صنعت فضایی کشور که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به سند ده ساله دوم در صنعت هوافضا گفت: «توسعه فناوری و کاربرد آن در بخش اقتصادی از جمله برنامه‌هایی است که در سند ده ساله دوم پیگیری می‌شود.» منطقی درباره سند هوافضا بیان...
تا پایان امسال چندین ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی،  در حاشیه همایش صنعت فضایی کشور که در دانشگاه صنعتی شریف  برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به سند ده ساله دوم در صنعت هوافضا گفت: «توسعه فناوری و کاربرد آن در بخش اقتصادی  از جمله برنامه‌هایی است که در سند ده ساله دوم پیگیری می‌شود.»
منطقی درباره سند هوافضا بیان کرد: «دو برنامه ۱۰ساله برای حوزه هوافضا مصوب شد و  بر اساس مبنای سند جامع قرار گرفت. طبق  برنامه‌ریزی‌ها از سال ۸۴ تا ۹۵ برنامه اول تدوین شد و در آن هفت هدف اساسی مشخص شدند.»
رئیس مرکز ملی فضایی با اشاره به پرتاب ماهواره‌ها اظهار کرد: «در حوزه ماهواره که به دو بخش سنجشی و  مخابراتی  تقسیم می‌شود ، سه پرتاب موفق داشته‌ایم.»
وی درباره  برنامه جامع ۱۰سال دوم گفت: «این برنامه  با محوریت سازمان فضایی تدارک دیده شده است و مبنای آن تثبیت چرخه کامل فناوری فضایی و تکمیل زنجیره کامل ارزش فضایی است. به دنبال قرار گرفتن در جایگاه اول منطقه هستیم  و امیدوار هستیم تا به کمک این برنامه بتوانیم به رونق اقتصادی و ارائه خدمات پایدار دست پیدا کنیم و تا پایان امسال چند پرتاب ماهواره آماده پرتاب خواهند شد.»
منطقی درباره ساخت ماهواره‌های دانشجویی اظهار کرد: «ماهواره‌های دانشجویی در دو گروه ساخته می‌شد. در ابتدا دانشگاه‌ها پرتاب‌های اولیه را انجام می‌دانند اما این ماهواره‌ها به سمت عملیاتی شدن پیش رفتند تا به طول عمر دو سال بتوانند در مدار باقی بمانند.»
وی  با اشاره به مسابقات دانشجویی گفت: «مسیر پیشرفت ماهواره‌های دانشجویی، برگزاری مسابقات است و در این راستا  مسابقات مکعبی برگزار شد هدف از برگزاری این گونه مسابقات، شبکه‌سازی در حوزه فضایی است و در همین راستا  مسابقات کن‌ست در بهمن‌ماه برگزار می‌شود.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره تحقیقاتی ایران بهمن ماه امسال به فضا پرتاب می شود

1397/06/19
جانشین وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح، با اشاره به پیشرفت‌های گسترده علمی درحوزه فضایی گفت: درطلیعه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از ماهواره های تحقیقاتی و دانشگاهی کشور بهمن ماه...

دومین و سومین ماهواره دانشگاه علم و صنعت به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

1397/07/03
جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت در آیین استقبال دانشجویان ورودی جدید کارشناسی این دانشگاه گفت: «مأموریت اصلی دانشگاه علم و صنعت در کشور کاملاً مشخص و عملکردهای آن‌هم واضح است، به‌طوری‌که...

پربازدیدکننده ترین خبر

قدمی دیگر برای منظومه ماهواره‌ای نظامی آمریکا

ماهواره‌ مخابراتی نیروی هوایی ایالات متحده (USAF) توسط اتحادیه پرتاب‌ (ULA) به فضا پرتاب شد. این پرتاب روز شنبه ۱۶ مارس ( ۲۵ اسفند) ساعت ۲:۲۶ بامداد به وقت تهران در پایگاه فضایی کیپ‌کاناورال انجام شد. ماهواره‌بر این پرتاب دلتا-۴ (Delta-IV) بود که متعلق به اتحادیه پرتاب ماهواره‌ای آمریکا است. در سال ۲۰۰۱ مزایده‌ای برای ساخت ماهواره‌های یک منظومه ماهواره‌ای مخابراتی به منظور تامین ارتباطات نیرو‌های استراتژیک نیروی هوایی آمریکا از جمله پهپاد‌ها در سراسر جهان با شبکه اطلاعات دفاعی ارتش آمریکا (DISN) برگزار شد که طی آن شرکت بوئینگ برنده شد و قرار شد بوئینگ ۱۰ ماهواره‌ برای این منظومه که ست‌کام (Wideband Global Satcom) نام‌گذاری شده بود بسازد. بودجه ساخت پنج ماهواره اول این منظومه ۱.۴ میلیارد دلار اعلام شده است. WGS-10 که دهمین ماهواره این منظومه است قرار بود آخرین نمونه باشد اما در سال ۲۰۱۸ کنگره آمریکا بودجه‌ای ۶۰۰ میلیون دلاری برای ساخت و پرتاب شماره‌های ۱۱ و ۱۲ را تصویب کرد. البته هنوز زمان دقیق ساخت و پرتاب این دو ماهواره‌ مشخص نشده است. ماهواره WGS-10 قرار است در مدار ژئو قرار بگیرد و طول عمر آن ۱۴ سال برنامه ریزی شده است. این ماهواره با ۵۹۸۷ کیلوگرم وزن از ۸ ترانسپاندر باند ایکس (X-Band) و ۱۰ ترانسپاندر باند کا (KA-Band) برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند. ​