1397/07/22

تا پایان امسال چندین ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی، در حاشیه همایش صنعت فضایی کشور که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به سند ده ساله دوم در صنعت هوافضا گفت: «توسعه فناوری و کاربرد آن در بخش اقتصادی از جمله برنامه‌هایی است که در سند ده ساله دوم پیگیری می‌شود.» منطقی درباره سند هوافضا بیان...
تا پایان امسال چندین ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی،  در حاشیه همایش صنعت فضایی کشور که در دانشگاه صنعتی شریف  برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به سند ده ساله دوم در صنعت هوافضا گفت: «توسعه فناوری و کاربرد آن در بخش اقتصادی  از جمله برنامه‌هایی است که در سند ده ساله دوم پیگیری می‌شود.»
منطقی درباره سند هوافضا بیان کرد: «دو برنامه ۱۰ساله برای حوزه هوافضا مصوب شد و  بر اساس مبنای سند جامع قرار گرفت. طبق  برنامه‌ریزی‌ها از سال ۸۴ تا ۹۵ برنامه اول تدوین شد و در آن هفت هدف اساسی مشخص شدند.»
رئیس مرکز ملی فضایی با اشاره به پرتاب ماهواره‌ها اظهار کرد: «در حوزه ماهواره که به دو بخش سنجشی و  مخابراتی  تقسیم می‌شود ، سه پرتاب موفق داشته‌ایم.»
وی درباره  برنامه جامع ۱۰سال دوم گفت: «این برنامه  با محوریت سازمان فضایی تدارک دیده شده است و مبنای آن تثبیت چرخه کامل فناوری فضایی و تکمیل زنجیره کامل ارزش فضایی است. به دنبال قرار گرفتن در جایگاه اول منطقه هستیم  و امیدوار هستیم تا به کمک این برنامه بتوانیم به رونق اقتصادی و ارائه خدمات پایدار دست پیدا کنیم و تا پایان امسال چند پرتاب ماهواره آماده پرتاب خواهند شد.»
منطقی درباره ساخت ماهواره‌های دانشجویی اظهار کرد: «ماهواره‌های دانشجویی در دو گروه ساخته می‌شد. در ابتدا دانشگاه‌ها پرتاب‌های اولیه را انجام می‌دانند اما این ماهواره‌ها به سمت عملیاتی شدن پیش رفتند تا به طول عمر دو سال بتوانند در مدار باقی بمانند.»
وی  با اشاره به مسابقات دانشجویی گفت: «مسیر پیشرفت ماهواره‌های دانشجویی، برگزاری مسابقات است و در این راستا  مسابقات مکعبی برگزار شد هدف از برگزاری این گونه مسابقات، شبکه‌سازی در حوزه فضایی است و در همین راستا  مسابقات کن‌ست در بهمن‌ماه برگزار می‌شود.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره تحقیقاتی ایران بهمن ماه امسال به فضا پرتاب می شود

1397/06/19
جانشین وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح، با اشاره به پیشرفت‌های گسترده علمی درحوزه فضایی گفت: درطلیعه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از ماهواره های تحقیقاتی و دانشگاهی کشور بهمن ماه...

دومین و سومین ماهواره دانشگاه علم و صنعت به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

1397/07/03
جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت در آیین استقبال دانشجویان ورودی جدید کارشناسی این دانشگاه گفت: «مأموریت اصلی دانشگاه علم و صنعت در کشور کاملاً مشخص و عملکردهای آن‌هم واضح است، به‌طوری‌که...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.