1397/07/22

تا پایان امسال چندین ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی، در حاشیه همایش صنعت فضایی کشور که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به سند ده ساله دوم در صنعت هوافضا گفت: «توسعه فناوری و کاربرد آن در بخش اقتصادی از جمله برنامه‌هایی است که در سند ده ساله دوم پیگیری می‌شود.» منطقی درباره سند هوافضا بیان...
تا پایان امسال چندین ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی،  در حاشیه همایش صنعت فضایی کشور که در دانشگاه صنعتی شریف  برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به سند ده ساله دوم در صنعت هوافضا گفت: «توسعه فناوری و کاربرد آن در بخش اقتصادی  از جمله برنامه‌هایی است که در سند ده ساله دوم پیگیری می‌شود.»
منطقی درباره سند هوافضا بیان کرد: «دو برنامه ۱۰ساله برای حوزه هوافضا مصوب شد و  بر اساس مبنای سند جامع قرار گرفت. طبق  برنامه‌ریزی‌ها از سال ۸۴ تا ۹۵ برنامه اول تدوین شد و در آن هفت هدف اساسی مشخص شدند.»
رئیس مرکز ملی فضایی با اشاره به پرتاب ماهواره‌ها اظهار کرد: «در حوزه ماهواره که به دو بخش سنجشی و  مخابراتی  تقسیم می‌شود ، سه پرتاب موفق داشته‌ایم.»
وی درباره  برنامه جامع ۱۰سال دوم گفت: «این برنامه  با محوریت سازمان فضایی تدارک دیده شده است و مبنای آن تثبیت چرخه کامل فناوری فضایی و تکمیل زنجیره کامل ارزش فضایی است. به دنبال قرار گرفتن در جایگاه اول منطقه هستیم  و امیدوار هستیم تا به کمک این برنامه بتوانیم به رونق اقتصادی و ارائه خدمات پایدار دست پیدا کنیم و تا پایان امسال چند پرتاب ماهواره آماده پرتاب خواهند شد.»
منطقی درباره ساخت ماهواره‌های دانشجویی اظهار کرد: «ماهواره‌های دانشجویی در دو گروه ساخته می‌شد. در ابتدا دانشگاه‌ها پرتاب‌های اولیه را انجام می‌دانند اما این ماهواره‌ها به سمت عملیاتی شدن پیش رفتند تا به طول عمر دو سال بتوانند در مدار باقی بمانند.»
وی  با اشاره به مسابقات دانشجویی گفت: «مسیر پیشرفت ماهواره‌های دانشجویی، برگزاری مسابقات است و در این راستا  مسابقات مکعبی برگزار شد هدف از برگزاری این گونه مسابقات، شبکه‌سازی در حوزه فضایی است و در همین راستا  مسابقات کن‌ست در بهمن‌ماه برگزار می‌شود.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره تحقیقاتی ایران بهمن ماه امسال به فضا پرتاب می شود

1397/06/19
جانشین وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح، با اشاره به پیشرفت‌های گسترده علمی درحوزه فضایی گفت: درطلیعه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از ماهواره های تحقیقاتی و دانشگاهی کشور بهمن ماه...

دومین و سومین ماهواره دانشگاه علم و صنعت به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

1397/07/03
جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت در آیین استقبال دانشجویان ورودی جدید کارشناسی این دانشگاه گفت: «مأموریت اصلی دانشگاه علم و صنعت در کشور کاملاً مشخص و عملکردهای آن‌هم واضح است، به‌طوری‌که...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به فضا پرتاب شد. اسمارت دراگون-۱ در این پرواز سه ماهواره را با خود به فضا برد. این ماهواره‌بر توسط آکادمی فناوری پرتابگر چین (CALVT) و برای کاربردهای تجاری طراحی و ساخته شده است.