1397/07/21

می‌توانیم با دریافت داده از ماهواره‌ها به کل کشورهای منطقه خدمات دهیم

رئیس سازمان فضایی کشور گفت: «با دریافت داده از ماهواره‌ها می‌توانیم به کل کشور‌های منطقه خدمات دهیم و به بازار بین المللی نیز وارد شویم که در این راستا برنامه‌هایی در نظر گرفته شده تا جوانان را نیز در این راه تشویق کنیم.» مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی کشور، در نشست تخصصی ماهواره امیر کبیر که در دانشگاه...
می‌توانیم با دریافت داده از ماهواره‌ها به کل کشورهای منطقه خدمات دهیم

رئیس سازمان فضایی کشور گفت: «با دریافت داده از ماهواره‌ها می‌توانیم به کل کشور‌های منطقه خدمات دهیم و به بازار بین‌المللی نیز وارد شویم که در این راستا برنامه‌هایی در نظر گرفته شده تا جوانان را نیز در این راه تشویق کنیم.»
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی کشور، در نشست تخصصی ماهواره امیرکبیر که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد گفت: «از سال ۱۹۹۵ با پیشنهاد هیئت ایرانی در سازمان ملل، این هفته به رسمیت شناخته شد و هدف ما در این هفته این است که جامعه با دانش فضایی و کاربرد آن آشنا شود.»
وی در ادامه گفت: «از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۴ برنامه ده ساله اول طی شده که هدف آن توسعه فناوری فضایی به معنای دستیابی به چرخه کامل فضایی بوده است و چرخه کامل یعنی ماهواره ساخته شده توسط پرتاب‌گر به فضا پرتاب شود. در دهه اول این اتفاق رخ داد و در منطقه با کمک دانشگاه‌ها اولین رتبه علمی در منطقه همچنین رتبه پانزدهم در دنیا را کسب کردیم.»
براری با اشاره به برنامه دهه سال دوم اظهار کرد: «برنامه ده ساله دوم از سال ۱۳۹۵ شروع و تا افق ۱۴۰۴ ادامه دارد و هدف برنامه ده ساله دوم تثبت فناوری (چرخه کامل فناوری فضایی) است.»
رئیس سازمان فضای در ادامه گفت: «ماهواره پیام یک، یک ماهواره عملیاتی کامل با طول عمر ۲ سال است.» وی همچنین افزود: «تثبیت این چرخه اولویت ما است و تلاش در جهت اقتدار اقتصادی اولویت دوم ما است.»
وی در ادامه گفت: «اقتصاد فضا در ۱۰سال اول ۳۹درصد رشد داشته و اقتصاد جهانی نیز ۴/۱۹درصد رشد داشته که این شکاف تا ۲۰سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.»
وی در خصوص ساخت ماهواره‌های بالادستی در عرصه فضا تصریح کرد: «با ساخت ماهواره‌ها بالادستی هجوم استارت‌آپ‌ها زیاد شد به طوری که با رشد فناوری ماهواره‌ها تعداد زیادی از استارت‌آپ‌ها به عرصه فضا وارد شدند و امروزه شاهد آن هستیم که استارت‌آپ‌ها بیش از ۵ برابر نیاز خود تأمین مالی جذب کرده‌اند.»
وی در خصوص ماهواره‌های پایین دستی اظهار کرد: «هدف از ماهواره‌های پایین دستی این است که در حوزه فضایی زنجیره ارزشی با همکاری دانشگاه‌ها کامل شود.»
براری در خصوص ماهواره پیام امبیرکبیر خاطرنشان کرد: «زمانی که این ماهواره پرتاب شود تصاویری با دقت بالا ارائه می‌دهد و خدماتی نیز در این حوزه تولید خواهد کرد.»
رئیس سازمان فضایی با اشاره به انقلاب صنعتی چهارم در کشور بیان کرد: «هدف ما در انقلاب صنعتی چهارم تحلیل داده‌های ماهواره‌ها است که به خلق ثروت نیز منجر می‌شود و اکنون ۵۷۰ماهواره در مدار سنجشی قرار دارند که نتیجه آن اشتغال و ثروت برای جوانان است.»
وی در ادامه گفت: «تلاش ما این است که با دانشگاه‌ها از جمله امیرکبیر به توسعه شرکت‌های فضایی در بالادست و پایین دست بپردازیم.»
براری با اشاره به ویژگی‌های فضا اظهار کرد: «با دریافت داده از ماهواره‌ها می‌توانیم به کل کشور‌های منطقه خدمات دهیم و به بازار بین‌المللی نیز وارد شویم که در این راستا برنامه‌هایی در نظر گرفته شده تا جوانان را نیز در این راه تشویق کنیم.»
وی در ادامه گفت: «خوشبختانه سال ۹۲ ماهواره کاوشگر پژوهش، سال ۹۵ ماهواره فجر و سال گذشته ماهواره سیمرغ به فضا پرتاب شد و هم اکنون ۳ماهواره پیام امیرکبیر، شریف و مخابراتی ناهید آماده پرتاب هستند. ماهواره ظفر نیز در حال ساخت است و در اوایل سال آینده کامل خواهد شد. همچنین ماهواره پارس۱ و ماهواره ناهید۲ تا افق ۱۴۰۴ در مدار قرار می‌گیرند.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

** ارتقاء کیفیت خدمات با کمک داده‌های ماهواره‌ای

1397/06/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران در راستای حمایت از بخش خصوصی و توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه، نشست‌هایی با حضور دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و ریاست و اعضای اتحادیه...

توسعه فناوری ماهواره‌های مکعبی برای ارائه خدمات کاربردی

1397/06/26
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای در دستور کار قرار گرفت تا بر اساس نیازهای کشور، فناوری فضایی توسعه‌یافته و خدمات کاربردی به جامعه ارائه...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.