1397/07/21

امکان انجام حملات سایبری به ترمینال‌های مخابرات ماهواره‌ای نظامی

طبق یافته‌های محققین شرکت فعال در زمینه امنیت سایبری آیواکتیو IOActive)) برخی از ترمینال‌های مخابرات ماهواره‌ای که در عملیات‌ها توسط سربازان استفاده می‌شود، نقص‌هایی دارند که آنها را نسبت به حمله‌های سایبری آسیب‌پذیر کرده و باعث افشای موقعیت مکانی سربازان می‌شوند. طبق گفته مقامات این شرکت، آیواکتیو در...
امکان انجام حملات سایبری به ترمینال‌های مخابرات ماهواره‌ای نظامی

طبق یافته‌های محققین شرکت فعال در زمینه امنیت سایبری آیواکتیو IOActive)) برخی از ترمینال‌های مخابرات ماهواره‌ای که در عملیات‌ها توسط سربازان استفاده می‌شود، نقص‌هایی دارند که آنها را نسبت به حمله‌های سایبری آسیب‌پذیر کرده و باعث افشای موقعیت مکانی سربازان می‌شوند. طبق گفته مقامات این شرکت، آیواکتیو در حال حاضر با وزارت دفاع آمریکا و تولیدکنندگان این تجهیزات در حال مذاکره برای رفع مشکل هستند. اما به علت اینکه هم‌اکنون بعضی از این ترمینال‌ها توسط سربازان در مناطق عملیاتی تحت استفاده هستند، محققین از نام بردن آنها خودداری کردند.

روبن سانتامارتا Ruben Santamarta)) یکی از محققین آیواکتیو، کسی است که از این نقص ترمینال‌ها پرده‌برداری کرد. به گفته وی هنگامی که سربازها در مرحله دریافت سیگنال سامانه ناوبری ماهواره‌ای GPS با ترمینال‌های سیار خود هستند، می‌توان موقعیت آنها را شناسایی کرد. آنتن‌های این ترمینال‌ها از سامانه GPS و گاهی اوقات از دستورالعمل‌های از اپراتورهای خود، برای جهت‌گیری در جهت ماهواره مخابراتی مناسب استفاده می‌کنند. این اطلاعات مکانی باید از طریق نرم‌افزارهای مدیریتی فقط برای اپراتور قابل رویت باشد. اما سانتامارا نشان داد که به عنوان یک شخص ثالث می‌تواند از راه دور به نرم‌افزار مدیریتی دسترسی داشته باشد.

جان شیهی John Sheehy)) مدیر خدمات راهبردی آیواکتیو می‌گوید: «در برخی موارد، لو رفتن اطلاعات به دلیل پیکربندی اشتباه کلیت سامانه اتفاق افتاده است؛ نه صرفا آنتن‌های ترمینال سیار.» وی همچنین افزود: «مسئله پیکربندی، مسئله‌ای حل‌شدنی است و ما از حل شدن برخی مشکلات مربوط به آن اطمینان حاصل کرده‌ایم.»

نکته مهمی که سانتامارتا به آن اشاره کرد این است که بر خلاف بالا بودن احتمال لو رفتن موقعیت مکانی سربازان و در واقع آسیب‌پذیر بودن سامانه مخابراتی ماهواره‌ای، احتمال اینکه دشمنان توانایی استفاده از این ضعف را داشته باشند در حد متوسط است. وی در تحقیق خود استفاده از ترمینال‌های مخابرات ماهواره‌ای کمی بزرگتر را پیشنهاد می‌کند. این ترمینال‌ها که در عملیات‌های دریایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند طوری دستکاری شوند که امواج رادیویی را به سمت افراد نزدیک خود شلیک کنند . منجر به آسیب جانی شوند. در قسمتی از تحقیقات وی آمده: با بهره‌گیری از توان مصرفی مناسب می‌توان امواجی را شلیک کرد که به بافت بیولوژیکی و سامانه‌های الکتریکی و الکترونیکی آسیب برسانند.

شایان ذکر است که سانتامارتا چهار سال پیش مشکلات مرتبط با رسوخ‌های امنیتی را در سامانه‌های تولیدشده توسط شرکت‌های هیوز (Hughes)، ثریا (Thuraya) و ایریدیوم (Iridium) را افشا کرده بود.
منبع: defenseone

مخابرات ماهواره‌ای | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

جاسوسی روسیه از اطلاعات نظامی فرانسه در فضا!

1397/06/18
فرانسه مدعی است که یک ماهواره روسی تلاش کرده با جاسوسی از ماهواره مشترک این کشور با ایتالیا امکان ره‌گیری اطلاعات نظامی طبقه‌بندی‌شده را فراهم کند. فلورانس پارلی (Florence Parly)، وزیر...

سامانه ناوبری با دقت نظامی به بازارهای تجاری عرضه می‌شود

1397/06/24
هانی‌ول (Honeywell) یک واحد جدید ناوبری راهبر خودکار (اینرشیال inertial) تولید کرده است که ناوبری دقیقی را برای گستره وسیعی از مشتریان در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، رباتیک و وسایل نقلیه...

نگرانی آمریکا از توان بالقوه نظامی روسیه و چین در فضا

1397/07/02
تحقیقات یک موسسه نظامی در آمریکا نشان داده که روسیه و چین، اصلی‌ترین رقبای ایالات‌متحده و مهم‌ترین تهدید برای این کشور در عرصه فضا بشمار می‌روند.

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.