1397/07/17

ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان‌نما برگزار شد

همزمان با هفته جهانی فضا، ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان نما و مرکز علم گنبد مینا آغاز به کار کرد. این ویژه برنامه هفته جهانی فضا با مشارکت و همکاری سازمان فضایی ایران، آسمان نما و مرکز علم گنبد و شرکت نوسازی عباس‌آباد برگزار شد، علاوه بر برگزاری نمایشگاهی با شرکت‌ها و موسسات فعال در...
ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان‌نما برگزار شد

همزمان با هفته جهانی فضا، ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان نما و مرکز علم گنبد مینا آغاز به کار کرد.
این ویژه برنامه هفته جهانی فضا با مشارکت و همکاری سازمان فضایی ایران، آسمان نما و مرکز علم گنبد و شرکت نوسازی عباس‌آباد برگزار شد، علاوه بر برگزاری نمایشگاهی با شرکت‌ها و موسسات فعال در حوزه ترویج و آموزش نجوم، برنامه‌های متنوع و جذاب دیگری با هدف آموزش و ترویج علوم و فناوری فضایی در بین مردم به اجرا گذاشته شد.
نمایش فیلم‌های فضایی و نجومی و بحث کارشناسی از دیگر برنامه‌هایی بود که مورداستقبال عموم مردم قرار گرفت و در این برنامه سعی شد با ارائه موضوعاتی همچون سفر‌های فضایی، اکتشافات فضایی و حیات فرازمینی آخرین دستاورد‌های فناوری فضایی بشر به مردم معرفی شود.
بخش دیگری از این برنامه که برای اولین بار به اجرا درآمد، پرده‌خوانی و نقالی فضایی بود. در این برنامه تلاش شد تا با معرفی دانشمندان ایرانی همچون ابوریحان بیرونی، خیام، خوارزمی و خواجه نصیرالدین طوسی، دستاورد‌ها و فعالیت‌های علمی این دانشمندان بزرگ ایرانی در حوزه نجوم برای مخاطبین معرفی شود.
ورکشاپ ساخت مجسمه‌ها و نماد‌های فضایی با حضور هنرمندان برجسته کشور نیز با آغاز این برنامه کلید خورد و مجسمه‌سازان به اجرای آثار خود در میان مردم و بازدیدکنندگان پرداختند و در این میان نیز اطلاعات علمی هر اثر به مخاطبان ارائه و به پرسش‌های آنان پاسخ داده شد.
عکس‌های راه یافته به نمایشگاه دومین جشنواره عکاسی نجومی امید نیز در این ویژه برنامه به نمایش درآمد و با توجه به سطح کیفی بالای آثار، مورد استقبال بازدیدگنندگان قرار گرفت. در حاشیه این نمایشگاه با حضور رضا ماه منظر، منجم آماتور و خبرنگار علمی، از شگفتی‌ها و زیبایی‌های اعماق آسمان برای مردم سخن گفته شد. در انتهای برنامه نیز بازدید کنندگان به رصد آسمان پرداختند.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه مقاله نویسی به مناسبت هفته جهانی فضا

1397/07/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سازمان درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار نماید. مقاله‌های ارسالی توسط کارشناسان...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.