1397/07/17

ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان‌نما برگزار شد

همزمان با هفته جهانی فضا، ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان نما و مرکز علم گنبد مینا آغاز به کار کرد. این ویژه برنامه هفته جهانی فضا با مشارکت و همکاری سازمان فضایی ایران، آسمان نما و مرکز علم گنبد و شرکت نوسازی عباس‌آباد برگزار شد، علاوه بر برگزاری نمایشگاهی با شرکت‌ها و موسسات فعال در...
ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان‌نما برگزار شد

همزمان با هفته جهانی فضا، ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان نما و مرکز علم گنبد مینا آغاز به کار کرد.
این ویژه برنامه هفته جهانی فضا با مشارکت و همکاری سازمان فضایی ایران، آسمان نما و مرکز علم گنبد و شرکت نوسازی عباس‌آباد برگزار شد، علاوه بر برگزاری نمایشگاهی با شرکت‌ها و موسسات فعال در حوزه ترویج و آموزش نجوم، برنامه‌های متنوع و جذاب دیگری با هدف آموزش و ترویج علوم و فناوری فضایی در بین مردم به اجرا گذاشته شد.
نمایش فیلم‌های فضایی و نجومی و بحث کارشناسی از دیگر برنامه‌هایی بود که مورداستقبال عموم مردم قرار گرفت و در این برنامه سعی شد با ارائه موضوعاتی همچون سفر‌های فضایی، اکتشافات فضایی و حیات فرازمینی آخرین دستاورد‌های فناوری فضایی بشر به مردم معرفی شود.
بخش دیگری از این برنامه که برای اولین بار به اجرا درآمد، پرده‌خوانی و نقالی فضایی بود. در این برنامه تلاش شد تا با معرفی دانشمندان ایرانی همچون ابوریحان بیرونی، خیام، خوارزمی و خواجه نصیرالدین طوسی، دستاورد‌ها و فعالیت‌های علمی این دانشمندان بزرگ ایرانی در حوزه نجوم برای مخاطبین معرفی شود.
ورکشاپ ساخت مجسمه‌ها و نماد‌های فضایی با حضور هنرمندان برجسته کشور نیز با آغاز این برنامه کلید خورد و مجسمه‌سازان به اجرای آثار خود در میان مردم و بازدیدکنندگان پرداختند و در این میان نیز اطلاعات علمی هر اثر به مخاطبان ارائه و به پرسش‌های آنان پاسخ داده شد.
عکس‌های راه یافته به نمایشگاه دومین جشنواره عکاسی نجومی امید نیز در این ویژه برنامه به نمایش درآمد و با توجه به سطح کیفی بالای آثار، مورد استقبال بازدیدگنندگان قرار گرفت. در حاشیه این نمایشگاه با حضور رضا ماه منظر، منجم آماتور و خبرنگار علمی، از شگفتی‌ها و زیبایی‌های اعماق آسمان برای مردم سخن گفته شد. در انتهای برنامه نیز بازدید کنندگان به رصد آسمان پرداختند.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه مقاله نویسی به مناسبت هفته جهانی فضا

1397/07/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سازمان درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار نماید. مقاله‌های ارسالی توسط کارشناسان...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک ماهواره دانشجویی و هزار آزمایش فناوری

یکی از ۶۴محموله‌ای که هفته گذشته در پرتاب دسته‌جمعی فالکون ۹ (Falcon 9) به فضا ارسال شد، ماهواره دانشجویی ESEO بود. این ماهواره از همکاری بیش از ۶۰۰دانشجو از ۱۰دانشگاه در سرتاسر اروپا و با حمایت سازمان فضایی اروپا (ESA) توسعه یافته است. ماهواره ۵۰کیلوگرمی ESEO بر اساس باس ماهواره‌ای شرکت ایتالیایی سیتائل (SITAEL) طراحی و سخته شده است و به دلیل اعتبارسنجی این باس ماهواره‌ای، برای شرکت مذکور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهواره طی مدت ماموریت 6 ماهه خود که ممکن است برای ۱۲ماه دیگر نیز تمدید شود، با استفاده از دوربینی ساخته شده توسط شرکت دانمارکی دی تی یو اسپیس (DTU Space) تصاویری از زمین تهیه خواهد کرد، به کمک حسگرهایی توسعه‌یافته در دانشگاه بوداپست مجارستان (University of Budapest) سطح تشعشعات در مدار LEO را اندازه‌گیری خواهد نمود، با محموله رادیویی آماتوری خود با زمین ارتباط برقرار کرده و برخی فناوری‌های دیگر را برای ماموریت‌های کوچک و ارزان‌قیمت آینده آزمایش خواهد کرد. پس از پایان ماموریت، ESEO توسط یک بادبان پسایی طراحی‌شده توسط دانشجویان کرانفیلد بریتانیا (Cranfield University) از مدار خارج خواهد شد.