1397/07/17

ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان‌نما برگزار شد

همزمان با هفته جهانی فضا، ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان نما و مرکز علم گنبد مینا آغاز به کار کرد. این ویژه برنامه هفته جهانی فضا با مشارکت و همکاری سازمان فضایی ایران، آسمان نما و مرکز علم گنبد و شرکت نوسازی عباس‌آباد برگزار شد، علاوه بر برگزاری نمایشگاهی با شرکت‌ها و موسسات فعال در...
ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان‌نما برگزار شد

همزمان با هفته جهانی فضا، ویژه برنامه «فضا جهان را متحد می‌کند» در آسمان نما و مرکز علم گنبد مینا آغاز به کار کرد.
این ویژه برنامه هفته جهانی فضا با مشارکت و همکاری سازمان فضایی ایران، آسمان نما و مرکز علم گنبد و شرکت نوسازی عباس‌آباد برگزار شد، علاوه بر برگزاری نمایشگاهی با شرکت‌ها و موسسات فعال در حوزه ترویج و آموزش نجوم، برنامه‌های متنوع و جذاب دیگری با هدف آموزش و ترویج علوم و فناوری فضایی در بین مردم به اجرا گذاشته شد.
نمایش فیلم‌های فضایی و نجومی و بحث کارشناسی از دیگر برنامه‌هایی بود که مورداستقبال عموم مردم قرار گرفت و در این برنامه سعی شد با ارائه موضوعاتی همچون سفر‌های فضایی، اکتشافات فضایی و حیات فرازمینی آخرین دستاورد‌های فناوری فضایی بشر به مردم معرفی شود.
بخش دیگری از این برنامه که برای اولین بار به اجرا درآمد، پرده‌خوانی و نقالی فضایی بود. در این برنامه تلاش شد تا با معرفی دانشمندان ایرانی همچون ابوریحان بیرونی، خیام، خوارزمی و خواجه نصیرالدین طوسی، دستاورد‌ها و فعالیت‌های علمی این دانشمندان بزرگ ایرانی در حوزه نجوم برای مخاطبین معرفی شود.
ورکشاپ ساخت مجسمه‌ها و نماد‌های فضایی با حضور هنرمندان برجسته کشور نیز با آغاز این برنامه کلید خورد و مجسمه‌سازان به اجرای آثار خود در میان مردم و بازدیدکنندگان پرداختند و در این میان نیز اطلاعات علمی هر اثر به مخاطبان ارائه و به پرسش‌های آنان پاسخ داده شد.
عکس‌های راه یافته به نمایشگاه دومین جشنواره عکاسی نجومی امید نیز در این ویژه برنامه به نمایش درآمد و با توجه به سطح کیفی بالای آثار، مورد استقبال بازدیدگنندگان قرار گرفت. در حاشیه این نمایشگاه با حضور رضا ماه منظر، منجم آماتور و خبرنگار علمی، از شگفتی‌ها و زیبایی‌های اعماق آسمان برای مردم سخن گفته شد. در انتهای برنامه نیز بازدید کنندگان به رصد آسمان پرداختند.

داخلی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری مسابقه مقاله نویسی به مناسبت هفته جهانی فضا

1397/07/10
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، این سازمان درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه مقاله‌نویسی با موضوع «فضا جهان را متحد می‌کند» برگزار نماید. مقاله‌های ارسالی توسط کارشناسان...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.