1397/08/01

تصویر نجومی روز ناسا: مجموعه سحابی‌های ان‌جی‌سی ۶۹۱۴

در این تصویر رنگارنگ که تفاوت در رنگ‌های آن به‌خوبی مشخص است، ستاره‌ها، گردوغبار و گازهای درخشان و برافروخته در مجاورت ان‌جی‌سی ۶۹۱۴ قابل مشاهده است. این مجموعه از سحابی‌های بازتابی، حدوداً ۶۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد و در راستای صورت فلکی شمالی ماکیان و صفحه کهکشان راه شیری ما قرار گرفته است.
تصویر نجومی روز ناسا: مجموعه سحابی‌های ان‌جی‌سی ۶۹۱۴

در این تصویر رنگارنگ که تفاوت در رنگ‌های آن به‌خوبی مشخص است، ستاره‌ها، گردوغبار و گازهای درخشان و برافروخته در مجاورت ان‌جی‌سی ۶۹۱۴ قابل مشاهده است.
این مجموعه از سحابی‌های بازتابی، حدوداً ۶۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد و در راستای صورت فلکی شمالی ماکیان و صفحه کهکشان راه شیری ما قرار گرفته است.
ابرهای گردوغبار تیره در تصویر، مانند شبح شده‌اند، این در حالی است که سحابی‌های گسیلشی با هیدروژن قرمز رنگشان و سحابی‌های بازتابی با گردوغبارهای آبی‌رنگشان، این بوم نقاشی کیهانی را تشکیل داده‌اند.
پرتوهای فرابنفش حاصل از ستاره‌های جوان، داغ و پرجرم انجمن ستاره‌ای گسترده ماکیان او بی ۲ (Cygnus OB2) که باعث یونیزه شدن اتم‌های گاز هیدروژن این ناحیه می‌شود، رنگ قرمز خاصی را هنگامی‌که پروتون‌ها و الکترون‌ها باهم مجدداً ترکیب می‌شوند به ابرهای این منطقه می‌دهد.
رنگ آبی ابرهای گردوغبار این منطقه از بازتاب نور آبی‌رنگ ستاره‌های موجود در ماکیان او بی ۲ پدیدار می‌شود.
این تصویر تلسکوپی با پهنای نزدیک به ۱ درجه، حدوداً ۱۰۰ سال نوری پهنا دارد.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: گذر شهاب برساوشی از کنار پارکر

1397/06/26
نور درخشانی که در بالا سمت راست این تصویر مشاهده می‌کنید، یکی از شهاب های بارش برساوشی است.

میدان عمیق سحابی پیله

1397/07/03
درون سحابی پیله یک خوشه ستاره‌ای جدید وجود دارد. این پیله کیهانی در سمت راست‌بالا یک دنباله بلند از ابرهای غباری میان ستاره‌ای را در سمت چپ خود نشان می‌دهد.

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن پرتاب ناموفق ماهواره‌های پیام و دوستی بود. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرده تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.