1397/08/01

تصویر نجومی روز ناسا: مجموعه سحابی‌های ان‌جی‌سی ۶۹۱۴

در این تصویر رنگارنگ که تفاوت در رنگ‌های آن به‌خوبی مشخص است، ستاره‌ها، گردوغبار و گازهای درخشان و برافروخته در مجاورت ان‌جی‌سی ۶۹۱۴ قابل مشاهده است. این مجموعه از سحابی‌های بازتابی، حدوداً ۶۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد و در راستای صورت فلکی شمالی ماکیان و صفحه کهکشان راه شیری ما قرار گرفته است.
تصویر نجومی روز ناسا: مجموعه سحابی‌های ان‌جی‌سی ۶۹۱۴

در این تصویر رنگارنگ که تفاوت در رنگ‌های آن به‌خوبی مشخص است، ستاره‌ها، گردوغبار و گازهای درخشان و برافروخته در مجاورت ان‌جی‌سی ۶۹۱۴ قابل مشاهده است.
این مجموعه از سحابی‌های بازتابی، حدوداً ۶۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد و در راستای صورت فلکی شمالی ماکیان و صفحه کهکشان راه شیری ما قرار گرفته است.
ابرهای گردوغبار تیره در تصویر، مانند شبح شده‌اند، این در حالی است که سحابی‌های گسیلشی با هیدروژن قرمز رنگشان و سحابی‌های بازتابی با گردوغبارهای آبی‌رنگشان، این بوم نقاشی کیهانی را تشکیل داده‌اند.
پرتوهای فرابنفش حاصل از ستاره‌های جوان، داغ و پرجرم انجمن ستاره‌ای گسترده ماکیان او بی ۲ (Cygnus OB2) که باعث یونیزه شدن اتم‌های گاز هیدروژن این ناحیه می‌شود، رنگ قرمز خاصی را هنگامی‌که پروتون‌ها و الکترون‌ها باهم مجدداً ترکیب می‌شوند به ابرهای این منطقه می‌دهد.
رنگ آبی ابرهای گردوغبار این منطقه از بازتاب نور آبی‌رنگ ستاره‌های موجود در ماکیان او بی ۲ پدیدار می‌شود.
این تصویر تلسکوپی با پهنای نزدیک به ۱ درجه، حدوداً ۱۰۰ سال نوری پهنا دارد.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: گذر شهاب برساوشی از کنار پارکر

1397/06/26
نور درخشانی که در بالا سمت راست این تصویر مشاهده می‌کنید، یکی از شهاب های بارش برساوشی است.

میدان عمیق سحابی پیله

1397/07/03
درون سحابی پیله یک خوشه ستاره‌ای جدید وجود دارد. این پیله کیهانی در سمت راست‌بالا یک دنباله بلند از ابرهای غباری میان ستاره‌ای را در سمت چپ خود نشان می‌دهد.

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.