1397/07/14

خاک مریخ را کیلویی ۲۰ دلار بخرید!

گروهی از محققان دانشگاهی خاک مریخ را با روشی علمی و استاندارد شبیه‌سازی کرده‌اند. آن‌ها این خاک را به قیمت هر کیلوگرم ۲۰ دلار همراه هزینه حمل و نقل می‌فروشند. دانشگاه سنترال فلوریدا (University of Central Florida) خاک ماه را به علاوه هزینه حمل و نقل، کیلویی ۲۰ دلار می‌فروشد!
خاک مریخ را کیلویی ۲۰ دلار بخرید!

گروهی از محققان دانشگاهی خاک مریخ را با روشی علمی و استاندارد شبیه‌سازی کرده‌اند. آن‌ها این خاک را به قیمت هر کیلوگرم ۲۰ دلار همراه هزینه حمل و نقل می‌فروشند.
دانشگاه سنترال فلوریدا (University of Central Florida) خاک ماه را به علاوه هزینه حمل و نقل، کیلویی ۲۰ دلار می‌فروشد!  
گروهی از محققان آستروفیزیک دانشگاه  سنترال فلوریدا (UCF)  یک روش علمی و استاندارد برای ابداع خاک ماه و سیارک ارائه کرده اند. این روش شبیه سازی نام گرفته است.  
دان بریت، یکی از اعضای گروه علوم سیاره‌ای این دانشگاه می‌گوید: «باتوجه به افزایش تحقیقات درباره مریخ، این روش کارآمد خواهد بود. اگر قرار باشد ما به مریخ برویم، به غذا، آب و مواد دیگر نیاز داریم. برای کشف راه حل این چالش‌ها باید ایده‌هایمان را آزمایش کنیم. به‌عنوان‌مثال دانشمندان به دنبال روش‌های پرورش مواد غذایی در مریخ هستند. بنابراین باید تکنیک‌هایشان را در خاکی آزمایش کنند که شباهت زیادی به مریخ داشته باشد.»
نشانگرهای شیمیایی موجود در نمونه خاک مریخ که کاوشگرها آن را مشخص کرده‌اند مبنای فرمول تهیه این نوع خاک است.  
در حال حاضر محققان ازخاک‌های شبیه‌سازی شده‌ای استفاده می‌کنند که استاندارد نیستند، بنابراین نتایج آزمایش‌ها با یکدیگر متفاوت است.
از آنجا که فرمول نوین براساس یک روش علمی است و افرادی که خاک را سفارش دهند می‌توانند آن را بسازند و آزمایش‌هایی انجام دهند. به این ترتیب میزان عدم قطعیت در آزمایش‌ها کاسته می‌شود.
به هرحال محققان این دانشگاه معتقدند بازار مناسبی برای خاک شبیه‌سازی شده وجود دارد. جالب آنکه تاکنون ۳۰ سفارش برای دریافت نمونه‌ای از این خاک ثبت شده و حتی یکی از مشتریان آن مرکز فضایی کندی است که نیم تن خاک شبیه سازی شده سفارش داده است.
این محققان تصمیم دارند خاک ماه شبیه‌سازی شده را نیز تولید کنند.

اقتصاد فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آژانس فضایی اروپا از خاک ماه آجر می‌سازد

1397/06/05
آژانس فضایی اروپا (ESA) به‌منظور ساخت سکونت‌گاه برای مأموریت‌های فضایی به ماه در آینده، به دنبال ساخت بلوک‌های ساختمانی از خاک این قمر است. دانشمندان آژانس فضایی اروپا در پی استفاده از...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.