1397/07/10

قرارداد جدید کشورهای مستقل مشترک المنافع برای مقاصد صلح آمیز

کشورهای مستقل مشترک المنافع در نشست خود در شهر دوشنبه تاجیکستان قراردادی را در مورد همکاری, تحقیقات و استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز امضا کردند. در این نشست نمایندگان روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان حضور داشتند. حاضران ضمن اعلام ضرورت استفاده از فناوری فضایی برای بهبود وضعیت...
قرارداد جدید کشورهای مستقل مشترک المنافع برای مقاصد صلح آمیز

سیروس برزو: کشورهای مستقل مشترک المنافع در نشست خود در شهر دوشنبه تاجیکستان قراردادی را در مورد همکاری, تحقیقات و استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز امضا کردند.
در این نشست نمایندگان روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان حضور داشتند. حاضران ضمن اعلام ضرورت استفاده از فناوری فضایی برای بهبود وضعیت زندگی مردم, بر بهره‌برداری از سامانه‌هایی مستقر در فضا برای رفع مشکلات و توسعه وضعیت کشاورزی, کنترل و مهار منابع آبی, توسعه فضای مجازی و استفاده از ماهواره‌ها جهت خدمات اجتماعی و فرهنگی تاکید کردند. شرکت کنندگان همکاری و هماهنگی سازمان‌های دولتی و خصوصی کشورهای مستقل مشترک المنافع در زمینه‌های اساسی تحقیقات فضایی، ایجاد و به اشتراک‌گذاری سامانه‌های ملی سنجش‌ازدور فضاپایه، مخابرات و ارتباطات فضایی، توسعه و استفاده کاربردی از ناوبری ماهواره ای سامانه گلاسنوس (GLONASS) را خواستار شدند. در این قرارداد همچنین بر هم‌افزایی و گرد هم آوردن منابع فکری، علمی و صنعتی کشورهای علاقه‌مند تاکید شده است.
در قرارداد گفته شده که اعضای این کنوانسیون از الحاق هر دولت دیگر در جمع خود استقبال می‌کنند.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»