1397/07/10

قرارداد جدید کشورهای مستقل مشترک المنافع برای مقاصد صلح آمیز

کشورهای مستقل مشترک المنافع در نشست خود در شهر دوشنبه تاجیکستان قراردادی را در مورد همکاری, تحقیقات و استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز امضا کردند. در این نشست نمایندگان روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان حضور داشتند. حاضران ضمن اعلام ضرورت استفاده از فناوری فضایی برای بهبود وضعیت...
قرارداد جدید کشورهای مستقل مشترک المنافع برای مقاصد صلح آمیز

سیروس برزو: کشورهای مستقل مشترک المنافع در نشست خود در شهر دوشنبه تاجیکستان قراردادی را در مورد همکاری, تحقیقات و استفاده از فضا برای مقاصد صلح آمیز امضا کردند.
در این نشست نمایندگان روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان حضور داشتند. حاضران ضمن اعلام ضرورت استفاده از فناوری فضایی برای بهبود وضعیت زندگی مردم, بر بهره‌برداری از سامانه‌هایی مستقر در فضا برای رفع مشکلات و توسعه وضعیت کشاورزی, کنترل و مهار منابع آبی, توسعه فضای مجازی و استفاده از ماهواره‌ها جهت خدمات اجتماعی و فرهنگی تاکید کردند. شرکت کنندگان همکاری و هماهنگی سازمان‌های دولتی و خصوصی کشورهای مستقل مشترک المنافع در زمینه‌های اساسی تحقیقات فضایی، ایجاد و به اشتراک‌گذاری سامانه‌های ملی سنجش‌ازدور فضاپایه، مخابرات و ارتباطات فضایی، توسعه و استفاده کاربردی از ناوبری ماهواره ای سامانه گلاسنوس (GLONASS) را خواستار شدند. در این قرارداد همچنین بر هم‌افزایی و گرد هم آوردن منابع فکری، علمی و صنعتی کشورهای علاقه‌مند تاکید شده است.
در قرارداد گفته شده که اعضای این کنوانسیون از الحاق هر دولت دیگر در جمع خود استقبال می‌کنند.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.