1397/07/10

شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

جرم فضایی موسوم به اموآموا اولین بار در سال ۲۰۱۷کشف شد اما به‌سرعت از برد تلسکوپ محققان خارج شد. باوجوداین اطلاعات کافی برای ردگیری مسیر این جرم فضایی در کهکشان راه شیری در اختیار محققان قرار گرفت.
شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

جرم فضایی موسوم به اموآموا اولین بار در سال ۲۰۱۷ کشف شد اما به‌سرعت از برد تلسکوپ محققان خارج شد. باوجوداین اطلاعات کافی برای ردگیری مسیر این جرم فضایی در کهکشان راه شیری در اختیار محققان قرار گرفت. 

پیش‌ازاین نیز تلاش‌های ناموفقی برای شناسایی مبدأ این جرم فضایی صورت گرفته است. اموآموا هم دارای ویژگی‌های سیارک و هم ویژگی‌های دنباله‌دار است و مانند سیارک‌ها هنگام عبور اموآموا از کنار خورشید یخ موجود در سطح آن به بخار تبدیل شد. این تبخیر یخ موجب افزایش شتاب اموآموا شد و محققان در تلاش اخیر برای شناسایی مبدأ این جرم فضایی تغییر شتاب آن را در محاسبات خود موردتوجه قراردادند. 

در این تحقیقات محققان موسسه ماکس پلانک از اطلاعات به‌دست‌آمده از مأموریت گایا استفاده کردند و مسیر حرکت اموآموا و هزاران ستاره را شبیه‌سازی کردند تا مسیرهای متقاطع و پیچیده آن‌ها را شناسایی کنند. 

با استفاده از این مدل‌ها محققان توانستند چهار جرم فضایی را که دارای سرعت‌پایین بوده و امکان رها شدن اجرام بزرگ از مدار آن‌ها وجود دارد، شناسایی کردند. باوجوداین ممکن است پس از اتمام مأموریت سوم گایا که در سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد، کاندیداهای دیگری به این چهار مورد اضافه شود. 

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»