1397/07/10

شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

جرم فضایی موسوم به اموآموا اولین بار در سال ۲۰۱۷کشف شد اما به‌سرعت از برد تلسکوپ محققان خارج شد. باوجوداین اطلاعات کافی برای ردگیری مسیر این جرم فضایی در کهکشان راه شیری در اختیار محققان قرار گرفت.
شناسایی چهار مبدا احتمالی یک جرم فضایی

جرم فضایی موسوم به اموآموا اولین بار در سال ۲۰۱۷ کشف شد اما به‌سرعت از برد تلسکوپ محققان خارج شد. باوجوداین اطلاعات کافی برای ردگیری مسیر این جرم فضایی در کهکشان راه شیری در اختیار محققان قرار گرفت. 

پیش‌ازاین نیز تلاش‌های ناموفقی برای شناسایی مبدأ این جرم فضایی صورت گرفته است. اموآموا هم دارای ویژگی‌های سیارک و هم ویژگی‌های دنباله‌دار است و مانند سیارک‌ها هنگام عبور اموآموا از کنار خورشید یخ موجود در سطح آن به بخار تبدیل شد. این تبخیر یخ موجب افزایش شتاب اموآموا شد و محققان در تلاش اخیر برای شناسایی مبدأ این جرم فضایی تغییر شتاب آن را در محاسبات خود موردتوجه قراردادند. 

در این تحقیقات محققان موسسه ماکس پلانک از اطلاعات به‌دست‌آمده از مأموریت گایا استفاده کردند و مسیر حرکت اموآموا و هزاران ستاره را شبیه‌سازی کردند تا مسیرهای متقاطع و پیچیده آن‌ها را شناسایی کنند. 

با استفاده از این مدل‌ها محققان توانستند چهار جرم فضایی را که دارای سرعت‌پایین بوده و امکان رها شدن اجرام بزرگ از مدار آن‌ها وجود دارد، شناسایی کردند. باوجوداین ممکن است پس از اتمام مأموریت سوم گایا که در سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد، کاندیداهای دیگری به این چهار مورد اضافه شود. 

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.