1397/07/08

شکارچی جدید سیارات اولین سیاره فراخورشیدی‌ را کشف کرد

اخترشناسان با استفاده از ماهواره بررسی سیارات فراخورشید عبوری موسوم به تس (TESS) موفق به کشف یک سیاره فراخورشید اَبَر زمین شدند که به دور یک ستارۀ بسیار درخشان و خورشید مانند به نام HD 39091 می‌چرخد.
شکارچی جدید سیارات اولین سیاره فراخورشیدی‌ را کشف کرد

 سیاره فراخورشید HD 39091c که بانام‌های  Gliese 9189 , π Mensae  و HIP 26394 نیز شناخته می‌شود، در مدار یک ستاره از نوع G0 واقع‌شده که ۶۰ سال نوری با زمین فاصله دارد. شعاع این ستاره تقریباً ۱٫۱ برابر شعاع خورشید است و از سیارۀ غول‌پیکر دیگر بنام HD 39091b نیز میزبانی می‌کند. سیاره غول‌پیکر ۱۰ برابر جرم مشتری دارد و دوره چرخش آن ۵٫۷ سال هست. سیاره تازه کشف‌شده که HD 39091c نام دارد، هر ۶٫۲۷ روزبه دور ستاره خود می‌چرخد.
دکتر چو هوشنگ‌اند  (Dr. Xu (Chelsea) Huang)، اخترشناس آم.ای.تی (MIT)،  و همکارانش گفتند: «این منظومه از یک سیاره کوچک و یک سیاره غول‌پیکر در یک مداری طولانی و بسیار خارج از مرکز تشکیل یافته است. تا به امروز، تنها چند منظومه دیگر با این نوع معماری دیده‌شده‌اند.» اخترشناسان مشاهدات مربوط به این منظومه را که با ماهواره تس (TESS) متعلق به سازمان فضایی ناسا به دست آمده بود، مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند.
محققان خاطرنشان کردند: «مأموریت تس، جست‌وجوی سیاره‌هایی به اندازه زمین در اطراف نزدیک‌ترین و درخشان‌ترین ستاره‌هاست. چهار تلسکوپ نوری ۱۰ سانتی‌متری برای عکس‌برداری مداوم از سیاره‌های مذکور و بررسی درخشندگی ستاره‌های مناسب استفاده می‌شود. ما موفق به شناسایی یک سیاره در اطراف این منظومه شدیم؛ یعنی دقیقاً همان نوع سیاره‌ای که ماهواره تس برای شناسایی آن طراحی شده است.»
محاسبات تیم محققان نشان می‌دهد که شعاع سیارۀ HD 39091c تقریباً ۲٫۱ برابر شعاع زمین است و جرم آن هم در حدود ۴٫۸ برابر جرم زمین می‌باشد. به‌احتمال زیاد این سیاره حجم بالایی از مواد سبک را در دل خود جای داده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به آب، متان، هیدروژن و هلیوم اشاره کرد. وجود هسته سنگی/آهنی در این سیاره هم بسیار محتمل است.
دکتر هوانگ و همکارانش در پایان اظهار داشتند: «با قدری نزدیک به فروسرخ ۴٫۲۴، ستاره HD 39091 یکی از درخشان‌ترین ستاره‌ها هست که تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌تواند در آینده به بررسی آن پرداخته و جزئیات بیشتری را در خصوص این جرم سماوی و سیارات اطرافش در اختیار ما قرار بدهد.» این اکتشاف و جزئیات مربوط به آن در مجله «Astrophysical Journal Letters» منتشرشده است.

 
منبع: بیگ بنگ

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

امید جدید ناسا به امکان زندگی در سیاره فراخورشیدی

1397/06/28
در ماه اوت سال۲۰۱۶ فضانوردان از رصدخانه جنوبی اروپا وجود یک سیاره شبیه به زمین را در اطراف مدار ستاره کوتوله سرخ پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی تائید کردند.

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.