1397/07/15

مخابرات لیزری در ماهواره‌های مکعبی

شرکت آمریکایی آیرواسپیس کورپوریشن (Aerospace Corporation) با انجام ماموریت اخیر خود با عنوان مخابرات اپتیکال و آزمایش سنسور (OCSD) موفق شد برای نخستین بار مخابرات لیزری را بر روی ماهواره‌های مکعبی پیاده‌سازی نماید. سامانه مخابرات لیزری در این ماموریت توسط دو ماهواره مکعبی آیروکیوب-7بی (AeroCube-7B) و...
مخابرات لیزری در ماهواره‌های مکعبی

شرکت آمریکایی آیرواسپیس کورپوریشن (Aerospace Corporation) با انجام ماموریت اخیر خود با عنوان مخابرات اپتیکال و آزمایش سنسور (OCSD) موفق شد برای نخستین بار مخابرات لیزری را بر روی ماهواره‌های مکعبی پیاده‌سازی نماید. سامانه مخابرات لیزری در این ماموریت توسط دو ماهواره مکعبی آیروکیوب-۷بی (AeroCube-7B) و آیروکیوب-۷سی (AeroCube-7C) در مدار LEO آزمایش شد و داده‌ها را با نرخ ۱۰۰مگابیت بر ثانیه انتقال داد که ۵۰برابر سریع‌تر از نرخ انتقال داده متداول در ماهواره‌های مکعبی می‌باشد.

مخابرات لیزری در ماهواره‌های مکعبی

استیو ایساکوویتز (Steve Isakowitz) مدیر این شرکت می‌گوید: «با توجه به اینکه مخابرات لیزری سریع هم‌اکنون در ماهواره‌های بزرگ به کار گرفته می‌شود، موفقیت در این ماموریت یک دستاورد شاخص محسوب می‌گردد.» همچنین تاد رز Todd Rose)) مسئول ماموریت OCSD تاکید دارد که استفاده از مخابرات لیزری فضا به زمین، تاکنون در ماهواره‌های مکعبی سابقه نداشته است. این فناوری نسبت به سامانه ‌های مخابرات رادیویی که در حال حاضر در ماهواره‌های مکعبی استفاده می‌گردد ابعاد کوچکتر، وزن سبک‌تر و نرخ انتقال داده بالاتری دارد.

ماهواره‌های ماموریت OCSD به روش مونتاژ سخت تولید شده‌اند؛ به این معنی که به منظور هدف‌گیری پایگاه زمینی با اشعه لیزر برای برقراری ارتباط، باید کل ماهواره به آن سمت چرخش کند و امکان چرخش فرستنده لیزر به صورت جداگانه وجود ندارد. این روش مونتاژ این مزیت را دارد که نیاز نیست از تعدادی آینه برای تنظیم زوایای تابش لیزر استفاده شود و به جای آن از یک سامانه کنترلی دقیق برای چرخش کل ماهواره بهره می‌برد. سامانه کنترلی مذکور دقت چرخش تا ۰.۰۲۵درجه داشته و کنترل ارتفاع را با دقت ۴۰برابر دقیق‌تر از ماهواره‌های هم‌رده انجام می‌دهد.

در این ماموریت همچنین یک مانوور مجاورت نیز انجام شد که طی آن دو ماهواره در فاصله ۶ متر از یکدیگر قرار گرفتند و گیرنده‌های GPS خود را آزمایش کردند. در ماموریت‌های آتی قرار است تجهیزات ارزانتری در ماهواره‌های OCSD به کار گرفته شوند. این ماهواره‌ها برای حرکت خود از سامانه پیشرانشی نوآورانه‌ای استفاده می‌کنند که طراحی آن توسط شرکت آیرواسپیس انجام شده و از آب به عنوان پیشرانه استفاده می‌کند. مزیت این سامانه پیشرانش ایمن بودن و عاری بودن آن از مواد آلاینده می‌باشد.

دو ماهواره مکعبی ۱.۵ واحدی ماموریت OCSD که هرکدام ۳کیلوگرم وزن دارند، اواخر سال ۲۰۱۷ به عنوان محموله ثانویه به ایستگاه فضایی فرستاده شده و چند هفته بعد در فضا پیاده‌سازی شدند. لازم به ذکر است که بودجه این ماموریت توسط  برنامه فناوری سازه‌های فضایی کوچک متعلق به دفتر ماموریت‌های فناوری فضایی (STMD) ناسا تامین می‌شود.

منبع: spacedaily

فناوری‌های نوین | مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

بررسی ظرفیت های توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره ای با حضور شرکت های فعال در این حوزه

1397/06/03
در ادامه نشست‌های فنی سازمان فضایی ایران با نقش آفرینان صنعت فضایی کشور، ظرفیت‌های توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره‌ای با حضور مدیران ارشد شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات (SAP) مورد بررسی...

نظارت بر ذوب شدن یخ‌های زمین با ارسال لیزر به فضا

1397/06/05
ناسا ماه آینده یک لیزر به فضا خواهد فرستاد تا بر یخ‌های در حال ذوب زمین نظارت داشته باشد. ناسا در حال آماده شدن برای پرتاب یک ماهواره مدرن و مجهز به لیزر است که به مدت سه سال تغییرات یخچال‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.