1397/07/07

برنامه چین برای رفتن به کره ماه تا سال ۲۰۳۰

چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ در مناطق قطب جنوب و قطب شمال ماه فرود آمده و اکتشاف کند. برنامه اکتشاف ماه چین، به نام "افسانه چانگ ای"(legendary Chang'e) هم شناخته می‌شود. چانگ ای یا چانگ-او در اساطیر چین، ایزد بانوی ماه، دختر ایزد آب‌ها و همسر تیرانداز آسمانی "یی کمانگیر" است.
برنامه چین برای رفتن به کره ماه تا سال ۲۰۳۰

چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ در مناطق قطب جنوب و قطب شمال ماه فرود آمده و اکتشاف کند.

لی گوپینگ (Li Guoping)، مدیر بخش مهندسی "سازمان ملی فضایی چین،  در اجلاس جهانی سواد علمی ۲۰۱۸(World Conference on Science Literacy ۲۰۱۸) در پکن گفت: «در حال حاضر چین در حال برنامه‌ریزی برای انجام چهار مأموریت برای مرحله چهارم برنامه اکتشاف ماه ( lunar exploration program) است.»

برنامه اکتشاف ماه چین، به نام افسانه چانگ ای (legendary Chang'e) هم شناخته می‌شود. چانگ ای یا چانگ-او در اساطیر چین، ایزد بانوی ماه، دختر ایزد آب‌ها و همسر تیرانداز آسمانی "یی کمانگیر" است.

لی طی آن اجلاس گفت:«مرحله چهارم این برنامه شامل فرستادن کاوشگر ماه چانگ‌ای۴ (Chang'e-4 lunar probe) به سمت پنهان ماه(far side of the Moon) در پایان سال ۲۰۱۸ است. انتظار می‌رود این کاوشگر نخستین کاوشگر آسان فرود در سمت پنهان ماه باشد. یک ماهواره بازپخش به نام کوئیکو (Queqiao) نیز در مأموریت چانگ‌ای۴، قرار است به مدار Halo در اطراف نقطه لاگرانژی ثانویه (L۲) سیستم ماه- زمین که حدود ۶۵ هزار کیلومتر از ماه دور است، وارد شود.»

سه مأموریت دیگر شامل آوردن نمونه‌های قمری در زمین برای دومین بار، فرود آوردن در منطقه قطب جنوب و منطقه قطب شمال ماه است. اکتشاف قطب جنوب باهدف بررسی سن خاک ماه و ترکیب ایزوتوپ‌های باد خورشیدی هیدروژن، کربن، هلیم و اکسیژن انجام خواهد شد. هدف اکتشاف در قطب شمال نیز این است که پی ببرند آیا یخ در ناحیه سایه دائمی (permanent shadow area) وجود دارد یا خیر.

سمت پنهان ماه نیم‌کره‌ای از کره ماه است که به‌طور دائمی از کره زمین روی‌گردان است. سمت پنهان ماه نخستین بار در سال ۱۹۵۹ توسط کاوشگر لونا۳ (Luna-3) شوروی عکس‌برداری شد و نخستین رؤیت مستقیم با چشم انسان در سال ۱۹۶۸ و در جریان مأموریت آپولو ۸ صورت گرفت.

سمت پنهان ماه دارای دهانه‌های برخوردی فراوانی است ولی دریاوارهای(گروهی از پهنه‌هایی تیره‌رنگ سطح  کره ماه) کمی دارد. در این سمت از ماه کمتر حوضه‌ای یافت می‌شود که عمق آن به‌اندازه‌ای باشد که اجازه فوران‌های آتش‌فشانی و تشکیل دریاوارها را بدهد. به این خاطر، باوجود این‌که دهانه‌های برخوردی زیادی در هر دو سمت ماه دیده می‌شود اما تفاوت‌ عمق‌ها باعث شده که دریاوارهای بزرگ بیشتر در سمت پیدای ماه تشکیل شوند.
لی در انتها افزود که چین در نظر دارد تا در آینده یک ایستگاه تحقیقاتی علمی را نیز به‌منظور انجام تحقیقات بیشتر در ماه تأسیس کند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.