1397/07/04

همکاری فضایی روسیه با آمریکا در بخش سکوی مداری ماه

رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) گفت: "روسیه دعوت آمریکا برای همکاری در برنامه سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) را رد نمی‌کند." پیشتر برخی رسانه‌ها به نقل از دیمیتری رگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس در دیدار با متخصصان صنعت آینده نوشتند که فدراسیون روسیه...
همکاری فضایی روسیه با آمریکا در بخش سکوی مداری ماه

 رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، گفت: «روسیه دعوت آمریکا برای همکاری در برنامه سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) را رد نمی‌کند.»
پیشتر برخی رسانه‌ها به نقل از دیمیتری رگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس روسکاسموس، در دیدار با متخصصان صنعت آینده نوشتند که فدراسیون روسیه حاضر به شرکت در این برنامه نیست.
ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه، گفت: «این که برخی رسانه‌ها نوشته‌اند روسیه حاضر نیست در برنامه سکوی مداری ماه با آمریکا مشارکت کند درست نیست.»
وی با بیان اینکه مذاکرات ادامه دارد، افزود: «ما برای همکاری و مشارکت در برنامه‌های مختلف فضایی آماده‌ایم.»
راگوزین در جلسه‌ با متخصصان آینده گفت که برنامه‌های مربوط به کره ماه نقطه اوج فعالیت علمی تمام قدرت‌های فضایی است. بطور مثال آمریکا در حال توسعه برنامه خود با نام سکوی مداری ماه است. آن‌ها در هر حال ما را به شرکت در این برنامه دعوت می‌کنند و من این نگاه را که روسیه به سادگی نمی‌تواند در پروژه‌های دیگران در نقش‌های ثانوی حضور یابد دوست ندارم.
وی همچنین یادآور شد که فدراسیون روسیه سیستم حمل‌ونقل فضایی خود را ایجاد می‌کند.
برنامه ایجاد یک ایستگاه فضایی در نزدیکی ماه به بهار سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد.  در آن زمان خبرگزاری تاس از همکاری شرکت روسی فناوری‌های فضایی انرگیا و شرکت آمریکایی بوئینگ با حمایت سازمان‌های فضایی دو کشور خبر داد.
این برنامه که قبلاً از آن به اسم  دروازه فضایی دوردست(Deep Space Gateway) یاد می‌شد اینک در اسناد رسمی ناسا  سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) نامیده می‌شود.
در اواخر سپتامبر ۲۰۱۷، در کنگره فضایی در آدلاید استرالیا، یک بیانیه مشترک بین روسکاسموس و  ناسا امضا شد که نشان می‌داد دو طرف برای اجرای طرح‌های اکتشاف فضایی قصد همکاری دارند و مایلند در مورد برنامه‌ریزی جهت ایجاد یک پایگاه فضایی در محدوده کره ماه مشارکت داشته باشند.

فضانوردی و سرنشین‌دار | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بزرگنمایی آمریکایی‌ها در مورد فعالیت‌های نظامی‌روسیه در فضا

1397/06/05
این روزها رسانه‌ها و مقامات آمریکایی دائما تلاش می‌کنند تا با بزرگنمایی فعالیت‌های روسیه در حوزه نظامی‌کردن فضا، تصمیمات مقامات خود در این زمینه از جمله ایجاد ارتش فضایی را توجیه کنند. در...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.