1397/07/04

همکاری فضایی روسیه با آمریکا در بخش سکوی مداری ماه

رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) گفت: "روسیه دعوت آمریکا برای همکاری در برنامه سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) را رد نمی‌کند." پیشتر برخی رسانه‌ها به نقل از دیمیتری رگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس در دیدار با متخصصان صنعت آینده نوشتند که فدراسیون روسیه...
همکاری فضایی روسیه با آمریکا در بخش سکوی مداری ماه

 رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، گفت: «روسیه دعوت آمریکا برای همکاری در برنامه سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) را رد نمی‌کند.»
پیشتر برخی رسانه‌ها به نقل از دیمیتری رگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس روسکاسموس، در دیدار با متخصصان صنعت آینده نوشتند که فدراسیون روسیه حاضر به شرکت در این برنامه نیست.
ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه، گفت: «این که برخی رسانه‌ها نوشته‌اند روسیه حاضر نیست در برنامه سکوی مداری ماه با آمریکا مشارکت کند درست نیست.»
وی با بیان اینکه مذاکرات ادامه دارد، افزود: «ما برای همکاری و مشارکت در برنامه‌های مختلف فضایی آماده‌ایم.»
راگوزین در جلسه‌ با متخصصان آینده گفت که برنامه‌های مربوط به کره ماه نقطه اوج فعالیت علمی تمام قدرت‌های فضایی است. بطور مثال آمریکا در حال توسعه برنامه خود با نام سکوی مداری ماه است. آن‌ها در هر حال ما را به شرکت در این برنامه دعوت می‌کنند و من این نگاه را که روسیه به سادگی نمی‌تواند در پروژه‌های دیگران در نقش‌های ثانوی حضور یابد دوست ندارم.
وی همچنین یادآور شد که فدراسیون روسیه سیستم حمل‌ونقل فضایی خود را ایجاد می‌کند.
برنامه ایجاد یک ایستگاه فضایی در نزدیکی ماه به بهار سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد.  در آن زمان خبرگزاری تاس از همکاری شرکت روسی فناوری‌های فضایی انرگیا و شرکت آمریکایی بوئینگ با حمایت سازمان‌های فضایی دو کشور خبر داد.
این برنامه که قبلاً از آن به اسم  دروازه فضایی دوردست(Deep Space Gateway) یاد می‌شد اینک در اسناد رسمی ناسا  سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) نامیده می‌شود.
در اواخر سپتامبر ۲۰۱۷، در کنگره فضایی در آدلاید استرالیا، یک بیانیه مشترک بین روسکاسموس و  ناسا امضا شد که نشان می‌داد دو طرف برای اجرای طرح‌های اکتشاف فضایی قصد همکاری دارند و مایلند در مورد برنامه‌ریزی جهت ایجاد یک پایگاه فضایی در محدوده کره ماه مشارکت داشته باشند.

فضانوردی و سرنشین‌دار | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بزرگنمایی آمریکایی‌ها در مورد فعالیت‌های نظامی‌روسیه در فضا

1397/06/05
این روزها رسانه‌ها و مقامات آمریکایی دائما تلاش می‌کنند تا با بزرگنمایی فعالیت‌های روسیه در حوزه نظامی‌کردن فضا، تصمیمات مقامات خود در این زمینه از جمله ایجاد ارتش فضایی را توجیه کنند. در...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایرباس استارت‌آپی برای دست‌یابی آسان به تصاویر فضایی راه‌اندازی کرد

شرکت ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) با راه‌اندازی استارت‌آپی به نام آپ۴۲ (UP42) تصمیم دارد دسترسی کاربران به تصاویر رزولوشن بالای ماهواره‌ای و نیز تصاویر تهیه‌شده با پهپادها را ساده‌تر کند. این استارت‌آپ علاوه بر دسترسی به خود تصاویر ماهواره‌ای، الگوریتم‌های آماده استفاده‌ای را برای پردازش‌هایی چون حذف ابرها و تشخیص تغییرات با هزینه اندک در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این الگوریتم‌ها می‌توانند تغییراتی مانند احداث ساختمان‌های جدید یا از بین رفتن جنگل‌ها را تشخیص دهند.