1397/07/04

همکاری فضایی روسیه با آمریکا در بخش سکوی مداری ماه

رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) گفت: "روسیه دعوت آمریکا برای همکاری در برنامه سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) را رد نمی‌کند." پیشتر برخی رسانه‌ها به نقل از دیمیتری رگوزین (Dmitry Rogozin) رئیس روسکاسموس در دیدار با متخصصان صنعت آینده نوشتند که فدراسیون روسیه...
همکاری فضایی روسیه با آمریکا در بخش سکوی مداری ماه

 رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، گفت: «روسیه دعوت آمریکا برای همکاری در برنامه سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) را رد نمی‌کند.»
پیشتر برخی رسانه‌ها به نقل از دیمیتری رگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس روسکاسموس، در دیدار با متخصصان صنعت آینده نوشتند که فدراسیون روسیه حاضر به شرکت در این برنامه نیست.
ولادیمیر اوستیمنکو (Vladimir Ostimenko)، رئیس دایره مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه، گفت: «این که برخی رسانه‌ها نوشته‌اند روسیه حاضر نیست در برنامه سکوی مداری ماه با آمریکا مشارکت کند درست نیست.»
وی با بیان اینکه مذاکرات ادامه دارد، افزود: «ما برای همکاری و مشارکت در برنامه‌های مختلف فضایی آماده‌ایم.»
راگوزین در جلسه‌ با متخصصان آینده گفت که برنامه‌های مربوط به کره ماه نقطه اوج فعالیت علمی تمام قدرت‌های فضایی است. بطور مثال آمریکا در حال توسعه برنامه خود با نام سکوی مداری ماه است. آن‌ها در هر حال ما را به شرکت در این برنامه دعوت می‌کنند و من این نگاه را که روسیه به سادگی نمی‌تواند در پروژه‌های دیگران در نقش‌های ثانوی حضور یابد دوست ندارم.
وی همچنین یادآور شد که فدراسیون روسیه سیستم حمل‌ونقل فضایی خود را ایجاد می‌کند.
برنامه ایجاد یک ایستگاه فضایی در نزدیکی ماه به بهار سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد.  در آن زمان خبرگزاری تاس از همکاری شرکت روسی فناوری‌های فضایی انرگیا و شرکت آمریکایی بوئینگ با حمایت سازمان‌های فضایی دو کشور خبر داد.
این برنامه که قبلاً از آن به اسم  دروازه فضایی دوردست(Deep Space Gateway) یاد می‌شد اینک در اسناد رسمی ناسا  سکوی مداری ماه (Lunar Orbital Platform-Gateway) نامیده می‌شود.
در اواخر سپتامبر ۲۰۱۷، در کنگره فضایی در آدلاید استرالیا، یک بیانیه مشترک بین روسکاسموس و  ناسا امضا شد که نشان می‌داد دو طرف برای اجرای طرح‌های اکتشاف فضایی قصد همکاری دارند و مایلند در مورد برنامه‌ریزی جهت ایجاد یک پایگاه فضایی در محدوده کره ماه مشارکت داشته باشند.

فضانوردی و سرنشین‌دار | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بزرگنمایی آمریکایی‌ها در مورد فعالیت‌های نظامی‌روسیه در فضا

1397/06/05
این روزها رسانه‌ها و مقامات آمریکایی دائما تلاش می‌کنند تا با بزرگنمایی فعالیت‌های روسیه در حوزه نظامی‌کردن فضا، تصمیمات مقامات خود در این زمینه از جمله ایجاد ارتش فضایی را توجیه کنند. در...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک ماهواره دانشجویی و هزار آزمایش فناوری

یکی از ۶۴محموله‌ای که هفته گذشته در پرتاب دسته‌جمعی فالکون ۹ (Falcon 9) به فضا ارسال شد، ماهواره دانشجویی ESEO بود. این ماهواره از همکاری بیش از ۶۰۰دانشجو از ۱۰دانشگاه در سرتاسر اروپا و با حمایت سازمان فضایی اروپا (ESA) توسعه یافته است. ماهواره ۵۰کیلوگرمی ESEO بر اساس باس ماهواره‌ای شرکت ایتالیایی سیتائل (SITAEL) طراحی و سخته شده است و به دلیل اعتبارسنجی این باس ماهواره‌ای، برای شرکت مذکور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهواره طی مدت ماموریت 6 ماهه خود که ممکن است برای ۱۲ماه دیگر نیز تمدید شود، با استفاده از دوربینی ساخته شده توسط شرکت دانمارکی دی تی یو اسپیس (DTU Space) تصاویری از زمین تهیه خواهد کرد، به کمک حسگرهایی توسعه‌یافته در دانشگاه بوداپست مجارستان (University of Budapest) سطح تشعشعات در مدار LEO را اندازه‌گیری خواهد نمود، با محموله رادیویی آماتوری خود با زمین ارتباط برقرار کرده و برخی فناوری‌های دیگر را برای ماموریت‌های کوچک و ارزان‌قیمت آینده آزمایش خواهد کرد. پس از پایان ماموریت، ESEO توسط یک بادبان پسایی طراحی‌شده توسط دانشجویان کرانفیلد بریتانیا (Cranfield University) از مدار خارج خواهد شد.