1397/07/14

بسترهای قانونی برای کسب‌وکارهای فضايی ايجاد شود

رئیس سازمان فضایی ایران بابیان اینکه در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار همکاری ۴۸سازمان با کسب‌وکارهای فضاپایه شدیم، گفت: «رئیس‌جمهور با ارجاع این نامه به سازمان‌ها، بر لزوم این تعامل تأکید کرد.» مرتضی براری با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای توسعه کسب‌وکارهای حوزه فضایی اظهار داشت: «دولت باید بسترهای...
بسترهای قانونی برای کسب‌وکارهای فضايی ايجاد شود

رئیس سازمان فضایی ایران بابیان اینکه در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار همکاری ۴۸سازمان با کسب‌وکارهای فضاپایه شدیم، گفت: «رئیس‌جمهور با ارجاع این نامه به سازمان‌ها، بر لزوم این تعامل تأکید کرد.»
مرتضی براری با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای توسعه کسب‌وکارهای حوزه فضایی اظهار داشت: «دولت باید بسترهای قانونی را برای شکل‌گیری کسب‌وکارهای فضاپایه در کشور فراهم کرده و موانع موجود را رفع کند.»
وی با اشاره به لزوم آزادسازی داده‌ها و اطلاعات دستگاه‌های دولتی برای در اختیار گذاشتن کسب‌وکارها، گفت: «ما در بندی از برنامه توسعه فضایی کشور، بر لزوم آزادسازی داده‌های دستگاه‌های دولتی تأکید کرده‌ایم تا این اطلاعات در اختیار کسب‌وکارها قرارگرفته و بتوان از آن‌ها، خدمات دریافت کرد.»
رئیس سازمان فضایی ایران بابیان اینکه هم‌اکنون داده‌های فضایی در کل دنیا، توانسته در کاهش هزینه‌های کشاورزی نقش‌آفرینی کند، ادامه داد: «تجربه سایر کشورها نشان می‌دهد که داده‌های فضایی و خدمات کسب‌وکارهای فضاپایه در این زمینه، در افزایش تولید و رشد اقتصاد کشاورزی نقش‌آفرینی کرده است.»
معاون وزیر ارتباطات با تأکید بااینکه به دنبال برگزاری جلسه با سازمان‌های مرتبط برای تعامل در حوزه کسب‌وکارهای فضاپایه هستیم، افزود: «در این زمینه ۴۸سازمان دولتی که مصرف‌کننده مستقیم داده‌های ماهواره‌های سنجشی هستند، شناسایی‌شده‌اند و همین اتفاق در حال شکل‌گیری برای خدمات ماهواره‌های مخابراتی نیز است.»
وی بابیان اینکه این دستگاه‌ها باید بستر را برای شکل‌گیری کسب‌وکارها باز کنند، گفت: «در این زمینه نامه‌ای به رئیس‌جمهور ارسال کردیم و خواستار تعامل این سازمان‌ها به‌عنوان حاکمیت برای بسترسازی کسب‌وکارهای فضاپایه شدیم. رئیس‌جمهور نیز این نامه را به سازمان‌ها ارجاع داده و بر لزوم همکاری و تعامل آن‌ها دراین‌باره تأکید کردند.»
براری گفت: «در زمینه ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، ۵اولویت برای شکل‌گیری کسب‌وکارها پیگیری می‌شود. باید در این حوزه نگاه از جنس کارفرمایی به سمت ارائه خدمات تغییر کند و دستگاه‌هایی مانند وزارت کشاورزی، سازمان‌های محیط‌زیست و مدیریت بحران، از این خدمات استفاده کنند.»
وی بابیان اینکه در فضای ترویجی در حال معرفی کسب‌وکارهای فضاپایه هستیم و برای جانماندن از فناوری‌های مرتبط با فناوری فضایی باید برای ایجاد این کسب‌وکارها بسترسازی کنیم، اضافه کرد: «در توسعه کسب‌وکارهای حوزه آی‌سی‌تی (ICT) خلأ داشتیم و به دلیل آنکه دولت مجوز نسل سوم موبایل را با تأخیر داد، در این حوزه نسبت به سایر کشورها، دچار شکاف شدیم و کسب‌وکارهای خارجی بازار داخل را در اختیار گرفتند.
رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: «در بخش فناوری فضایی هم‌اکنون شکاف نسبت به سایر کشورها، حداقل است و درصورتی‌که موانع کسب‌وکارهای فضاپایه برداشته و به‌موقع مجوز فعالیت به کسب‌وکارها داده شود، می‌توان امیدوار بود که بازار در اختیار خودمان باشد.»
وی بابیان اینکه آژانس فضایی اروپا در حال حمایت از ۵۰۰استارتاپ حوزه فضایی است، گفت: «ما نیز باید در کشور کسب‌وکارهای فضاپایه را شکل دهیم تا مردم بتوانند خدمات باکیفیت و ارزان دریافت کنند.»
براری با تأکید بااینکه نباید کل مطالبات جامعه از بخش فضایی کشور، پرتاب ماهواره باشد، ادامه داد: «باید توسعه فناوری به سمت حل مشکلات جامعه و خدمات‌دهی به مردم برود و کاربردهای فناوری فضایی برای مردم ملموس باشد.»
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: هم‌اکنون داده‌های رایگان فضایی در اختیار سازمان‌ها است اما مورداستفاده قرار نمی‌گیرد و مطالبه جامعه فقط این است که چرا ماهواره به فضا پرتاب نمی‌شود.

 

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تجهیز آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی با استانداردهای سازمان فضایی اروپا (ESA)

1397/06/31
پژوهشگاه فضایی آزمایشگاه خواص جرمی برای سنجش تجهیزات و سامانه‌های فضایی تا جرم یک‌تن را مطابق با استاندارد‌های سازمان فضایی اروپا اندازه‌گیری کرده است. آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.