1397/07/14

بسترهای قانونی برای کسب‌وکارهای فضايی ايجاد شود

رئیس سازمان فضایی ایران بابیان اینکه در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار همکاری ۴۸سازمان با کسب‌وکارهای فضاپایه شدیم، گفت: «رئیس‌جمهور با ارجاع این نامه به سازمان‌ها، بر لزوم این تعامل تأکید کرد.» مرتضی براری با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای توسعه کسب‌وکارهای حوزه فضایی اظهار داشت: «دولت باید بسترهای...
بسترهای قانونی برای کسب‌وکارهای فضايی ايجاد شود

رئیس سازمان فضایی ایران بابیان اینکه در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار همکاری ۴۸سازمان با کسب‌وکارهای فضاپایه شدیم، گفت: «رئیس‌جمهور با ارجاع این نامه به سازمان‌ها، بر لزوم این تعامل تأکید کرد.»
مرتضی براری با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای توسعه کسب‌وکارهای حوزه فضایی اظهار داشت: «دولت باید بسترهای قانونی را برای شکل‌گیری کسب‌وکارهای فضاپایه در کشور فراهم کرده و موانع موجود را رفع کند.»
وی با اشاره به لزوم آزادسازی داده‌ها و اطلاعات دستگاه‌های دولتی برای در اختیار گذاشتن کسب‌وکارها، گفت: «ما در بندی از برنامه توسعه فضایی کشور، بر لزوم آزادسازی داده‌های دستگاه‌های دولتی تأکید کرده‌ایم تا این اطلاعات در اختیار کسب‌وکارها قرارگرفته و بتوان از آن‌ها، خدمات دریافت کرد.»
رئیس سازمان فضایی ایران بابیان اینکه هم‌اکنون داده‌های فضایی در کل دنیا، توانسته در کاهش هزینه‌های کشاورزی نقش‌آفرینی کند، ادامه داد: «تجربه سایر کشورها نشان می‌دهد که داده‌های فضایی و خدمات کسب‌وکارهای فضاپایه در این زمینه، در افزایش تولید و رشد اقتصاد کشاورزی نقش‌آفرینی کرده است.»
معاون وزیر ارتباطات با تأکید بااینکه به دنبال برگزاری جلسه با سازمان‌های مرتبط برای تعامل در حوزه کسب‌وکارهای فضاپایه هستیم، افزود: «در این زمینه ۴۸سازمان دولتی که مصرف‌کننده مستقیم داده‌های ماهواره‌های سنجشی هستند، شناسایی‌شده‌اند و همین اتفاق در حال شکل‌گیری برای خدمات ماهواره‌های مخابراتی نیز است.»
وی بابیان اینکه این دستگاه‌ها باید بستر را برای شکل‌گیری کسب‌وکارها باز کنند، گفت: «در این زمینه نامه‌ای به رئیس‌جمهور ارسال کردیم و خواستار تعامل این سازمان‌ها به‌عنوان حاکمیت برای بسترسازی کسب‌وکارهای فضاپایه شدیم. رئیس‌جمهور نیز این نامه را به سازمان‌ها ارجاع داده و بر لزوم همکاری و تعامل آن‌ها دراین‌باره تأکید کردند.»
براری گفت: «در زمینه ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، ۵اولویت برای شکل‌گیری کسب‌وکارها پیگیری می‌شود. باید در این حوزه نگاه از جنس کارفرمایی به سمت ارائه خدمات تغییر کند و دستگاه‌هایی مانند وزارت کشاورزی، سازمان‌های محیط‌زیست و مدیریت بحران، از این خدمات استفاده کنند.»
وی بابیان اینکه در فضای ترویجی در حال معرفی کسب‌وکارهای فضاپایه هستیم و برای جانماندن از فناوری‌های مرتبط با فناوری فضایی باید برای ایجاد این کسب‌وکارها بسترسازی کنیم، اضافه کرد: «در توسعه کسب‌وکارهای حوزه آی‌سی‌تی (ICT) خلأ داشتیم و به دلیل آنکه دولت مجوز نسل سوم موبایل را با تأخیر داد، در این حوزه نسبت به سایر کشورها، دچار شکاف شدیم و کسب‌وکارهای خارجی بازار داخل را در اختیار گرفتند.
رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: «در بخش فناوری فضایی هم‌اکنون شکاف نسبت به سایر کشورها، حداقل است و درصورتی‌که موانع کسب‌وکارهای فضاپایه برداشته و به‌موقع مجوز فعالیت به کسب‌وکارها داده شود، می‌توان امیدوار بود که بازار در اختیار خودمان باشد.»
وی بابیان اینکه آژانس فضایی اروپا در حال حمایت از ۵۰۰استارتاپ حوزه فضایی است، گفت: «ما نیز باید در کشور کسب‌وکارهای فضاپایه را شکل دهیم تا مردم بتوانند خدمات باکیفیت و ارزان دریافت کنند.»
براری با تأکید بااینکه نباید کل مطالبات جامعه از بخش فضایی کشور، پرتاب ماهواره باشد، ادامه داد: «باید توسعه فناوری به سمت حل مشکلات جامعه و خدمات‌دهی به مردم برود و کاربردهای فناوری فضایی برای مردم ملموس باشد.»
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: هم‌اکنون داده‌های رایگان فضایی در اختیار سازمان‌ها است اما مورداستفاده قرار نمی‌گیرد و مطالبه جامعه فقط این است که چرا ماهواره به فضا پرتاب نمی‌شود.

 

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تجهیز آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی با استانداردهای سازمان فضایی اروپا (ESA)

1397/06/31
پژوهشگاه فضایی آزمایشگاه خواص جرمی برای سنجش تجهیزات و سامانه‌های فضایی تا جرم یک‌تن را مطابق با استاندارد‌های سازمان فضایی اروپا اندازه‌گیری کرده است. آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.