1397/07/04

معماری آینده ماه و مریخ با اوریگامی

طرح‌های معماری آینده برای ساخت سکونتگاه‌های هوشمند انسان و ایستگاه‌های تحقیقاتی در ماه و سیاره مریخ، با استفاده از هنر اوریگامی و منسوجات با کارایی بالا، تسهیل می‌شود.
معماری آینده ماه و مریخ با اوریگامی

طرح‌های معماری آینده برای ساخت سکونتگاه‌های هوشمند انسان و ایستگاه‌های تحقیقاتی در ماه و سیاره مریخ، با استفاده از هنر اوریگامی و منسوجات با کارایی بالا، تسهیل می‌شود.
آزمایش‌ میدانی نمونه اولیه طرح اوریگامی در پروژه ماه‌مریخ (MoonMars) هم‌زمان با برگزاری کنگره علوم سیاره‌ای اروپا (EPSC 2018) که از تاریخ ۱۶تا ۲۱سپتامبر در برلین آلمان برگزار شد، موردبررسی قرار گرفت.
پروژه ماه‌مریخ، همکاری مشترک میان گروه بین‌‌المللی کاری اکتشافات ماه (ILEWG)، مرکز فناوری و تحقیقات فضایی اروپا وابسته به آژانس فضایی اروپا (ESA-ESTEC) و استودیو معماری سمیرا‌بون (Samira Boon) است.
محققان در این پروژه تلاش می‌کنند تا اوریگامی ،هنر کاغذ و تا،  را در فرآیندهای دیجیتالی بافندگی برای ایجاد ساختارهای پیچیده مورداستفاده قرار دهند.  درنهایت، این ساختارهای پیچیده با حجم بسیار کم و فشرده، به‌راحتی به فضا منتقل‌شده و می‌تواند برای ساخت سکونتگاه یا ایستگاه‌های فضایی در ماه یا مریخ مورداستفاده قرار بگیرد.

معماری آینده ماه و مریخ با اوریگامی
در محیط خشن فضا، استفاده از منسوجات با کارایی بالا و ساختار انعطاف‌پذیر اوریگامی، مزایایی معماری منحصربه‌فردی به همراه دارد. شکل زاویه‌دار ساختارهای اوریگامی بدین معناست که احتمال برخورد خرده شهاب‌سنگ‌ها با سطوح در زاویه ۹۰درجه کاهش پیداکرده و از فضانوردان مستقر در سکونتگاه، محافظت می‌کند.
همچنین پنل‌های خورشیدی تعبیه‌شده در ساختارهایی باقابلیت تغییر شکل می‌تواند بر اساس موقعیت خورشید، تغییر وضعیت داده و حداکثر انرژی خورشیدی ممکن را جذب کند. ساختار اوریگامی سکونتگاه‌های فضایی از قابلیت تغییر شکل برخوردار بوده و می‌تواند جهت تغییر روشنایی داخلی و شرایط آب و هوایی مورداستفاده قرار بگیرد.
دکتر آنا سیتنیکووا (Anna Sitnikova)، مدیر پروژه ماه‌مریخ تأکید کرد: «سازه‌های اوریگامی ساخته‌شده از منسوجات با کارایی بالا می‌تواند به اشکال مختلف تا شده و سپس مورداستفاده قرار بگیرد. این سازه‌ها طول عمر بالایی داشته و از انعطاف‌پذیری مناسبی برای استفاده مجدد در پروژه‌های فضایی در پیکربندی‌ها و اندازه‌های مختلف برخوردار هستند.»
در ادامه آزمایش نمونه اولیه تونل ورودی در آوریل۲۰۱۸ و کنگره اخیر ایی.پی.اس.سی۲۰۱۸ (EPSC 2018)، دور جدید آزمایش‌ها برای ژوئن۲۰۱۹ در مرکز فضایی سوئیس برنامه‌ریزی‌شده است. در سپتامبر۲۰۱۹ ،شهریور۹۸، نیز محققان با سفر به ایسلند، کارایی این سیستم را ارزیابی می‌کنند.

منبع: سینا پرس

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار | توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

واکنش ایلان ماسک به ادعای عدم امکان سکونت انسان در مریخ

1397/05/14
مطالعات انجام‌شده توسط ناسا، امکان زندگی در مریخ (مانند زمین) را غیرممکن دانسته و همه سناریوهای ممکن برای این کار را رد می‌کند؛ بااین‌حال ایلان ماسک (Elon musk) نظر دیگری دارد. تجزیه‌وتحلیل...

سکونتگاه فضانوردان در سفر به عمق فضا

1397/06/03
شرکت لاکهید مارتین (Lockheed Martin) در قالب قرارداری با ناسا، درحال طراحی نمونه اولیه سکونتگاهی برای فضانوردان در سفر به عمق فضا است. شرکت لاکهید مارتین به همراه بوئینگ (Boing)، سیستم‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک ماهواره دانشجویی و هزار آزمایش فناوری

یکی از ۶۴محموله‌ای که هفته گذشته در پرتاب دسته‌جمعی فالکون ۹ (Falcon 9) به فضا ارسال شد، ماهواره دانشجویی ESEO بود. این ماهواره از همکاری بیش از ۶۰۰دانشجو از ۱۰دانشگاه در سرتاسر اروپا و با حمایت سازمان فضایی اروپا (ESA) توسعه یافته است. ماهواره ۵۰کیلوگرمی ESEO بر اساس باس ماهواره‌ای شرکت ایتالیایی سیتائل (SITAEL) طراحی و سخته شده است و به دلیل اعتبارسنجی این باس ماهواره‌ای، برای شرکت مذکور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهواره طی مدت ماموریت 6 ماهه خود که ممکن است برای ۱۲ماه دیگر نیز تمدید شود، با استفاده از دوربینی ساخته شده توسط شرکت دانمارکی دی تی یو اسپیس (DTU Space) تصاویری از زمین تهیه خواهد کرد، به کمک حسگرهایی توسعه‌یافته در دانشگاه بوداپست مجارستان (University of Budapest) سطح تشعشعات در مدار LEO را اندازه‌گیری خواهد نمود، با محموله رادیویی آماتوری خود با زمین ارتباط برقرار کرده و برخی فناوری‌های دیگر را برای ماموریت‌های کوچک و ارزان‌قیمت آینده آزمایش خواهد کرد. پس از پایان ماموریت، ESEO توسط یک بادبان پسایی طراحی‌شده توسط دانشجویان کرانفیلد بریتانیا (Cranfield University) از مدار خارج خواهد شد.