1397/07/04

عکس بالون ناسا از ابرهای قطبی

یک بالون ناسا با دوربین های بسیار قدرتمند از ابرهای مزوسفریک قطبی عکاسی کرده است.
عکس بالون ناسا از ابرهای قطبی

   یک بالون ناسا با دوربین های بسیار قدرتمند از ابرهای مزوسفریک قطبی عکاسی کرده است.

   باولنی متعلق به ناسا تصاویری نادر از مرز اتمسفر زمین ثبت کرده است. این بالون با دوربین‌های قدرتمند گروهی از ابرهای  الکتریکی آبی را بررسی کرده است. این بالون مربوط به یک مأموریت ناسا به نام PMC Turbo بود. این مأموریت از ۸ جولای آغازشده بود. در این مأموریت یک بالون عظیم برای مطالعه ابرهای مزوسفریک به ارتفاع ۵۰ مایلی سطح زمین در منطقه‌ای در سوئد ارسال شد. طی این پرواز دوربین‌های همراه بالون ۶ میلیون تصویر باکیفیت از اتمسفر زمین ارسال می‌شوند. بیشتر این تصاویر  مربوط به ابرهای مزوسفریک قطبی یا PMC است.

   ابرهای مزوسفریک قطبی در ارتفاع ۵۰ مایلی قطب‌های زمین در تابستان به وجود می‌آیند. آن‌ها از کریستال‌های یخی ساخته‌شده‌اند و مانند خطوط نازکی در آسمان هستند.

عکس بالون ناسا از ابرهای قطبی

    این ابرها فقط هنگام گرگ‌ومیش مشخص هستند زیرا زاویه خورشید سبب می‌شود آن‌ها به رنگ های آبی یا سفید بدرخشند.

 

سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

یک ماهواره دانشجویی و هزار آزمایش فناوری

یکی از ۶۴محموله‌ای که هفته گذشته در پرتاب دسته‌جمعی فالکون ۹ (Falcon 9) به فضا ارسال شد، ماهواره دانشجویی ESEO بود. این ماهواره از همکاری بیش از ۶۰۰دانشجو از ۱۰دانشگاه در سرتاسر اروپا و با حمایت سازمان فضایی اروپا (ESA) توسعه یافته است. ماهواره ۵۰کیلوگرمی ESEO بر اساس باس ماهواره‌ای شرکت ایتالیایی سیتائل (SITAEL) طراحی و سخته شده است و به دلیل اعتبارسنجی این باس ماهواره‌ای، برای شرکت مذکور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهواره طی مدت ماموریت 6 ماهه خود که ممکن است برای ۱۲ماه دیگر نیز تمدید شود، با استفاده از دوربینی ساخته شده توسط شرکت دانمارکی دی تی یو اسپیس (DTU Space) تصاویری از زمین تهیه خواهد کرد، به کمک حسگرهایی توسعه‌یافته در دانشگاه بوداپست مجارستان (University of Budapest) سطح تشعشعات در مدار LEO را اندازه‌گیری خواهد نمود، با محموله رادیویی آماتوری خود با زمین ارتباط برقرار کرده و برخی فناوری‌های دیگر را برای ماموریت‌های کوچک و ارزان‌قیمت آینده آزمایش خواهد کرد. پس از پایان ماموریت، ESEO توسط یک بادبان پسایی طراحی‌شده توسط دانشجویان کرانفیلد بریتانیا (Cranfield University) از مدار خارج خواهد شد.