1397/07/04

عکس بالون ناسا از ابرهای قطبی

یک بالون ناسا با دوربین های بسیار قدرتمند از ابرهای مزوسفریک قطبی عکاسی کرده است.
عکس بالون ناسا از ابرهای قطبی

   یک بالون ناسا با دوربین های بسیار قدرتمند از ابرهای مزوسفریک قطبی عکاسی کرده است.

   باولنی متعلق به ناسا تصاویری نادر از مرز اتمسفر زمین ثبت کرده است. این بالون با دوربین‌های قدرتمند گروهی از ابرهای  الکتریکی آبی را بررسی کرده است. این بالون مربوط به یک مأموریت ناسا به نام PMC Turbo بود. این مأموریت از ۸ جولای آغازشده بود. در این مأموریت یک بالون عظیم برای مطالعه ابرهای مزوسفریک به ارتفاع ۵۰ مایلی سطح زمین در منطقه‌ای در سوئد ارسال شد. طی این پرواز دوربین‌های همراه بالون ۶ میلیون تصویر باکیفیت از اتمسفر زمین ارسال می‌شوند. بیشتر این تصاویر  مربوط به ابرهای مزوسفریک قطبی یا PMC است.

   ابرهای مزوسفریک قطبی در ارتفاع ۵۰ مایلی قطب‌های زمین در تابستان به وجود می‌آیند. آن‌ها از کریستال‌های یخی ساخته‌شده‌اند و مانند خطوط نازکی در آسمان هستند.

عکس بالون ناسا از ابرهای قطبی

    این ابرها فقط هنگام گرگ‌ومیش مشخص هستند زیرا زاویه خورشید سبب می‌شود آن‌ها به رنگ های آبی یا سفید بدرخشند.

 

سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.